Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

Na Svatém kopečku v Mikulově ubývá pod náporem turistů vzácných rostlin

  6:52
Na vrcholku Svatého kopečku v Mikulově se objevilo další zábradlí. Má odradit lidi od toho, aby z cesty sbíhali do volných ploch na západním svahu. I tam s oblibou vysedávají výletníci s dekou a lahví vína. Vzácnou přírodní rezervaci každý rok navštíví o něco víc turistů. V loňském roce už to bylo 288 893 lidí.

Čísla, která před několika dny vyhodnotila Správa chráněné krajinné oblasti Pálava, jsou přesná. V nejnavštěvovanější rezervaci je zajišťují automatické sčítače.

„Zaznamenávají pěší i cyklisty. Sčítání je založené na rozdílnosti teplot lidského těla a okolního prostředí. Pro zpřesnění výsledků pak provádíme také sčítání manuální,“ vysvětluje vedoucí správy Jiří Kmet.

Návštěvnost roste každým rokem. „Současné výsledky sledování vegetace naznačují, že určitá regulace pohybu osob v rezervaci, ke které jsme v minulosti přikročili, byla opodstatněná a bude nutné v ní pokračovat,“ uvedl Kmet.

Fotogalerie

Zvláště rostlinstvo skalních stepí podle něj špatně zvládá, když po něm šlape větší množství lidí.

„Ubývá zde vzácných chráněných druhů, jako je například kosatec nízký nebo ožanka horská,“ potvrzuje botanička ze Správy CHKO Pálava Helena Prokešová, která má na Svatém kopečku od roku 2017 založeny trvalé plochy pro výzkum vegetace.

Dvakrát ročně zde zapisuje rostliny a jejich pokryvnost a z těchto ploch již bylo zřejmé, že procházející lidé rostlinám škodí. „Sice z plochy úplně nevymizí, ale hodně se sníží jejich množství,“ uvedla.

Ochránci přírody dřevěnými zábranami, jež vymezují koridor cesty na kopec, chtějí zabránit zničení vzácných stepních společenstev. Kromě nich se minulý týden objevila na lesní cestě ke kapli také zábrana, jež zamezí nelegálním vjezdům aut.

Moravský kras si stanovil kvóty turistů

Jak reagovat na rostoucí počet návštěvníků, musí řešit i další přírodní památky. Ty totiž v posledních letech zaznamenávají značný nárůst zájmu turistů. Například v národním parku Podyjí jich v posledních letech přibylo až 30 procent.

Problém má také třeba další mikulovská přírodní památka – zatopený mariánský lom, kam se v létě přijde vykoupat i tisíc lidí denně. Pro přírodu by přitom byl snesitelný počet kolem stovky či dvou. Způsob regulace teď na správě CHKO hledají.

Podobně jako to udělali ochránci přírody z Moravského krasu. Zdejší jeskyně jsou podle agentury CzechTourism v rámci kraje nejnavštěvovanější přírodní památkou. Už před lety tam proto zavedli roční kvótu 360 tisíc lidí. Delší jsou také intervaly mezi jednotlivými vstupy.

Návštěvnost Svatého kopečku

Počet turistů přicházejících na Svatý kopeček křížovou cestou z centra Mikulova:

  • 2016 262 838 lidí
  • 2017 286 781 lidí
  • 2018 288 893 lidí

Jinými přístupovými cestami na Svatý kopeček přijde cirka dalších deset procent návštěvníků. Nejvíce impulzů čidlo loni zaznamenalo v průběhu Pálavského vinobraní. Od pátku do neděle napočítalo 7 536 průchodů, tedy přes tři procenta roční návštěvnosti. Největší návštěvnost byla v červenci (43 202 impulzů), nejnižší naopak v lednu (3 230 impulzů).

„Větší počty lidí byly na úkor kvality prohlídek, ale také na úkor ochrany jeskyní a vůbec přírody Moravského krasu,“ vysvětluje Jiří Hebelka, vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu. Podle něj se počet návštěvníků daří regulovat také díky rezervačnímu systému pro nejnavštěvovanější Punkevní jeskyně.

„Devadesát procent návštěvníků se rezervuje dopředu. Díky tomu, že jsou objednáni, plynule najíždí a odjíždí. Někdejší nekonečné fronty tady dávno nejsou,“ podotýká s tím, že u uzavřeného jeskynního systému je omezení počtu návštěvníků samozřejmě daleko jednodušší než u „venkovní“ přírodní rezervace.

Ty přitom lákají stále více lidí. Podle údajů Českého statistického úřadu vloni překročil počet hostů Jihomoravského kraje hranici dvou milionů. Návštěvnost kraje tak již šestým rokem stále roste.

„Téměř polovina hostů navštívila jižní Moravu v průběhu letních měsíců, tedy od června do září, v každém z nich přesáhla návštěvnost 200 tisíc hostů,“ vypočítala Iveta Konečná z Českého statistického úřadu.

  • Nejčtenější

Jak se hraje „cinklý zápas“ s Vyšehradem. Zažili to i fotbalisté Líšně

Paradoxně to nebyl ten typ zápasu, po kterém by v sobě sportovec nesl křivdu několik dalších dní, protože by si byl...

Bezmocný muž ležel dva dny ve vaně, přímotop koupelnu vyhřál na 40 stupňů

Dvaaosmdesátiletý muž z Tišnova v okrese Brno-venkov zůstal dva dny uvězněný v prázdné vaně. Sesunul se tam poté, co se...

Berbrův pád je až ubohý, říká o korupční kauze mocného šíbra bývalý rozhodčí

Premium Jako jeden z mála dokázal uspět ve sporu s Romanem Berbrem. Bývalý rozhodčí Antonín Kordula, po kterém bývalý...

V kroji na nákup i do práce. Venkovem se šíří nezvyklá výzva

Proč bychom musely nosit kroj jen na hody a folklorní vystoupení? Oblečeme si ho při všech těch omezeních ještě? Takové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po Německém domu zbyly rozsáhlé sklepy. Od války se o nich nevědělo

Před 75 lety zmizel z centra Brna při účtování s nacisty Německý dům. Díky průzkumu teď odborníci objevili zachovalé...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

V lesích na Moravě žije více housenek než v pralesích, ukázala studie

V lužních lesích u Lanžhota na Břeclavsku žije tolik druhů hmyzu, především housenek, že překonají i bujné deštné...

Pacienti zatajují informace a osočují zdravotníky, líčí ředitel nemocnice

Premium Pacienti zatajují informace o svém zdravotním stavu a mnozí lidé znevažují práci zdravotníků. Mezi personálem se šíří...

Ahoj, plukovníku. Zazpíváme přes zákaz, hlásí konspirátor Horký z Kamelotu

Premium Internetový koncert připravila pro své fanoušky skupina Kamelot s frontmanem Romanem Horkým. Hrát plánuje v neděli i...

Ke stavbě superúřadu se kloní i nové vedení Brna, musí si na ni půjčit

Téměř všechny úředníky pod jednu střechu chce přestěhovat vedení Brna. Přihlásilo se tak k plánu na superúřad, s nímž...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...