Nepovedlo se mu to, ale přesto zůstává Benešův tank symbolem nezlomného boje proti komunistickému režimu. A stane se i symbolem mezinárodní konference a festivalu s názvem Nezapomeň na stěnu smrti, které se vMikulově v pátek odehrají.
"Měli jsme s Vladimírem Benešem, konstruktérem toho tanku, dohodnutý telefonický vstup na konferenci z jeho domova poblíž Seattlu v USA," říká Luděk Navara, reportér MF DNES a autor několika knih o protikomunistickém odboji.
"Velmi se o to zajímal, těšil ho i náš zájem. Bohužel před několika dny pan Beneš ve Státech zemřel," dodává Luděk Navara.
Učitelé a historici
Organizátoři konference, tedy Občanské sdružení Paměť, město Mikulov a Regionální muzeum v Mikulově, hodlají oslovit především učitele a zájemce o historii.
"Bude tam hlavně debata o tom, co dnes o železné oponě víme, co si o ní vybavíme a zda o ní víme všechno. Budeme si klást otázky, co o ní vědí naše děti a co se o této kapitole historie učí ve školách," vysvětluje Luděk Navara.
Program konferenceNezapomeň na stěnu smrti Mikulov, sala terrena zámku 27. 11 od 10 hodin Michal Stehlík |
Přijede i útěkář
Václav Bařina se o své dramatické zážitky s účastníky konference podělí v příspěvku Můj útěk na západ. V osmdesátých letech se totiž dokázal úspěšně podhrabat pod dráty železné opony u obce Úvaly, uprchl do Rakouska a později do Ameriky. Nyní je uměleckým kovářem v New Yorku.
Jiným hostem, který popíše svůj příběh s neúspěšným pokusem o překonání železné opony, bude Jiří Runkas. Ten v osmdesátých letech zkusil ploty z ostnatých drátů přeletět v balonu vlastní konstrukce. Byl ovšem dopaden a uvězněn.
Vážné téma a jeho odlehčení happeningem
Vzpomínat na život za železnou oponou i na dny jejího pádu, popisovat okolnosti jejího vzniku a existence a dokumentovat, jak se o ní učí současné děti v Česku či Rakousku budou na konferenci v prostorách saly terreny mikulovského zámku historici, pamětníci i novináři.
Mimořádně zajímavé a pro řadu lidí neznámé téma únosů rakouských občanů do Sovětského svazu v době sovětské okupace otevře historik Armin Laussegger.
"Bude to reflexe železné opony v současné české společnosti. Pokus zjistit a popsat, jak ji dnes vnímáme," shrnuje cíle konference Luděk Navara.
Závažné téma konference by měl do jisté míry odlehčit a završit festival, který se odehraje na náměstí, na radnici a v kině v Mikulově.
"Konference je na vážné téma a protipólem k ní je program na náměstí, happening, který události kolem železné opony reflektuje s určitým nadhledem a odstupem," popisuje Luděk Kabelka, který festival produkoval. "Budou tam vystaveny třeba zásahové vozy Veřejné bezpečnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout, jak byly vybavené a co s nimi tehdejší VB mohla dělat. Klub vojenské historie z Břeclavi se postará i o ukázku zásahu pohraničníků," říká Luděk Kabelka.
Program na náměstí bude moderovat písničkář Jaroslav Hutka, který uváděl také televizní cyklus příběhů z období železné opony. Dokumenty z tohoto seriálu mohou lidé vidět v tanečním sále radnice.
Hutka, Třešňák i Merta zahrají v kině
"Jaroslav Hutka bude hrát z balkonu mikulovské radnice, čímž se vytvoří jakási spojitost s přelomovými událostmi v Praze. Celé to dění na náměstí pak vyvrcholí ohňostrojem," upozorňuje pořadatel.
Vše pak uzavře koncert v kině, na němž kromě Jaroslava Hutky zahraje Vlasta Třešňák a Vladimír Merta, tedy hudebníci, jejichž tvorbu existence železné opony zásadně ovlivnila.