Bývalý radní pobírá od Brna dál 25 tisíc měsíčně. Město o tom nevědělo

  9:01aktualizováno  9:01
Někdejší náměstek brněnského primátora pro územní rozvoj Ladislav Macek z ČSSD se ve funkci zviditelnil hlavně jako politik, který si nechal svými podřízenými úředníky zlegalizovat načerno postavené rodinné sídlo s bazénem a saunou u brněnské přehrady.

Bývalý náměstek brněnského primátora Ladislav Macek (ČSSD). | foto: MF DNES

Před komunálními volbami se ještě pokoušel prosadit nevýhodnou směnu pozemků s městem. Ve volbách pak už ani nekandidoval a ohlásil, že z politiky odchází.

MF DNES však při mapování současného živobytí členů bývalé vlády exprimátora Romana Onderky zjistila, že Macek je z veřejných peněz města v tichosti placený i nadále. Za podivných okolností.

Co dělá Onderkova vláda

Ladislav Macek
Poradce

Roman Onderka
Marketér

Oliver Pospíšil
Manažer

Robert Kotzian
Právník

Jana Bohuňovská
Starostka

Od firmy MOP Brno, kterou vlastní městská část Kohoutovice a využívá ji ke správě svých bytů, dostává 25 tisíc korun měsíčně. Jakou práci za to odvádí, ale není jasné. Neví to ani samotná kohoutovická radnice.

Smlouvu na dobu neurčitou, platnou už od půlky loňského roku, s ním podepsal jednatel MOP Brno Miroslav Priessnitz. Ač firmu kompletně vlastní městská část, odmítl vysvětlit, jak s jejími penězi nakládá.

„Jsme podnikatelský subjekt, společnost s ručením omezeným. Zaměstnáváme lidi a o jejich náplni práce neposkytujeme žádné informace,“ řekl Priessnitz a položil telefon.

Macek přitom firmu dobře zná. V 90. letech byl totiž jejím prvním jednatelem. Svou dnešní práci ani to, jak se k ní po volbách dostal, nekomentuje.

Kuriozní situace

„Z politiky jsem odešel. Nyní se živím jako poradce a MOP Brno je jedním z mých klientů. Mám uzavřenou příkazní smlouvu. Nevím, proč bych měl vyjmenovávat rozsah činností, které pro ni dělám,“ odmítl Macek sdělit, za co dostává veřejné peníze. A nechtěl komentovat ani výši odměny.

Starosta Kohoutovic a Mackův spolustraník Petr Šafařík po dotazech MF DNES konstatoval, že na nejbližší valné hromadě městské firmy v dubnu iniciuje jednání o zrušení jeho smlouvy.

„O angažmá pana Macka jsem se dozvěděl v lednu. Nejsem si sice jistý, zda jednateli můžeme nařídit, aby smlouvu zrušil, pokud by ale nerespektoval názory valné hromady, nejspíše bychom ho museli odvolat,“ poznamenal Šafařík.

Dostane se ale do kuriózní situace. Valnou hromadou městské firmy je totiž podle zákona rada městské části. A jedním z pěti jejich členů je i Mackova dcera Lenka Vejrostová, jinak také rozpočtářka městské firmy Starez Sport. Vejrostová telefon redakci nezvedala.

Pracuji v marketingu, tvrdí exprimátor Onderka

Macek není jediný vysloužilý vysoce postavený magistrátní politik, který hledal nové živobytí. Po předloňských volbách, které znamenaly pro koalici ČSSD a ODS odchod z vedení města, o práci přišel i tehdejší primátor Roman Onderka z ČSSD a všichni jeho tři další náměstci.

Onderka byl jako šéf města k nepřehlédnutí. Dnes o něm není slyšet. „Pracuji v marketingu,“ utrousil směrem k novinářům na jednom z povolebních zastupitelstev a víc se o tom bavit nechtěl.

Zjistit dnes, čím se živí, je takřka nemožné. Onderka telefon nezvedá a nereaguje ani na SMS. Z veřejných rejstříků je patrné pouze to, že loni v dubnu zasedl v představenstvu hokejové Komety.

Spekulací o jeho nové funkci se objevilo několik - od nového šéfa brněnské Správy železniční a dopravní cesty přes působení na kraji u stranického kolegy a hejtmana Michala Haška až po vystřídání hradního kancléře Vratislava Mynáře, jenž nedostal bezpečnostní prověrku.

O návrat do politiky by se podle zdrojů MF DNES mohl pokusit jako poslanec na kandidátce do dalších voleb. Je ale otázka, zda pro to ve straně najde dostatečnou podporu.

Výrazně jednodušeji odchod z politiky nese Onderkův první náměstek Robert Kotzian (ODS). Ten dnes pracuje jako koncipient v advokátní kanceláři Strelička & Partners. A to i přesto, že do funkce náměstka nastupoval jako vystudovaný informatik.

„Věděl jsem, že desetiletá absence by mi v tak rychle se rozvíjejícím oboru, jako jsou informační technologie, zkomplikovala šance na uplatnění. Zároveň jsem nechtěl být závislý na libovůli někoho v případě, že odejdu z politiky. Proto jsem v individuálním studijním programu na Masarykově univerzitě vystudoval ještě práva,“ vysvětlil Kotzian.

Z majetkového náměstka je místostarosta

Ten se navíc z politika stal aktivistou. Hned po volbách založil spolek Brno+ a vydává tisková prohlášení, v nichž komentuje kroky vedení města. Velkou politiku opustil znechucený. Jeho spolustraníci z ODS ho nezvolili ani na kandidátku do velkého zastupitelstva, takže je řadovým zastupitelem v Bohunicích.

To jeho stranická kolegyně a dřívější náměstkyně pro kulturu a zdravotnictví Jana Bohuňovská placenou politickou funkci uhájila. Dnes je starostkou Ivanovic.

Bývalý majetkový náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD) je zase místostarostou Řečkovic. Kromě toho pracuje jako obchodní manažer ve vědeckém centru AdMaS stavební fakulty VUT. Přišel tam za někdejším šéfem jihomoravské sociální demokracie Zdeňkem Dufkem, který akademické centrum AdMaS vede už dva roky.

„Očekává se ode mě především kontakt s veřejným sektorem, propagace tohoto centra a nabídky na možné spolupráce,“ popsal už dříve Pospíšil, který rovněž nahradil Onderku na postu šéfa brněnské ČSSD.

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

Liberec s Třincem zvládly páté duely a jsou výhru od postupu do finále

Radost třineckých hokejistů v pátém semifinále proti Plzni.

Bílé Tygry i Oceláře dělí jediné vítězství od postupu do finále hokejové Tipsport extraligy. Liberec porazil v pátém...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Zábranský po vyřazení: Příště chci složit ještě silnější Kometu

Trenér brněnské Komety Libor Zábranský sleduje vystoupení svých svěřenců v...

Když titul neobhájíme my, ať ho vyhraje Liberec, a my můžeme říct, že nás porazil mistr. Tohle popřál Libor Zábranský,...

Další z rubriky

Za smrt chodce dostal bývalý automobilový závodník vězení a zákaz řízení

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla u Městského soudu v Brně

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla dostal u Městského soudu v Brně pět let vězení a desetiletý...

Dřív se vedly pořadníky, teď už studenty letní úklidová brigáda neláká

Ilustrační snímek.

Letní úklidová brigáda pro hodonínskou mládež za 80 korun na hodinu už netáhne jako dřív. V posledních několika letech...

Vandal se trefoval dlažebními kostkami do soch u brněnského kostela

Vandal poškodil dlažebními kostkami sochy u kostela sv. Máří Magdalény v Brně....

Minimálně stotisícovou škodu způsobil vandal, který si vybral jako terč kostel sv. Máří Magdalény v Brně. Dlažebními...

Najdete na iDNES.cz