Pro nás je tento případ jeden z mnoha, říká žalobce k napadení Kvitové

  15:37aktualizováno  15:37
Případ napadení tenistky Petry Kvitové se blíží ke konci. Finalistka letošního Australian Open přijede v úterý vypovídat k brněnskému krajskému soudu. Obžalovanému hrozí až dvanáct let vězení.

Česká tenistka Petra Kvitová slaví vítězství ve 2. kole Australian Open. | foto: AP

Už tento týden pravděpodobně brněnský krajský soud rozhodne v nejsledovanějším případu tohoto roku. Radim Žondra podle obžaloby přepadl v prosinci 2016 tenistku Petru Kvitovou v jejím prostějovském bytě a pořezal jí ruku. V jeho prospěch vypovídali bývalí kolegové, kteří mu poskytli alibi. Státní zástupce Ivan Hrazdira je však přesvědčený, že jejich tvrzení vyvrátí.

Proces pokračuje už v úterý, kdy soudci vyslechnou Kvitovou jako hlavní svědkyni. Rozsudek pravděpodobně padne ve středu. „Už zbývá svědectví paní Kvitové a dokončit dokazování. Nic nebrání tomu, aby soud rozhodl tento týden,“ myslí si Hrazdira.

Fotogalerie

Případ od začátku doprovází spekulace. Hovoří se o tom, zda má obžaloba vůči Žondrovi dostatek důkazů i zda se Kvitová nespletla, když označila útočníka.

„Pro nás je tento případ jeden z mnoha. Veřejnost ho sleduje, protože v něm figuruje známá osobnost. Kdybychom neměli dostatek důkazů a existovaly pochybnosti, nikdy nedospějeme až k soudu. Vždy je klíčové, když poškozený útočníka identifikuje, což se stalo,“ uvedl pro MF DNES Hrazdira.

Chatrné důkazy obhajoby

Na posledním jednání v lednu znervózněl, když se obhajoba snažila zahrnout soudce důkazy ve svůj prospěch. Předvolali například bývalé Žondrovy kolegy, kteří shodně tvrdili, že obžalovaný byl v inkriminovaný den 20. prosince 2016 v práci, protože tam měli kontrolu. Na fotografiích ze stavby byl přitom jen bagr.

Navíc nefungoval čipový systém, přes který se zaměstnanci hlásili, když přicházeli na stavbu, a k dohledání není ani stavební deník, který ale také nepatří mezi pádné důkazy, protože ho vedl sám Žondra.

„Kdo sleduje soudní líčení, udělá si obrázek sám. Jsem přesvědčený, že se s důkazy obhajoby vypořádám v závěrečné řeči před vynesením rozsudku,“ nepochybuje Hrazdira, že se soud přikloní na stranu obžaloby.

Žondra se snaží veřejnost i soudce o své nevinně přesvědčit od začátku procesu. Přitěžuje mu ale fakt, že ho nedávno brněnský krajský soud poslal na 2,5 roku do vězení, protože dal tip lupičům, kteří na jeho základě brutálně přepadli advokáta v Lysicích na Blanensku.

V obou případech ho hájí advokátka Lucie Janovská Nejedlá, která opakovaně uvedla, že Žondra v bytě Kvitové nikdy nebyl a mají dostatek důkazů, aby přesvědčili soud. Nyní se ale již nesmí veřejně vyjadřovat. „Můj klient mně již zakázal cokoliv sdělovat,“ prohlásila.

Advokátku kritizoval státní zástupce Hrazdira kvůli tomu, že se před soudním líčením setkala se Žondrovými kolegy, kteří později vypovídali u soudu. Ačkoliv argumentovala, že jim neradila, co mají u soudu říci, protistranu její chování rozzlobilo. „K jednání obhajoby se raději nebudu vyjadřovat. V této fázi procesu mně to ani nepřísluší. Až soud rozhodne, vyjádřím se k verdiktu,“ konstatoval Hrazdira.

Žondrovi hrozí za vydírání a porušování domovní svobody až 12 let vězení. Podle obžaloby se dostal do prostějovského bytu Kvitové pod záminkou, že jde provést revizi kotle. Došlo k potyčce, při níž tenistce držel nůž u krku. Když se bránila, utrpěla hlubokou řeznou ránu na levé ruce, v níž drží raketu.

Musela se podrobit náročné čtyřhodinové operaci, na kurty se vrátila po pěti měsících. „Když mě vyšetřovala ve vězení soudní znalkyně z oboru psychiatrie, řekla mně, že jsem možná rozmazlený fracek, ale nejsem blbý, abych něco takového udělal,“ namítal na posledním jednání Žondra.

U soudu ho nechce potkat

Kvitová požadovala, aby byla vyslechnuta kvůli traumatizujícímu zážitku v jeho nepřítomnosti. „Technické vybavení nám umožňuje vyslechnout svědka v oddělené místnosti prostřednictvím technického zařízení s kamerou a mikrofonem. Také může eskorta odvést obžalovaného ze soudní místnosti. Ten pak prostřednictvím svého obhájce může klást svědkovi otázky a musí být seznámen s obsahem svědecké výpovědi. Pokud chce on sám položit svědkovi další otázky, opět musí být odveden z jednací síně a opět nastoupí svědek,“ přiblížila mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Angyalossy.

Zda takovým způsobem vyslechnou také Kvitovou, ale odmítl soud komentovat. „Petra je připravená zítra přijet k soudu a splnit všechny jeho požadavky,“ uvedl mluvčí Kvitové Karel Tejkal.

Nejčtenější

Učitelkám se na procházce ztratil dvouletý hoch, zjistili to až rodiče

Učitelkám v Brně se zatoulal dvouletý chlapec

Policie vyšetřuje incident v brněnské soukromé školce, kde se při procházce ztratil teprve dvouletý chlapec. Ukázalo se...

Kometa srazila Spartu, v derby slaví Hradec. Kladno má první bod

Sparťanský brankář Jakub Sedláček (uprostřed) kapituluje v utkání s Kometou...

Karlovy Vary v Tipsport extralize poprvé prohrály - v Olomouci 2:3 - a na prvním místě tabulky je vystřídal Liberec...

Při srážce autobusu s nákladním autem zemřela v Brně jedna cestující

V Brně se srazil autobus s nákladním autem. Zranilo se osm lidí.

Ve Vídeňské ulici v Brně se ve směru z centra před polednem srazilo nákladní auto s autobusem. Zranilo se osm lidí...

Plekancův vynález na buly teď pomáhá Kometě

Mistr vhazování v akci. Tomáš Plekanec zlepšuje buly Komety svými radami i...

Často přehlížené, přesto mimořádně důležité jsou v hokeji souboje na buly. V Kometě mají na jejich pilování unikátního...

Spor o větrání v MHD skončil potyčkou, cestující si lehl do uličky

Ilustrační snímek

Kvůli otevřenému okénku v brněnském autobusu MHD se pohádali cestující tak, že musela zasahovat záchranná služba. Do...

Další z rubriky

Koncert Mae se blíží, chce letenku pro psa i nahrávací studio v hotelu

Vanessa Mae

Světoznámá houslistka Vanessa Mae po třech letech vystoupí v Brně. Organizátoři mají s blížím se termínem plné ruce...

Nanečisto se stěhoval dům, říká šéf inženýrů o přesunu kostela v Mostě

Lubomír Junek už takřka 30 let pracuje v instituci, která se podílela na...

Je to 44 let, kdy stroje začaly nadzvedávat konstrukci kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. 15. září 1975 tím...

Brnu se rozplývá sen o stamilionech, prohrálo spor o nájemné za palác

Kleinův palác v Brně na náměstí Svobody.

Boj o stovky milionů z nájemného za Kleinův palác v prvním kole Brno prohrálo. Podle vítězné firmy soud potvrdil, že...

Při srážce autobusu s nákladním autem zemřela v Brně jedna cestující

V Brně se srazil autobus s nákladním autem. Zranilo se osm lidí.

Ve Vídeňské ulici v Brně se ve směru z centra před polednem srazilo nákladní auto s autobusem. Zranilo se osm lidí...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ INŽENÝR CNC STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz