Ministryní byla jen třináct dní. Post na kraji si Taťána Malá udržela

  17:28aktualizováno  17:28
Krajští radní jednomyslně potvrdili Taťánu Malou z hnutí ANO ve funkci náměstkyně jihomoravského hejtmana. Podezření z toho, že ve svých diplomových pracích opisovala, jim nevadí, za důležitější považují dobrou spolupráci. Jako ministryně spravedlnosti přitom Malá vydržela pouze třináct dní

Taťána Malá zůstává náměstkyní hejtmana Jihomoravského kraje. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Další působení Taťány Malé ve vedení hejtmanství v pondělí jednomyslně potvrdili krajští radní.

„Na základě dosavadních zkušeností s prací Taťány Malé ve funkci náměstkyně hejtmana není důvod jakkoliv zpochybňovat její působení v této pozici. Pro mě jako hejtmana je důležitá její práce pro kraj v oblasti investic a majetku. A tady nemám výhrady, stavím se tedy za rozhodnutí koalice,“ okomentoval hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Malá, která minulý týden rezignovala na funkci ministryně spravedlnosti kvůli aféře s opisováním ve svých diplomových pracích, verdikt kolegů vítá.

„Vážím si podpory vedení kraje i koaličních partnerů, a proto je nehodlám zklamat. Pokud se v budoucnu rozhodnu udělat jakékoliv změny, nebude to rozhodně kvůli tlaku, který je na mě vyvíjen ze strany médií. Celou kauzu totiž považuji za umělou a nepřiměřenou,“ reagovala Malá pro MF DNES.

Politolog: Ztrácí důvěryhodnost

Zastání našla v mateřském hnutí ANO i u zbytku koalice. Podle náměstka pro školství, vědu a výzkum Jana Vituly (TOP 09) je spíše než podezření na plagiátorství důležitější dobrá spolupráce.

„Pokud se objeví nová závažná fakta, může to ovlivnit náš postoj, ale pro mě je to v tento okamžik uzavřené. S paní Malou spolupracuji druhým rokem, a co se týká práce v radě, nemám vůči ní žádné připomínky. Nevím, co by muselo vyplavat, abychom si řekli, že má smysl se tím zabývat,“ uvedl Vitula.

Politolog Otto Eibl z Masarykovy univerzity vidí problém v tom, že politická kultura v Česku není tak vyspělá jako v západních zemích. „V Německu se z funkcí odstupuje z pouhého podezření, u nás se tohle neděje,“ okomentoval Eibl.

Poukázal také na fakt, že kdyby se Malá nestala ministryní, nikdo by její diplomové práce nezkoumal. „Takhle byla pod větším drobnohledem. Teď má na sobě škraloup, a dokud se neočistí, je to problematické. Sama mohla funkce nabídnout do doby, než bude jasno. Předpoklad vykonávat politickou funkci je přece stejný na všech úrovních, základem je důvěryhodnost,“ upozornil politolog.

Takovou možnost ale Malá jednoznačně odmítla. „Poslanecký mandát ani svou funkci náměstkyně hejtmana k dispozici dávat nehodlám, není k tomu důvod,“ řekla.

Nicméně minimálně část opozice s ní nesouhlasí. Krajský zastupitel Roman Celý (KDU-ČSL) vnímá potvrzení Malé ve funkci náměstkyně jako špatný vzkaz veřejnosti.

„Je to rozhodnutí a zodpovědnost současné koalice a hlavně hnutí ANO. Vedení kraje rozhodlo, aniž by počkalo na závěry etické komise. Brno je město studentů a tohle jim dává jakýsi signál, že všechno je možné,“ poznamenal Celý.

Verdikt komise za tři týdny

Narážel na diplomovou práci o mikroklimatických podmínkách v chovu králíků, kterou Malá obhájila na Mendelově univerzitě v roce 2005. Jedenáct akademiků nyní zkoumá, zda to není plagiát.

„V určitých pasážích jsou místo originálních citací opsány parafráze citací z diplomové práce zpracované na podobné téma v roce 2003,“ zdůraznila rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Verdikt, zda šlo o plagiátorství, či ne, má etická komise vynést přibližně za tři týdny. Pokud odhalí opisování, může podle novely vysokoškolského zákona v některých případech dojít až na odebrání titulu, ovšem pouze u prací, které nejsou starší tří let. Malá ale „diplomku“ obhájila před třinácti lety.

„Proto jsme zadali i externí právní analýzu, jak v takových případech v delším časovém úseku postupovat,“ uvedla Nerudová s tím, že odmítá předjímat výsledek.

Ještě když Malá počítala s tím, že ministryní zůstane, doporučila za sebe jako náhradu na post náměstka Petra Hýblera (ANO). Výměna se však nakonec nekoná a její stranický kolega zůstává nadále radním.

„Mám svou práci a tato změna na mě opravdu žádné dopady nemá,“ reagoval Hýbler. Ostatně o tom, že by se stal náměstkem, vedení kraje ani nestačilo rozhodnout. „Bavili jsme se jen v rámci klubu ANO, neprobírali jsme to ani s koaličními partnery,“ uzavřel Hýbler.

Premiér Babiš i Taťána Malá se vyjádřili k její diplomové práci

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Další z rubriky

Na silnici smrti vyroste obchvat, na jižní Moravě opraví také zbytek D1

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Řidiči na jižní Moravě musejí i letos počítat s opravami na dálnicích D1 a D2 a také na desítkách dalších silnic. Po 80...

Chci otevřít Provázek režisérům i dalším divákům, plánuje nová principálka

Umělecká šéfka Divadla Husa na provázku Anna Davidová.

Velké plány má nová principálka brněnského Divadla Husa na provázku Anna Davidová. Jako umělecká šéfka nastoupila na...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz