Tady je Hošnovo! Tedy bylo

  14:40aktualizováno  14:40
Když se řekne "divoká devadesátá léta", není možné pominout osobu Rudolfa Hošny. Někdejší mocný brněnský podnikatel zbohatl na textilu, zadlužil se na umění a dojel na kšefty s auty. Tento bonviván k brněnskému polistopadovému dění rozhodně patří.

Rudolf Hošna patřil po revoluci v roce 1989 k jedněm z nejvýznamnějších brněnských podnikatelů. Ne všechny závazky ale platil. Škodě auto udělal škodu za 25 milionů korun. | foto: MF DNES

V Brně počátku 90. let byl Rudolf Hošna pojem. Prodával auta, provozoval hudební kluby, produkoval film Trhala fialky dynamitem s Helenou Růžičkovou. Pak dlužil, na koho se podíval, kluby opouštěl, zakládal nové, jeho žena se mu pokusila sebrat dům, auta odebíral a neplatil za ně, skrýval se na Slovensku - až doba dozrála a on byl odsouzen k osmiletému trestu, který si odpykává v Bratislavě.

"Chcem Vám oznámiť, že odsúdený R. H. Vám na základe svojho písomného vyjadrenia nechce poskytnúť rozhovor pre Váš denník ani si neželá zverejnenie informácií ohľadně svojho súčasného pobytu," napsala MF DNES generální ředitelka Sboru vězeňské a justiční stráže v Bratislavě Mária Kreslová.

Rudolf Hošna jde k soudu

Tak padla jediná možnost, jak osobně mluvit s brněnským podnikatelem a kdysi též ředitelem Pragokoncertu Rudolfem Hošnou, který si ve slovenském vězení odpykává osm let.

Producent velmi "lidového" filmu Trhala fialky dynamitem se zesnulou Helenou Růžičkovou nesedí samozřejmě za to, že nechal natočit tak špatný film, ač má na Česko-Slovenské filmové databázi čelné místo v tabulce nejhorších filmů všech dob. Neodsoudili ho dokonce ani za to, že údajně mnoha lidem po práci nezaplatil. Sedí za zpronevěru.

Za 130 škodovek nazaplatil

"Jako jednatel a společník brněnské společnosti Autosalon Hošna, s.r.o. od září do prosince 1993 odebral od mladoboleslavské Škody 130 kusů automobilů, které následně dále prodal," potvrdilo se v únoru 2007 u olomouckého Vrchního soudu.

"Peníze z prodeje ale použil pro svoji potřebu a na úhradu svých dalších závazků, aniž by za ně automobilce zaplatil. Tím jí způsobil škodu ve výši nejméně 25 miliónů korun," rozhodl o osmiletém trestu tento soud už podruhé.

Prvně se tak stalo už v březnu 2005, jenomže u tehdejšího jednání obžalovaný nebyl. V té době se na Hošnu hledělo jako na uprchlého. Skrýval se totiž na Slovensku. A trestu se zkusil vyhnout také tím, že přijal slovenské občanství jako syn rodilého Slováka.

Ruce dozadu a pusu plnou, řečí i jídla

Jak mohl takhle dopadnout kdysi mocný brněnský podnikatel, jehož četné společenské aktivity nešlo v 90. letech v Brně přehlédnout?

Vlastně snadno a vlastně ani ne tak zle jako zastřelený "kmotr", král předlistopadových veksláků František Mrázek. Rudolf Hošna se sice dostal "k lizu" také už před listopadem, ale zdaleka ne v takové míře a s takovými politickými kontakty.

V osmdesátých letech pracoval ještě jako kulisák v brněnském Janáčkově divadle. "Byl to kolega, přímý, ruce dozadu a pusu plnou, řečí i jídla, prototyp úspěšného podnikatele. Rudy, promiň," vzpomíná na rok 1984 na svém blogu jeho tehdejší spolupracovník Michael Muller.

Když se však v duchu perestrojky tehdejšího Sovětského svazu začalo s ekonomickým uvolněním i u nás, Hošna nezaváhal a stal se podnikatelem ještě měsíce před sametovou revolucí.

Hit jménem kovodžínsovina

"Na své proslulosti začal rodilý Brňan Rudolf Hošna pracovat již před rokem 1989," potvrdil i brněnský fotograf Jef Kratochvil.

"Pár měsíců před zhroucením komunistického režimu totiž dostal povolení od národního výboru k drobnému podnikání. V jeho podání se drobné podnikání proměnilo v továrnu na peníze. Vyráběl a prodával tehdejší módní hit, džíny z takzvané kovodžínsoviny," přibližuje fotograf artikl "plísňových" kalhot, na kterých Hošna vydělal v prostředí jinak všudypřítomné socialistické módní ubohosti neuvěřitelné peníze.

"Obrovsky se mu dařilo. Před jeho obchodem v Pekařské ulici byly nekonečné fronty," vzpomíná Kratochvil na jediný brněnský obchod Hošnovy firmy Monako (Móda na koleně), ale také na skutečnost, že se jeho "kovové džíny" prodávaly v buticích po celé republice.

Hošna měl tedy v listopadu 1989 do startu kapitalistického způsobu existence slušně našlápnuto, finančně i zkušenostmi. Už tehdy začal zřejmě prodávat i auta, která ho později přivedla do vězení.

Krachující kluby a špatný film

Kdyby byl býval zůstal u textilu, dodnes by možná podnikal. I když v současnosti zřejmě někde v Číně. Jenomže podnikatel měl rád nejen peníze, ale i umění.

Rudolf Hošna

Narozený 14. září 1965 slovenskému otci a české matce .

V Brně pracoval nejdřív jako kulisák v Janáčkově divadle.

Koncem 80. let využil možnosti drobného podnikání a ve své firmě Monako (Móda na koleně) zbohatl na výrobě oděvů z takzvané kovodžínsoviny.

Ihned po převratu začal podnikat ve velkém, prodával hlavně auta, ale stal se také producentem filmu Trhala fialky dynamitem a patřila mu rovněž agentura Pragokoncert.

V Brně založil na více místech hudební kluby, například v pasáži Jalta v místě stejnojmenného kina. Kvůli velkým dluhům se stěhoval z místa na místo také se svými obchody automobilů, třeba z bývalé kavárny Opera na Vídeňskou.

Prvně byl odsouzen v Brně roku 2004, před stíháním uprchl na Slovensko, kde v Bratislavě založil opět hudební klub Babylon. V rámci eurozatykače zde byl roku 2006 zatčen a nyní si odpykává osmiletý trest odnětí svobody za zpronevěru.

A tak se kromě dalšího vrhl na produkci onoho filmového škváru s korpulentní herečkou, kde se mimochodem popisuje raně-kapitalistický "kolotočářský" styl podnikání. Rodina Karafiátových po listopadu 1989 zanechá obživy spočívající v přetváření na hřbitově kradených věnců v kytice a založí prapodivnou cestovku, která má do Čech vozit cizince.

Mimo to se Hošna stal majitelem umělecké agentury Pragokoncert a v Brně zakládal hudební kluby, kde to jen šlo. Například Babylon v bývalém kině Jalta v dodnes zavřené kontroverzní budově s pasáží u Nové radnice na Dominikánském náměstí. Velké oči se mu nevyplatily už tehdy, chtěl do republiky přivážet největší hvězdy showbusinessu, ale nakonec to dopadalo tak, že prostory obvykle vybydlel a zase se po chvíli stěhoval o dům dál.

Brňané si určitě vzpomenou, že z kdysi slavné kavárny Opera na rohu Malinovského náměstí udělal podnikavec obchod s Mercedesy, jednu dobu užíval i bývalé kino Jadran v Králově Poli, se svou první ženou se přel o výstavní vilu nad brněnskými Pisárkami, ale bydlel a prodával auta také na Sukově ulici v centru města. Nakonec otevřel ještě další prostory na Vídeňské, kde měl mít další prodejnu aut.

Jenomže tehdy už mu sto třicet nesplacených škodovek pomalu začalo lámat vaz. Jednou z Hošnových posledních snah o zřízení uměleckého klubu bylo otevření klubu Edison Garden na Kolišti, opět v blízkosti Malinovského náměstí, které ho zřejmě zvlášť oslovovalo.

Nechal zde totiž ozdobit i stěnu budovy vedle obchodního domu Centrum, na níž se zaskvěla obrovská kresba jeho "dvorního výtvarníka" Libora Vojkůvky. Ten udával i výtvarnou podobu filmu Trhala fialky dynamitem.

Po dvou letech se Hošna i odtud přesunul jinam, což připravilo o střechu nad hlavou i hostující Divadlo v 7 a půl. "Dnes celý areál na Kolišti chátrá, garáže tam nestojí a vhodná doba k celkové rekonstrukci už je pravděpodobně nenávratně pryč," povzdechli si nedávno divadelníci ze "Sedmapůlky". Rudolf Hošna žádné ze svých destinací, jak se zdá, velké štěstí nepřinesl.

Rodina jako ze žurnálu

Ale neměl štěstí ani v osobním životě. Když se už v roce 1996 ocitl jako jednatřicetiletý na několik měsíců ve vazbě za údajný leasingový podvod, oženil se s tehdy osmnáctiletou krasavicí Barborou. Ta ovšem krátce předtím udržovala milenecký poměr s Čechoameričanem Ctiradem Matějkou, s nímž se pak pokusila získat právě výstavní vilu v Pisárkách.

Alespoň Hošna byl o možném komplotu pevně přesvědčen. "Pravděpodobně to byla dlouhodobě plánovaná akce zaměřená proti mně," tvrdil i u soudu.

Už předtím bylo v roce 1999 po jeho ženě dokonce vyhlášeno policejní pátrání, když jako dvacetiletá Hošnovi zmizela. "Přišla na policii a vypověděla, že odešla dobrovolně. Nikoho z rodiny nekontaktovala," vyjádřil se tehdy podnikatel, zatímco jeho žena se bulváru otevřeně svěřovala s domácím násilím, znásilněními ze strany manžela a dalšími pikantnostmi.

V červenci roku 1997 pak přímo před jeho domem shořela Lancia Kappa za dva miliony korun. "Podle vyjádření expertů zavinila požár auta třetí osoba, která vůz zapálila pomocí neznámé hořlaviny," svěřil se tehdy Zdeněk Lubas z brněnského policejního ředitelství. Hošna pak při výslechu připustil, že může jít o mstu neznámého muže, který mu závidí jeho přítelkyni.

Daňové úniky a dluhy

Když se vrátil v roce 1997 z devítiměsíční vyšetřovací vazby za zpronevěru, obvinila ho vyšetřovatelka i z daňových úniků.

"Při vyšetřování vyšlo najevo, že přivezl z Rakouska Mercedes, který deklaroval jako nepojízdný vrak. Do týdne však na technické kontrole přihlásil Mercedes se stejnou převozní značkou, který byl téměř nový.

Policie se domnívá, že Hošna přivezl dvě auta, ale úmyslně přihlásil jen jedno, aby se vyhnul placení daně a cla za téměř milion sto tisíc korun," uvádělo se tehdy v protokolech.

Kontroverzní podnikatel se pak musel zbavil i svého většinového podílu v umělecké agentuře Pragokoncert, která se za jeho vlastnictví topila v dluzích. Původně za něj nabídl Fondu národního majetku nejvíce peněz, ale nikdy je nezaplatil. Bodejť by ano, mnohamilionové dluhy měl totiž už tehdy, kam se jen podíval. A pak přišlo oněch sto třicet škodovek, které podnikavec sice prodal, ale za které nikdy nezaplatil. Ty ho nakonec dostaly do vězení.

Eurozatykač pomohl

"Slovenskí policajti zatkli promotéra hviezd Rudolfa Hošnu na základe európskeho zatykača, ktorý im umožnil zadržať ho aj napriek tomu, že si pred niekoľkými rokmi vybavil slovenské občianstvo," psaly slovenské noviny v roce 2006.

"Zatkli ho v priemyselnom areáli na Vajnorskej ulici v Bratislave po policajnej prehliadke. Krátko predtým, ako mu nasadili železné putá, sedel nič netušiaci hudobný organizátor v aute so svojou manželkou. O vine podnikateľa zo sprenevery rozhodol brniansky súd ešte v roku 2004, keď ho poslal za mreže na viac ako 8,5 roka," pokračoval bratislavský tisk.

Tehdy jednačtyřicetiletý Hošna žil už na Slovensku nějaký čas, protože se zde ukrýval před pravomocným odsouzením. Nicméně i v Bratislavě podle svého zvyku založil další hudební klub - opět pod názvem Babylon, pak už se věnoval jen práci v takzvaném Malém Babylonu a Open-air Babylonu, součásti bratislavské Incheby.

To už ovšem byly poslední měsíce před mnohaletým trestem. Divoká devadesátá léta byla totiž už definitivně pryč a Hošna skončil ve vězení i na Slovensku.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Někteří mají potřebu mě přesvědčovat, že toho vědí víc, líčí průvodkyně

Kristýna Nováková na rájeckém zámku vodí turisty po čtyřech různých okruzích.

Už šestou sezonu provádí brigádnice Kristýna Nováková skupinky turistů po zámku v Rájci nad Svitavou na Blanensku....

Nájemné v Brně bude dražší. Městské části plánují velké opravy bytů

Povodňový dvojdomek v Bílém Kostele se blíží dokončení.

Obvod Brno-sever chce opravit za stovky milionů korun městské byty. Omezí proto slevy na nájemném, které tak zdraží až...

V obci u Tišnova jako jediní na Moravě vaří pivo v klášteře

V klášteře Porta Coeli v Předklášteří na Tišnovsku po 77 letech obnovili výrobu...

V klášteře cisterciaček v Předklášteří u Tišnova se po staletí vařilo pivo, jenže za druhé světové války výroba...

Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk
Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk

Trávíte s dětmi prázdniny a sháníte tipy na aktivity? My si doma občas hrajeme s bublinami, což moje kluky moc baví. Rádi je vyfukují, koukají, jak je tvořím já a praskají je.

Najdete na iDNES.cz