Pro nás je tento případ jeden z mnoha, říká žalobce k napadení Kvitové

  15:37aktualizováno  15:37
Případ napadení tenistky Petry Kvitové se blíží ke konci. Finalistka letošního Australian Open přijede v úterý vypovídat k brněnskému krajskému soudu. Obžalovanému hrozí až dvanáct let vězení.

Česká tenistka Petra Kvitová slaví vítězství ve 2. kole Australian Open. | foto: AP

Už tento týden pravděpodobně brněnský krajský soud rozhodne v nejsledovanějším případu tohoto roku. Radim Žondra podle obžaloby přepadl v prosinci 2016 tenistku Petru Kvitovou v jejím prostějovském bytě a pořezal jí ruku. V jeho prospěch vypovídali bývalí kolegové, kteří mu poskytli alibi. Státní zástupce Ivan Hrazdira je však přesvědčený, že jejich tvrzení vyvrátí.

Proces pokračuje už v úterý, kdy soudci vyslechnou Kvitovou jako hlavní svědkyni. Rozsudek pravděpodobně padne ve středu. „Už zbývá svědectví paní Kvitové a dokončit dokazování. Nic nebrání tomu, aby soud rozhodl tento týden,“ myslí si Hrazdira.

Fotogalerie

Případ od začátku doprovází spekulace. Hovoří se o tom, zda má obžaloba vůči Žondrovi dostatek důkazů i zda se Kvitová nespletla, když označila útočníka.

„Pro nás je tento případ jeden z mnoha. Veřejnost ho sleduje, protože v něm figuruje známá osobnost. Kdybychom neměli dostatek důkazů a existovaly pochybnosti, nikdy nedospějeme až k soudu. Vždy je klíčové, když poškozený útočníka identifikuje, což se stalo,“ uvedl pro MF DNES Hrazdira.

Chatrné důkazy obhajoby

Na posledním jednání v lednu znervózněl, když se obhajoba snažila zahrnout soudce důkazy ve svůj prospěch. Předvolali například bývalé Žondrovy kolegy, kteří shodně tvrdili, že obžalovaný byl v inkriminovaný den 20. prosince 2016 v práci, protože tam měli kontrolu. Na fotografiích ze stavby byl přitom jen bagr.

Navíc nefungoval čipový systém, přes který se zaměstnanci hlásili, když přicházeli na stavbu, a k dohledání není ani stavební deník, který ale také nepatří mezi pádné důkazy, protože ho vedl sám Žondra.

„Kdo sleduje soudní líčení, udělá si obrázek sám. Jsem přesvědčený, že se s důkazy obhajoby vypořádám v závěrečné řeči před vynesením rozsudku,“ nepochybuje Hrazdira, že se soud přikloní na stranu obžaloby.

Žondra se snaží veřejnost i soudce o své nevinně přesvědčit od začátku procesu. Přitěžuje mu ale fakt, že ho nedávno brněnský krajský soud poslal na 2,5 roku do vězení, protože dal tip lupičům, kteří na jeho základě brutálně přepadli advokáta v Lysicích na Blanensku.

V obou případech ho hájí advokátka Lucie Janovská Nejedlá, která opakovaně uvedla, že Žondra v bytě Kvitové nikdy nebyl a mají dostatek důkazů, aby přesvědčili soud. Nyní se ale již nesmí veřejně vyjadřovat. „Můj klient mně již zakázal cokoliv sdělovat,“ prohlásila.

Advokátku kritizoval státní zástupce Hrazdira kvůli tomu, že se před soudním líčením setkala se Žondrovými kolegy, kteří později vypovídali u soudu. Ačkoliv argumentovala, že jim neradila, co mají u soudu říci, protistranu její chování rozzlobilo. „K jednání obhajoby se raději nebudu vyjadřovat. V této fázi procesu mně to ani nepřísluší. Až soud rozhodne, vyjádřím se k verdiktu,“ konstatoval Hrazdira.

Žondrovi hrozí za vydírání a porušování domovní svobody až 12 let vězení. Podle obžaloby se dostal do prostějovského bytu Kvitové pod záminkou, že jde provést revizi kotle. Došlo k potyčce, při níž tenistce držel nůž u krku. Když se bránila, utrpěla hlubokou řeznou ránu na levé ruce, v níž drží raketu.

Musela se podrobit náročné čtyřhodinové operaci, na kurty se vrátila po pěti měsících. „Když mě vyšetřovala ve vězení soudní znalkyně z oboru psychiatrie, řekla mně, že jsem možná rozmazlený fracek, ale nejsem blbý, abych něco takového udělal,“ namítal na posledním jednání Žondra.

U soudu ho nechce potkat

Kvitová požadovala, aby byla vyslechnuta kvůli traumatizujícímu zážitku v jeho nepřítomnosti. „Technické vybavení nám umožňuje vyslechnout svědka v oddělené místnosti prostřednictvím technického zařízení s kamerou a mikrofonem. Také může eskorta odvést obžalovaného ze soudní místnosti. Ten pak prostřednictvím svého obhájce může klást svědkovi otázky a musí být seznámen s obsahem svědecké výpovědi. Pokud chce on sám položit svědkovi další otázky, opět musí být odveden z jednací síně a opět nastoupí svědek,“ přiblížila mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Angyalossy.

Zda takovým způsobem vyslechnou také Kvitovou, ale odmítl soud komentovat. „Petra je připravená zítra přijet k soudu a splnit všechny jeho požadavky,“ uvedl mluvčí Kvitové Karel Tejkal.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Z garáže vyrostli v lídra trhu, podnikatelům roku pomohl i krizový rok

Manželé František Fabičovic a Radka Prokopová z břeclavské firmy Alca plast se...

Začínali v garáži, dnes mají obrat přes miliardu korun a zaměstnávají stovky lidí. Manželé František Fabičovic a Radka...

Najdete na iDNES.cz