Templářské sklepy čelí insolvenci, pohledávku neuznávají

  18:18aktualizováno  18:18
Vinařská společnost Templářské sklepy Čejkovice čelí insolvenčnímu řízení. Návrh k jeho zahájení podal podnikatel Břetislav Štavík, který vůči vinařům uplatňuje údajnou víc než desetimilionovou pohledávku.

Ředitel Templářských sklepů v Čejkovicích Pavel Pastorek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Vinařská firma ovšem tvrdí, že nemá s plněním svých závazků problémy a pohledávku neuznává. "Nezakládá se na pravdě," komentoval důvody k insolvenčnímu řízení ředitel společnosti Pavel Pastorek.

Břetislav Šťavík, podle údajů v obchodním rejstříku společník vinařské a zemědělské firmy Brumovín z Přerova, uplatňuje vůči Templářským sklepům pohledávku ve výši 10,4 milionu korun.

Firma platila panu Strýčkovi

Vedení templářských sklepů připouští, že v minulosti řešilo vypořádání pohledávky s podnikatelem Františkem Strýčkem, od něhož pohledávku údajně koupil právě iniciátor insolvenčního návrhu Břetislav Šťavík.

insolvenční řízení

Podat návrh na insolvenční řízení je v podstatě velmi jednoduché. Soud sice zkoumá, zda důvody k takovému podání skutečně existují, ale domnělý úpadce při tom po celou dobu figuruje v insolvenčním rejstříku.
Celý systém je totiž nastaven tak, že zhruba dvě hodiny po návrhu se tato informace musí v rejstříku objevit. Ten je veřejně dostupný a obchodní partneři či zákazníci takové firmy nutně zvýší ostražitost. (rig)

"Tyto pohledávky však již byly ze strany Templářských sklepů v minulosti vypořádány přímo panu Františku Strýčkovi. Nejsou oprávněné a Templářské sklepy Čejkovice je proto neuznávají," uvedl ředitel společnosti Pavel Pastorek.

Vyjádření Břetislava Šťavíka se nepodařilo získat.

"Situace je způsobena nedostatky v insolvenčním zákoně, kdy jsou na firmy uplatňovány šikanující návrhy, ve kterých se chce jiná strana spekulací domoci plnění pro neexistující pohledávky a obejít tak běžné soudy," uvádí Templářské sklepy v tiskovém prohlášení k případu.

Že lze insolvenční řízení zneužít, potvrzuje právník Jiří Markvart z advokátní kanceláře Ambruz and Dark. "Soud sice může insolvenční řízení zamítnout jako neopodstatněné. Ale po celou dobu, kdy důvody k jeho zahájení přezkoumává, figuruje domnělý úpadce v insolvenčním rejstříku. A to může firmu poškodit," připouští Markvart.

Advokát dále tvrdí, že insolvenční řízení by právě kvůli jeho možné zneužitelnosti nemělo být firmou ani obchodními partnery vnímáno jako důvod k panice.

Náhrada škod

"Budeme se bránit právní cestou. Firma zvažuje i vymáhání náhrady vznikajících škod," uvedl ředitel společnosti Pavel Pastorek.

Jiří Marvrat z advokátní kanceláře Ambruz and Dark to však považuje za obtížné. "Ten, kdo řízení vyvolá, sice odpovídá za škodu, která řízením může vzniknout, je ale složité takovou škodu doložit," vysvětluje advokát.

"Museli by například prokázat, že měli rozjednaný nějaký obchod s jasně definovaným ziskem a druhá strana odmítla obchod realizovat právě kvůli úpadkovému řízení," dodává Markvart.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

VIDEO: Malá lvíčata mají měsíc, stále se drží u mámy

Smetanově bílá lvíčata v hodonínské zoo

První měsíc života oslavila v neděli nezvykle zbarvená mláďata lva jihoafrického. V hodonínské zoo se smetanově bílá...

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Dívce vzplálo jídlo na sporáku, dveře do bytu vykopli policisté

Policisté zachránili dívku z hořícího bytu

Dívku z kuchyně zavalené dýmem od hořícího jídla zachránili v pondělí odpoledne brněnští policisté. Aby se dostali do...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz