Technologický park nebude „jen“ za půl miliardy. Miliony padnou na opravy

  13:54aktualizováno  13:54
Akcie Technologického parku v Brně mají vyšší hodnotu, než za jakou je plánuje koupit kraj. Majitel ale musel slevit kvůli stárnoucím budovám. Odchodem už dříve hrozila společnost IBM kvůli nevyhovujícímu zázemí. Podle odborníků může hejtmanství na nákup doplatit.

Technologický park pronajímá firmám i další řadu budov. Například v nich sídlí IBM. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jihomoravský kraj se chystá k jedné z nejvýraznějších investic ve své historii. Pokud se podaří dohodnout finální podobu smlouvy, už za týden budou zastupitelé rozhodovat, zda hejtmanství za 550 milionů koupí polovinu podílu Technologického parku v Brně.

Vedení v čele s hlavním vyjednavačem transakce a bývalým brněnským primátorem Petrem Vokřálem (ANO) neúnavně tento obchod obhajuje jako příležitost k dalšímu rozvoji vědy.

Méně se však hovoří o tom, že nejstarší budovy už nejsou v nejlepší kondici a budou potřeba další investice. To dokazuje i fakt, že současný majitel poloviny akcií – nadnárodní společnost Istithmar P&O Estates – nepožaduje po kraji částku 620 milionů, jakou hodnotu mají akcie podle nezávislých posudků, ale o 70 milionů nižší.

Fotogalerie

Výhrady k zázemí měla v minulosti například IBM, sídlící v Gödelově budově dokončené v roce 2006. Ve čtyři roky starém veřejně dostupném zápisu z valné hromady Technologického parku se píše, že společnost uvažovala dokonce o změně sídla.

„Jedním z důvodů je nedostatečná infrastruktura v areálu, ale i výhodnější cenové nabídky pronájmu jinde v Brně,“ píše se v zápisu.

Aby tento důležitý klient v parku zůstal, dostal příslib investic do budov, slevu na nájemném a prominutí nákladů firmě v souvislosti s uvedením budov a prostor do původního stavu. MF DNES společnost oslovila i nyní, na dotazy ke stavu budov však odpovědi neposkytla.

V areálu dříve sídlil i výrobce elektronových mikroskopů FEI (v současnosti už je součástí světového koncernu Thermo Fisher Scientific). Ten se rozhodl, že svou výrobu přemístí na Černovickou terasu. Původní prostory v Technologickém parku, které získal nový nájemce, bude také nutné upravit.

Jde o opravy drobností, říká Vitula. Ale za miliony

Vokřál i náměstek hejtmana pro vědu a výzkum Jan Vitula (TOP 09) tvrdí, že s tím počítají. „Jde o standardní chod Technologického parku. Běžně se investuje a opravuje. S IBM se podařilo vyjednat smlouvu na další období s tím, že se dodělají v budovách drobnosti v řádech milionů korun. Jde třeba o opravy dveří. Pak máme budovy, kde právě sídlilo FEI a musíme tam provést úpravy. Ale to je vždy, když opustí původní nájemce prostory, tak je musíte připravit pro nového klienta. Rozhodně se nebavíme o situaci, že je budova špatná, musí se zbořit a postavit znovu,“ vysvětlil Vitula.

Tvrdí, že krajský rozpočet zůstane nedotčený. „Roční zisk z Technologického parku činí okolo 40 milionů korun. To nám pokryje každoroční splátku u banky i výdaje na takové opravy. Počítali jsme s tím,“ ubezpečuje Vitula s tím, že úvěr bude kraj splácet 14 let.

Dlouhodobá ziskovost parku je riziková, tvrdí expert

Transakce má ovšem celou řadu kritiků. Skeptický je například i Michal Brožka, hlavní ekonom analytické společnosti Cyrrus. Podle něj by se v budoucnu mohla kraji tato investice vymstít.

„Neúspěšných vědeckých parků je v Česku poměrně dost. Veřejný sektor bývá většinou horším správcem, ale jeho účast má své opodstatnění, pokud jde o veřejný zájem. V tomto případě se to odůvodňuje těžko. Navíc takové projekty vytváří prostor pro korupci a je otázkou, do jaké míry bude využitý,“ myslí si.

Ačkoliv má tento projekt nálepku „podpora vědy“, jde podle Brožka spíše o realitní činnost. „Důležité je, že dlouhodobá ziskovost takového projektu je riziková,“ dodal ještě ekonom.

Před nákupem akcií opakovaně varuje i Regionální hospodářská komora v čele s podnikatelem Ladislavem Chodákem. Členem této organizace je ovšem i realitní skupina Trikaya, která má rovněž o Technologický park zájem. Řada na ni přijde, pokud zastupitelé nákup odmítnou a kraji zanikne domluvené předkupní právo.

„O koupi akcií jsme se ucházeli od první chvíle, kdy byla tato nabídka na stole. S prodávající společností P&O jsme téměř transakci uzavřeli, bohužel kraj nabídl vyšší cenu a jednání skončila. Náš zájem o nákup ale určitě trvá i nadále. Jsme schopni zajistit kvalitní fungování stávajících kancelářských prostor, se kterým máme dlouholeté zkušenosti, stejně tak jako postavit nové a nabídnout je vznikajícím technologickým společnostem. Zároveň v místě počítáme i s rezidenční výstavbou,“ zdůvodnil předseda představenstva Dalibor Lamka.

Pokud se nepodaří podklady připravit do jednání zastupitelstva v příštím týdnu, padne zřejmě rozhodnutí až v září. Na předkupní právo pro kraj to podle Vituly nemá vliv.

Vokřál situaci kolem Technologického parku přirovnává k nákupu akcií Veletrhů Brno, které inicioval ještě jako primátor. „To také kdekdo zpochybňoval, dnes je to jedna z nejlepších firem v regionu s obrovským potenciálem a město získalo peníze zpět skrze zhodnocení,“ uzavřel Vokřál.

  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zbrojovka, nic není víc. Pacanda o životě i magii Lužánek

O minulosti fotbalisty Milana Pacandy se ví skoro všechno. Talent, hračička, střelec, později průšvihář... O jeho...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Karel mého syna požádal o věnování, vzpomíná fanoušek na setkání s Gottem

V zástupu lidí, kteří se dnes na pražském Žofíně naposledy rozloučí s Karlem Gottem a položí květiny, bude stát i...

Lidé se v Sudetech často střídají a ani se neznají, zjistili vědci

Hranice někdejších Sudet je stále patrná, i když dávno není zakreslená na mapě. V obcích, jež leží v tomto území, lidé...

Z nemocnice propustili chlapce nakaženého tetanem, teď pojede do lázní

Zdravotního stav malého chlapce nakaženého tetanem se výrazně zlepšil. Ve středu ho propustili z brněnské fakultní...

Zlatý poklad Inků dorazí do Brna, lidé uvidí stovky vzácných exponátů

Originální zlaté exponáty pocházející z incké říše a dalších jihoamerických civilizací ukáže v Brně od 1. listopadu...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ TECHNIK S HYDRAULIKOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz