Homosexuálové se mohou v Brně vzít jen na radnici. Jiné páry kdekoliv

  14:29aktualizováno  14:29
Homosexuálnímu páru nabízí matrika Brna-střed na jihu Moravy jediné místo, kde může uzavřít registrované partnerství. Jinam úředníci prostě nejezdí. Heterosexuální páry si přitom mohou místo svatby vybírat.
Možnost uzavřít registrované partnerství jen na radnici považují někteří homosexuálové za diskriminační. Prověří to i úřad ombudsmanky. Ilustrační foto

Možnost uzavřít registrované partnerství jen na radnici považují někteří homosexuálové za diskriminační. Prověří to i úřad ombudsmanky. Ilustrační foto | foto: AP

Když si chce vzít člověk milovanou osobu, vybírá to nejkrásnější místo. Stejně chtěla potěšit svoji přítelkyni Veronika Černá. Zavolala proto na matriku Brna-střed, která je v Jihomoravském kraji podle zákona jediným úřadem, u kterého lze uzavřít registrované partnerství.

Seznam míst, které matrika nabídla, byl překvapivě krátký. "Jedině v místnosti na Nové radnici v Brně. Registrované partnerství mimo úřad uzavřít nelze," řekla vedoucí odboru matriky Markéta Tintěrová.

Když zavolal o dvě hodiny později na stejný úřad Erik Šídlo, který si chce vzít za manželku svoji přítelkyni, tak mu matrikářka nabídla hned několik míst. Dokonce i svatba na brněnském náměstí Svobody šla.

Do partnerského svazku zatím nevstoupí ani jeden, oba dva totiž byli redaktoři MF DNES volající na matriku pod pseudonymy. Na úřad se obrátili na základě podnětů několika homosexuálních párů, které chtěly zůstat v anonymitě, ale narazily na stejný problém.

Když si chtěly dohodnout uzavření registrovaného partnerství jinde než mezi čtyřmi zdmi místnosti na radnici, matrika je striktně odmítla.

Redakce proto požádala ministerstvo vnitra, které je matrikám nadřízeno, o vysvětlení, zda je tento přístup v pořádku. O podobné omezení místa konání se v případě svateb totiž před třemi lety snažila radnice brněnské městské části Královo Pole.

A právě ministerstvo vnitra poté přikázalo, že úředníci mají být lidem k dispozici i jinde než v obřadní síni. Stejně tak by se podle aktuálního stanoviska ministerstva měly matriky chovat k párům uzavírajícím registrované partnerství.

"Matriční úřad určuje, kde tento úřední akt provede. Vůbec to ale nemusí být jen na radnicích nebo příslušných úřadech," informoval Břetislav Oliva z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Co je v zákoně

Sňatek i uzavření registrovaného partnerství upravuje od letošního ledna stejný zákon – zákon o matrikách. Zatímco sňatek je však považován za obřad, registrované partnerství chápe zákon jako pouhý úřední akt. Tento akt mohou stvrdit úředníci vždy jen na jedné matrice v každém kraji.

Mluvčí Brna-střed Roman Burián se nejprve odvolával na to, že registrované partnerství je podle zákona úřední akt, který se uzavírá jen na jednom místě v každém kraji, zatímco svatbu mohou mít snoubenci téměř na každé radnici.

Po reakci ministerstva vnitra ovšem připustil, že stanovení pouze jednoho místa je spíše organizačním opatřením.

"Matriční úřad může určit i jiné, další místo ve svém správním obvodu, tedy Jihomoravském kraji. Je ovšem otázkou efektivita takových úkonů. Čas či náklady na cestovné. Zatím se na to nikdo neptal. Pokud bude mít někdo zájem, můžeme to zvážit," vzkázal párům stejného pohlaví Burián.

Registrované partnerství se uzavírá bez oddávajícího

Problematika uzavírání registrovaných partnerství je přitom nepřehledná i pro politiky, kteří běžně oddávají snoubence. Mnohdy totiž netuší, že registrované partnerství se uzavírá jen před matrikářkou a chybí zde oddávající.

"Nějak jsem se o to nezajímal a vlastně mě ani nikdo neoslovil. Nicméně bych s tím problém neměl," prohlásil místostarosta Brna-střed Otakar Bradáč (ODS). Zároveň podotkl, že se sňatky jsou spojené výdaje.

"Oddávající se musí vhodně obléct a také cesta něco stojí. Možná proto radnice nechce uzavírat registrovaná partnerství jinde než na úřadě. Sám jsem o tom rozhodnutí neslyšel," uvedl.

Podle Petra Kally z neziskové organizace Proudem, která se sexuálním menšinám věnuje, se dá jednání radnice Brna-střed označit za diskriminační. "S takovým přístupem jsem se ještě nesetkal. Vždyť i Janis Sidovský a Pavel Vítek se brali na Karlštejně," připomněl Kalla.

Problémem se chce zabývat úřad ombudsmanky

Chování městské části pravděpodobně prověří i Kancelář veřejného ochránce práv, s níž redakce přístup radnice také konzultovala.

"Pokud homosexuálnímu páru nabídnou jako místo aktu pouze radnici a následně heterosexuálnímu několik míst, může to být diskriminace," domnívá se vedoucí oddělení rovného zacházení na úřadu ombudsmanky Petr Polák.

Kromě čekání na změnu přístupu brněnského úřadu mají jihomoravské homosexuální páry i další možnost, pokud chtějí své partnerství uzavřít mimo prostory Nové radnice.

Nová zákonná úprava registrovaného partnerství totiž lidem od letošního ledna umožňuje uzavřít svazek i na úřadě mimo kraj, ve kterém má alespoň jeden z páru trvalé bydliště.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

VIDEO: Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu, poté zkusil utéct

Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu

V divokou honičku se minulý čtvrtek změnila policejní kontrola na Břeclavsku. Řidič před hlídkou začal zběsile ujíždět...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz