Na Svatém kopečku v Mikulově ubývá pod náporem turistů vzácných rostlin

  6:52aktualizováno  6:52
Na vrcholku Svatého kopečku v Mikulově se objevilo další zábradlí. Má odradit lidi od toho, aby z cesty sbíhali do volných ploch na západním svahu. I tam s oblibou vysedávají výletníci s dekou a lahví vína. Vzácnou přírodní rezervaci každý rok navštíví o něco víc turistů. V loňském roce už to bylo 288 893 lidí.

Čísla, která před několika dny vyhodnotila Správa chráněné krajinné oblasti Pálava, jsou přesná. V nejnavštěvovanější rezervaci je zajišťují automatické sčítače.

„Zaznamenávají pěší i cyklisty. Sčítání je založené na rozdílnosti teplot lidského těla a okolního prostředí. Pro zpřesnění výsledků pak provádíme také sčítání manuální,“ vysvětluje vedoucí správy Jiří Kmet.

Návštěvnost roste každým rokem. „Současné výsledky sledování vegetace naznačují, že určitá regulace pohybu osob v rezervaci, ke které jsme v minulosti přikročili, byla opodstatněná a bude nutné v ní pokračovat,“ uvedl Kmet.

Fotogalerie

Zvláště rostlinstvo skalních stepí podle něj špatně zvládá, když po něm šlape větší množství lidí.

„Ubývá zde vzácných chráněných druhů, jako je například kosatec nízký nebo ožanka horská,“ potvrzuje botanička ze Správy CHKO Pálava Helena Prokešová, která má na Svatém kopečku od roku 2017 založeny trvalé plochy pro výzkum vegetace.

Dvakrát ročně zde zapisuje rostliny a jejich pokryvnost a z těchto ploch již bylo zřejmé, že procházející lidé rostlinám škodí. „Sice z plochy úplně nevymizí, ale hodně se sníží jejich množství,“ uvedla.

Ochránci přírody dřevěnými zábranami, jež vymezují koridor cesty na kopec, chtějí zabránit zničení vzácných stepních společenstev. Kromě nich se minulý týden objevila na lesní cestě ke kapli také zábrana, jež zamezí nelegálním vjezdům aut.

Moravský kras si stanovil kvóty turistů

Jak reagovat na rostoucí počet návštěvníků, musí řešit i další přírodní památky. Ty totiž v posledních letech zaznamenávají značný nárůst zájmu turistů. Například v národním parku Podyjí jich v posledních letech přibylo až 30 procent.

Problém má také třeba další mikulovská přírodní památka – zatopený mariánský lom, kam se v létě přijde vykoupat i tisíc lidí denně. Pro přírodu by přitom byl snesitelný počet kolem stovky či dvou. Způsob regulace teď na správě CHKO hledají.

Podobně jako to udělali ochránci přírody z Moravského krasu. Zdejší jeskyně jsou podle agentury CzechTourism v rámci kraje nejnavštěvovanější přírodní památkou. Už před lety tam proto zavedli roční kvótu 360 tisíc lidí. Delší jsou také intervaly mezi jednotlivými vstupy.

Návštěvnost Svatého kopečku

Počet turistů přicházejících na Svatý kopeček křížovou cestou z centra Mikulova:

  • 2016 262 838 lidí
  • 2017 286 781 lidí
  • 2018 288 893 lidí

Jinými přístupovými cestami na Svatý kopeček přijde cirka dalších deset procent návštěvníků. Nejvíce impulzů čidlo loni zaznamenalo v průběhu Pálavského vinobraní. Od pátku do neděle napočítalo 7 536 průchodů, tedy přes tři procenta roční návštěvnosti. Největší návštěvnost byla v červenci (43 202 impulzů), nejnižší naopak v lednu (3 230 impulzů).

„Větší počty lidí byly na úkor kvality prohlídek, ale také na úkor ochrany jeskyní a vůbec přírody Moravského krasu,“ vysvětluje Jiří Hebelka, vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu. Podle něj se počet návštěvníků daří regulovat také díky rezervačnímu systému pro nejnavštěvovanější Punkevní jeskyně.

„Devadesát procent návštěvníků se rezervuje dopředu. Díky tomu, že jsou objednáni, plynule najíždí a odjíždí. Někdejší nekonečné fronty tady dávno nejsou,“ podotýká s tím, že u uzavřeného jeskynního systému je omezení počtu návštěvníků samozřejmě daleko jednodušší než u „venkovní“ přírodní rezervace.

Ty přitom lákají stále více lidí. Podle údajů Českého statistického úřadu vloni překročil počet hostů Jihomoravského kraje hranici dvou milionů. Návštěvnost kraje tak již šestým rokem stále roste.

„Téměř polovina hostů navštívila jižní Moravu v průběhu letních měsíců, tedy od června do září, v každém z nich přesáhla návštěvnost 200 tisíc hostů,“ vypočítala Iveta Konečná z Českého statistického úřadu.

  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ze svobody do totality. Dóm v Brně připomíná projekcemi minulý režim

Život v totalitním Československu od roku 1948 až do sametové revoluce přibližuje nový multimediální projekt Totalita....

Mladík vytvořil stránky s odkazem na filmy zdarma, dostal podmínku

Patrik Drábek založil před čtyřmi lety internetovou stránku, kam nelegálně bez souhlasu autorů vložil téměř 1 500...

Mladík s nožem přepadal ženy a děti, policisté si na něj počíhali v parku

Celkem čtyřikrát se vydal jednadvacetiletý muž s nožem v ruce loupit do brněnských parků. Vyhlédl si vždy děti nebo...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz