Teplo z Dukovan může Brno vyhřívat už za sedm let

  8:59aktualizováno  8:59
Plány na stavbu teplovodu, který požene horkou vodu z jaderné elektrárny Dukovany do brněnských domácností, jsou staré skoro 30 let. Stavba za miliardy korun protínající i pět obcí na Brněnsku ale nyní získává jasnější obrysy. Přípravy by mohly začít už letos, dokončen by mohl být zhruba za sedm let.

Už za sedm let by mohl domácnosti v Brně zásobit teplem nový teplovod z jaderné elektrárny Dukovany. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Ministerstvo rozhodlo, že projekt nemá významný vliv na životní prostředí, a skupina ČEZ jej považuje za výhodný," uvedla mluvčí energetického gigantu Eva Nováková.

Osud stavby mají nyní v rukou brněnští radní. Ti by se měli domluvit, zda změní energetickou koncepci města a stavbě dají souhlas. "Jasno bude v první polovině roku," dodal mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Pokud vedení města stavbu schválí, přípravy by mohly začít ještě letos. Dokončena by pak měla být zhruba za šest až sedm let.

True

Stavba 77 kilometrů dlouhého teplovodu, jejíž rozpočet není ještě přesně stanoven, by se dotkla i pěti obcí na Brněnsku.

Teplovod má protnout území Oslavan, Střelic, Neslovic, Omic a Tetčic. Převážná část stavby povede alespoň metr pod zemí. Vykukovat bude pouze nad korytem řek Jihlavy a Oslavy. V katastru Tetčic má pak být ještě postaven kilometrový tunel pod kopcem Bučín, kudy teplovod povede.

"Zúčastnili jsme se řízení na tuto stavbu, ke kterému jsme neměli žádné připomínky," uvedl starosta Střelic u Brna Luděk Sklenář. Plánovaný teplovod by neměl ohrozit ani stavbu nového sběrného dvora. Původně měl totiž stát na místě, kudy by měl teplovod vést. "Je možné se místu vyhnout," připustil starosta.

V Oslavanech vedla původní trasa teplovodu jinou částí města, než je tomu v plánech dnes. "Je tak třeba zažádat o změnu územního plánu," komentoval to starosta Oslavan Vít Aldorf.

Změnu územního plánu by měl zadat investor stavby, tedy skupina ČEZ. "Stavba se tímto nezdrží. Vyřízení potrvá tři čtvrtě roku. Následně už proti stavbě nic mít nebudeme," doplnil Aldorf.

True

Proti teplovodu neprotestují ani v dalších obcích. "Nevadí nám to. O projektu se mluví už několik let, tudíž jsme na pracovní ruch připraveni," připustil starosta Neslovic Karel Kuča.

V Tetčicích s plánovanou stavbou přišli s otázkou, zda bude možné využít potenciální zdroj energie. "Uvidíme, co nového stavba přesně přinese. Ale už teď má smysl," řekl starosta Tetčic Martin Ambros.

Jasno v této otázce prozatím nemá hlavní investor, skupina ČEZ. "Plány zatím nepočítají s napojením dalších obcí po trase, ale nebráníme se jednání tam, kde by toto případně mělo ekonomický smysl," připustila Nováková.

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Aktivisté končí se soudy kolem obchvatu Břeclavi, raději chtějí jednat

Kolem Němčic je obchvat za 46 milionů

Vleklý soudní spor týkající se břeclavského obchvatu, který vedly ekologické spolky Děti Země a Voda z Tetčic, je u...

Do cestovního ruchu pronikají roboti, představí se v Brně na výstavišti

V Brně začal veletrh Regiontour.

Brněnské výstaviště od pátku ožije cestováním. Až do neděle bude hostit veletrhy cestovního ruchu. Na české luhy a háje...

Na jižní Moravě chybí referenti i klíčoví úředníci, nezabraly ani příspěvky

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Jižní Morava má nouzi o úředníky. Radnicím chybí „obyčejní“ referenti i klíčoví vedoucí odborů, někde déle než rok....

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG ZAKÁZKOVÉ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz