Po bleskové finanční analýze ujistil primátora, že město je v dobré kondici a není předlužené. "Může využít hospodářské krize k tomu, že bude šikovně investovat za poměrně výhodných podmínek. Využije změn na trhu, kdy je levná pracovní síla a podniky potřebují zakázky," řekl Švejnar.
Roman Onderka přivítal ekonoma v poledne na radnici a za zavřenými dveřmi s ním diskutoval o otázkách, jak v současné hospodářské krizi podpořit podnikatele, jak řešit otázku nezaměstnanosti ve městě a propadající se tržby brněnských veletrhů.
"S dluhy čekám na Švejnara"
Primátor přiznal, že už dlouho koketuje s myšlenkou, jestli se má město zadlužit. S jejím řešením si počkal právě na světového ekonoma. "Zatím jsem s tím nepřišel za svým náměstkem nebo koaličními partnery, protože jsem čekal na návštěvu pana Švejnara. Chtěl jsem si ujasnit, nakolik jsou mé úvahy rozumné," vysvětlil Onderka.
Primátor slíbil, že pokud město získá potřebný kapitál, začne co nejrychleji realizovat projekty, které zatím z různých důvodů vázly. Za priority označil výstavbu Jižního centra nedaleko budoucího vlakového nádraží a dobudování univerzitního kampusu v Bohunicích. "S tím souvisí investice do vybudování potřebné infrastruktury ze strany města, nutné pro zajištění dopravní obslužnosti," řekl primátor.
Po této vážné debatě Švejnara provedl historickými barokními sály a podzemím radnice. A už v poněkud uvolněnějším duchu a v duchu moravského patriotismu upozorňoval ekonoma na ty správné detaily. "Na jedné straně vidíte, kdo této zemi vládne," popisoval a se zakloněnou hlavou ukazoval na znak české země vyobrazený v nástěnné malbě nad vstupním schodištěm. "Na druhé pak erb s moravskou orlicí, kterou nese dvojice lvů. A všimněte si, jak toho lva na protější straně zděšeně pozorují," dodal politik.
"Šrotovné? Nežádoucí protekcionismus"
V pozdější diskusi s podnikateli na stavebních veletrzích Švejnar řekl, že na vládách teď další vývoj ekonomiky hodně záleží. "Když budou politici rozhodovat obezřetně, tak se na současnou krizi budeme moci zpětně podívat jako na recesi, v opačném případě nás dostanou do hluboké deprese," varoval Švejnar a obličeje posluchačů se protáhly do podobně vystrašené grimasy jako u lvů na fresce.
Zatímco primátora ekonom uklidnil, že si v současné krizi město může nebo spíše musí vzít úvěr a investovat, debata s podnikateli už tak optimistická nebyla. Nedostatečná poptávka je podle něj zásadní problém a to nejhorší podnikatele teprve čeká, na lámání chleba dojde v polovině roku. "Svět je tak propojený, že samotná Amerika to neutáhne. Lidé přestávají utrácet, podniky neinvestují, všichni čekají, co se bude dít. Vše nyní závisí na vládní poptávce," řekl Švejnar.
Stavaře zajímalo, co si tedy ekonom myslí o šrotovném. Ten ho označil za protekcionismus, který je největším úskalím krize. "Až na záchranu krachujících bank, které mají velký vliv na stabilitu ekonomiky, není důvod zvýhodňovat jeden obor před druhým," zdůraznil Švejnar. Mnohem lepší efekt na zaměstnanost a ekonomiku podle něj bude mít program Zelená úsporám.
V obavách z toho, jak dopadnou předčasné volby, se jeden z podnikatelů zeptal, jestli jde dohromady sociální demokracie a fungující ekonomika. Dostalo se mu odpovědi, že to není otázka politického kabátu, ale rozumu. Tedy toho, do jaké míry jsou politici schopni jednat racionálně. Vzhledem k tomu, že hned nato se ten stejný podnikatel zeptal, zda je na čase přestěhovat výrobu do Číny, ho zřejmě odpověď ekonoma příliš neuklidnila a vyhlídky pro své podnikání v příliš příznivém světle neviděl.