Ministryní byla jen třináct dní. Post na kraji si Taťána Malá udržela

  17:28aktualizováno  17:28
Krajští radní jednomyslně potvrdili Taťánu Malou z hnutí ANO ve funkci náměstkyně jihomoravského hejtmana. Podezření z toho, že ve svých diplomových pracích opisovala, jim nevadí, za důležitější považují dobrou spolupráci. Jako ministryně spravedlnosti přitom Malá vydržela pouze třináct dní

Taťána Malá zůstává náměstkyní hejtmana Jihomoravského kraje. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Další působení Taťány Malé ve vedení hejtmanství v pondělí jednomyslně potvrdili krajští radní.

„Na základě dosavadních zkušeností s prací Taťány Malé ve funkci náměstkyně hejtmana není důvod jakkoliv zpochybňovat její působení v této pozici. Pro mě jako hejtmana je důležitá její práce pro kraj v oblasti investic a majetku. A tady nemám výhrady, stavím se tedy za rozhodnutí koalice,“ okomentoval hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Malá, která minulý týden rezignovala na funkci ministryně spravedlnosti kvůli aféře s opisováním ve svých diplomových pracích, verdikt kolegů vítá.

„Vážím si podpory vedení kraje i koaličních partnerů, a proto je nehodlám zklamat. Pokud se v budoucnu rozhodnu udělat jakékoliv změny, nebude to rozhodně kvůli tlaku, který je na mě vyvíjen ze strany médií. Celou kauzu totiž považuji za umělou a nepřiměřenou,“ reagovala Malá pro MF DNES.

Politolog: Ztrácí důvěryhodnost

Zastání našla v mateřském hnutí ANO i u zbytku koalice. Podle náměstka pro školství, vědu a výzkum Jana Vituly (TOP 09) je spíše než podezření na plagiátorství důležitější dobrá spolupráce.

„Pokud se objeví nová závažná fakta, může to ovlivnit náš postoj, ale pro mě je to v tento okamžik uzavřené. S paní Malou spolupracuji druhým rokem, a co se týká práce v radě, nemám vůči ní žádné připomínky. Nevím, co by muselo vyplavat, abychom si řekli, že má smysl se tím zabývat,“ uvedl Vitula.

Politolog Otto Eibl z Masarykovy univerzity vidí problém v tom, že politická kultura v Česku není tak vyspělá jako v západních zemích. „V Německu se z funkcí odstupuje z pouhého podezření, u nás se tohle neděje,“ okomentoval Eibl.

Poukázal také na fakt, že kdyby se Malá nestala ministryní, nikdo by její diplomové práce nezkoumal. „Takhle byla pod větším drobnohledem. Teď má na sobě škraloup, a dokud se neočistí, je to problematické. Sama mohla funkce nabídnout do doby, než bude jasno. Předpoklad vykonávat politickou funkci je přece stejný na všech úrovních, základem je důvěryhodnost,“ upozornil politolog.

Takovou možnost ale Malá jednoznačně odmítla. „Poslanecký mandát ani svou funkci náměstkyně hejtmana k dispozici dávat nehodlám, není k tomu důvod,“ řekla.

Nicméně minimálně část opozice s ní nesouhlasí. Krajský zastupitel Roman Celý (KDU-ČSL) vnímá potvrzení Malé ve funkci náměstkyně jako špatný vzkaz veřejnosti.

„Je to rozhodnutí a zodpovědnost současné koalice a hlavně hnutí ANO. Vedení kraje rozhodlo, aniž by počkalo na závěry etické komise. Brno je město studentů a tohle jim dává jakýsi signál, že všechno je možné,“ poznamenal Celý.

Verdikt komise za tři týdny

Narážel na diplomovou práci o mikroklimatických podmínkách v chovu králíků, kterou Malá obhájila na Mendelově univerzitě v roce 2005. Jedenáct akademiků nyní zkoumá, zda to není plagiát.

„V určitých pasážích jsou místo originálních citací opsány parafráze citací z diplomové práce zpracované na podobné téma v roce 2003,“ zdůraznila rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Verdikt, zda šlo o plagiátorství, či ne, má etická komise vynést přibližně za tři týdny. Pokud odhalí opisování, může podle novely vysokoškolského zákona v některých případech dojít až na odebrání titulu, ovšem pouze u prací, které nejsou starší tří let. Malá ale „diplomku“ obhájila před třinácti lety.

„Proto jsme zadali i externí právní analýzu, jak v takových případech v delším časovém úseku postupovat,“ uvedla Nerudová s tím, že odmítá předjímat výsledek.

Ještě když Malá počítala s tím, že ministryní zůstane, doporučila za sebe jako náhradu na post náměstka Petra Hýblera (ANO). Výměna se však nakonec nekoná a její stranický kolega zůstává nadále radním.

„Mám svou práci a tato změna na mě opravdu žádné dopady nemá,“ reagoval Hýbler. Ostatně o tom, že by se stal náměstkem, vedení kraje ani nestačilo rozhodnout. „Bavili jsme se jen v rámci klubu ANO, neprobírali jsme to ani s koaličními partnery,“ uzavřel Hýbler.

Premiér Babiš i Taťána Malá se vyjádřili k její diplomové práci

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Havlát: Když se mi něco povede, mám nutkání to zase chytit

Martin Havlát v dresu Komety při svém loučení s kariérou.

Letní počasí se zrovna na jižní Moravě skrylo za mraky a občasné přeháňky. Martina Havláta to nevykolejilo. Přestože se...

Další z rubriky

Díky technologiím z Brna se na evropské raketě objeví i česká vlajka

Speciální zařízení pro vrchní část rakety Vega vyvinuli v brněnských...

Vůbec poprvé se vlajka České republiky objeví na evropské raketě, která na podzim zamíří do vesmíru. Bude to díky...

Při saunovém ceremoniálu si lidé zpívají Queeny nebo zní i Linkin Park

Saunový ceremoniál ve wellness centru Infinit Maximus.

Tančit, zpívat a vyprávět příběhy v osmdesátistupňové sauně je pro Vlastimila Kříže z Brna úplně normální. Už čtyři...

Nevím, proč tady jsem, a ani mě to nezajímá, zní v dětském domově

Dětský domov Dagmar v brněnských Žabovřeskách sídlí ve funkcionalistické budově...

Dětský domov Dagmar v Brně letos slaví 90 let existence. Je místem, kam své děti poslali mladé matky na drogách nebo...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz