Homosexuálové se mohou v Brně vzít jen na radnici. Jiné páry kdekoliv

  14:29aktualizováno  14:29
Homosexuálnímu páru nabízí matrika Brna-střed na jihu Moravy jediné místo, kde může uzavřít registrované partnerství. Jinam úředníci prostě nejezdí. Heterosexuální páry si přitom mohou místo svatby vybírat.
Možnost uzavřít registrované partnerství jen na radnici považují někteří homosexuálové za diskriminační. Prověří to i úřad ombudsmanky. Ilustrační foto

Možnost uzavřít registrované partnerství jen na radnici považují někteří homosexuálové za diskriminační. Prověří to i úřad ombudsmanky. Ilustrační foto | foto: AP

Když si chce vzít člověk milovanou osobu, vybírá to nejkrásnější místo. Stejně chtěla potěšit svoji přítelkyni Veronika Černá. Zavolala proto na matriku Brna-střed, která je v Jihomoravském kraji podle zákona jediným úřadem, u kterého lze uzavřít registrované partnerství.

Seznam míst, které matrika nabídla, byl překvapivě krátký. "Jedině v místnosti na Nové radnici v Brně. Registrované partnerství mimo úřad uzavřít nelze," řekla vedoucí odboru matriky Markéta Tintěrová.

Když zavolal o dvě hodiny později na stejný úřad Erik Šídlo, který si chce vzít za manželku svoji přítelkyni, tak mu matrikářka nabídla hned několik míst. Dokonce i svatba na brněnském náměstí Svobody šla.

Do partnerského svazku zatím nevstoupí ani jeden, oba dva totiž byli redaktoři MF DNES volající na matriku pod pseudonymy. Na úřad se obrátili na základě podnětů několika homosexuálních párů, které chtěly zůstat v anonymitě, ale narazily na stejný problém.

Když si chtěly dohodnout uzavření registrovaného partnerství jinde než mezi čtyřmi zdmi místnosti na radnici, matrika je striktně odmítla.

Redakce proto požádala ministerstvo vnitra, které je matrikám nadřízeno, o vysvětlení, zda je tento přístup v pořádku. O podobné omezení místa konání se v případě svateb totiž před třemi lety snažila radnice brněnské městské části Královo Pole.

A právě ministerstvo vnitra poté přikázalo, že úředníci mají být lidem k dispozici i jinde než v obřadní síni. Stejně tak by se podle aktuálního stanoviska ministerstva měly matriky chovat k párům uzavírajícím registrované partnerství.

"Matriční úřad určuje, kde tento úřední akt provede. Vůbec to ale nemusí být jen na radnicích nebo příslušných úřadech," informoval Břetislav Oliva z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Co je v zákoně

Sňatek i uzavření registrovaného partnerství upravuje od letošního ledna stejný zákon – zákon o matrikách. Zatímco sňatek je však považován za obřad, registrované partnerství chápe zákon jako pouhý úřední akt. Tento akt mohou stvrdit úředníci vždy jen na jedné matrice v každém kraji.

Mluvčí Brna-střed Roman Burián se nejprve odvolával na to, že registrované partnerství je podle zákona úřední akt, který se uzavírá jen na jednom místě v každém kraji, zatímco svatbu mohou mít snoubenci téměř na každé radnici.

Po reakci ministerstva vnitra ovšem připustil, že stanovení pouze jednoho místa je spíše organizačním opatřením.

"Matriční úřad může určit i jiné, další místo ve svém správním obvodu, tedy Jihomoravském kraji. Je ovšem otázkou efektivita takových úkonů. Čas či náklady na cestovné. Zatím se na to nikdo neptal. Pokud bude mít někdo zájem, můžeme to zvážit," vzkázal párům stejného pohlaví Burián.

Registrované partnerství se uzavírá bez oddávajícího

Problematika uzavírání registrovaných partnerství je přitom nepřehledná i pro politiky, kteří běžně oddávají snoubence. Mnohdy totiž netuší, že registrované partnerství se uzavírá jen před matrikářkou a chybí zde oddávající.

"Nějak jsem se o to nezajímal a vlastně mě ani nikdo neoslovil. Nicméně bych s tím problém neměl," prohlásil místostarosta Brna-střed Otakar Bradáč (ODS). Zároveň podotkl, že se sňatky jsou spojené výdaje.

"Oddávající se musí vhodně obléct a také cesta něco stojí. Možná proto radnice nechce uzavírat registrovaná partnerství jinde než na úřadě. Sám jsem o tom rozhodnutí neslyšel," uvedl.

Podle Petra Kally z neziskové organizace Proudem, která se sexuálním menšinám věnuje, se dá jednání radnice Brna-střed označit za diskriminační. "S takovým přístupem jsem se ještě nesetkal. Vždyť i Janis Sidovský a Pavel Vítek se brali na Karlštejně," připomněl Kalla.

Problémem se chce zabývat úřad ombudsmanky

Chování městské části pravděpodobně prověří i Kancelář veřejného ochránce práv, s níž redakce přístup radnice také konzultovala.

"Pokud homosexuálnímu páru nabídnou jako místo aktu pouze radnici a následně heterosexuálnímu několik míst, může to být diskriminace," domnívá se vedoucí oddělení rovného zacházení na úřadu ombudsmanky Petr Polák.

Kromě čekání na změnu přístupu brněnského úřadu mají jihomoravské homosexuální páry i další možnost, pokud chtějí své partnerství uzavřít mimo prostory Nové radnice.

Nová zákonná úprava registrovaného partnerství totiž lidem od letošního ledna umožňuje uzavřít svazek i na úřadě mimo kraj, ve kterém má alespoň jeden z páru trvalé bydliště.

Autoři: ,

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Bál jsem se mluvit na učitele, líčí buddhistický mnich studium v Brně

Buddhistický mnich Dharmapriya Sraman při stáži na Masarykově univerzitě...

Ze Srí Lanky do Brna se vydal buddhistický mnich Dharmapriya Sraman letos v únoru. Na šestiměsíčním studijním pobytu ho...

V obci u Tišnova jako jediní na Moravě vaří pivo v klášteře

V klášteře Porta Coeli v Předklášteří na Tišnovsku po 77 letech obnovili výrobu...

V klášteře cisterciaček v Předklášteří u Tišnova se po staletí vařilo pivo, jenže za druhé světové války výroba...

Při požáru stánku s kávou před nádražím v Brně se zranili dva lidé

Požár sklepních kójí zablokoval pražskou Nuselskou ulici (18. 5. 2019).

V pátek večer vyjížděli hasiči k nahlášenému požáru stánku s občerstvením před nádražím v Brně. Před jejich příjezdem...

Najdete na iDNES.cz