Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Víno je součást životního stylu, říká nový šéf vinařů. Volbu ovládl drtivě

  17:50
Bojovat proti zákazu reklamy na víno i spotřební dani bude za vinaře Martin Chlad. Zvolením dosavadního marketingového a obchodního ředitele Svazu vinařů České republiky se podle končícího prezidenta Tibora Nyitraye zachovává kontinuita. Chlad měl ve volbě jediného protikandidáta, ostatní konkurenti boj vzdali.
Delegáti Svazu vinařů, který sdružuje více než 1300 vinařů a vinařství v České...

Delegáti Svazu vinařů, který sdružuje více než 1300 vinařů a vinařství v České republice, zvolili 29. července 2021 novým prezidentem dosavadního manažera obchodu a marketingu svazu Martina Chlada. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Prezident Svazu vinařů musí umět řvát, bránit a obhajovat zájmy jeho členů. Přitom nedělat one man show, ale prezentovat hlasy všech,“ říká Martin Chlad, kterého do křesla šéfa největší vinařské organizace ve čtvrtek Velkých Bílovicích zvolila drtivá většina jejích členů. Po devíti letech tak střídá ve vedení svazu Tibora Nyitraye, který z funkce odstoupil z osobních důvodů.

Na nového prezidenta čekají v následujících letech komplikované úkoly. Bojovat bude muset například proti snahám o zavedení spotřební daně u vína, proti změnám klimatu ovlivňujícím terroir, ale i proti takzvanému protirakovinnému balíčku, který připravuje Evropská komise. V rámci něj zařadila mezi škodlivé látky způsobující rakovinu i alkohol – a tedy i víno. Dotknout by se ho tak měl například zákaz reklamy a propagace.

A to je věc, kterou Martin Chlad zásadně odmítá. „Víno nahlíženo Evropou a organizací OIV (International Organisation of Vine and Wine – pozn. red.) není standardní potravinou. Je to kulturní produkt, který je součástí životního stylu, tradic a dědictví, fungujících ekonomik, cestovního ruchu i vzdělání a poznávání. V tomto musíme být s Evropou v souladu,“ myslí si.

Dokázat to má mimo jiné sympozium, které se připravuje na příští rok. Účastnit by se ho měli lékaři, zástupci turistických center i vinařských svazů. Napříč těmito obory by pak měl zaznít silný hlas, který by mínění Evropské komise o škodlivosti vína vyvrátil.

Pozornost chce Martin Chlad věnovat i značce Vína z Moravy, vína z Čech, tedy značce tuzemské produkce. „Je dobře vnímaná v tom smyslu, že si ji lidé zapamatovali. Ale rezervy jsou v prodejnosti takto označeného vína,“ poznamenal Chlad s tím, že cestou je nejen adresně cílená reklama, ale například i vzdělávání pracovníků v cestovním ruchu či v restauracích, kteří mohou nejvíce ovlivnit, aby lidé víno s touto značkou kupovali.

Témat, která chce rozvíjet, je ale celá řada. Ještě před měsícem, kdy měla proběhnout první prezidentská volba, přitom vůbec netušil, že někdy vůbec bude kandidovat. Volební valná hromada Svazu vinařů se totiž měla uskutečnit v době, kdy se jižní Moravou prohnalo tornádo. Protože mnozí vinaři se prali s následky živlu, termín volby se posunul. Pak přišla hozená rukavice v podobě nominace od spolku Mladí vinaři, kteří ukázali právě na Martina Chlada. A on přijal.

Konkurenti to vzdali

Cestu k prezidentskému křeslu mu přitom předem vyklidili další vážní kandidáti.

Františka Koudelu, šéfa Znojemské Besedy a předsedu VOC Znojmo, od volby odradil právě měsíc času na rozmyšlenou navíc. „Rozhodl jsem se zůstat na Znojemsku a věnovat se dál vinařině, kultuře či cestovnímu ruchu. Mám štěstí na to, co dělám a musel bych některou z těch pozic opustit. Poděkoval jsem kolegům, kteří mě nominovali. Třeba ten prostor přijde ještě někdy v budoucnu,“ okomentoval své rozhodnutí.

Jen tři hodiny před samotnou volbou pak přišel e-mail s informací o odstoupení i od znojemského místostarosty Jana Groise. „Do volby jsem šel s odvážným programem, jehož cílem bylo změnit a zmodernizovat fungování svazu. Bohužel tornádo na jižní Moravě absolutně změnilo prioritu volby. Cítím, že by v důsledku toho nebyl prostor pro realizaci mého programu. Prioritou bude řešení škod po tornádu a vyjednání co nejvyšší kompenzace pro všechny poškozené, což je náročná agenda, která bude vyžadovat někoho zevnitř svazu, kdo se nebude muset seznamovat s celou agendou od začátku,“ napsal.

A právě to sedí na Martina Chlada. Ve Svazu vinařů pracuje už devět let na pozici marketingového a obchodního ředitele. Byl tak u celé řady důležitých událostí, se kterými se obor musel v uplynulých letech potýkat a má v něm přehled. I to členové Svazu zohlednili, když mu dali jednoznačnou přednost před posledním protikandidátem – velkobílovickým vinařem Lubomírem Maťákem.

Podle končícího šéfa Svazu Tibora Nyitraye je Martin Chlad dobrou volbou. „Zůstává zachovaná určitá kontinuita, přitom je zde zároveň velká perspektiva odbočení do modernějších přístupů,“ okomentoval výsledek volby. Zároveň vinaře vyzval, aby nového prezidenta podrželi. „Jak se říkalo ve starých westernovkách: Podporujte svého šerifa, protože jedině tak budete mít doma pořádek,“ říká s nadsázkou.

Svaz totiž volba nového prezidenta rozpoltila. „Vnímám určitý rozkol. Objevily se různé názorové frakce. Místy to šlo až do extrému a hrozil odchod některých subjektů ze svazu. Mou motivací je zklidnit situaci a začít na ní stavět, aby svaz byl silnou a pokud možno ještě silnější organizací,“ poznamenal Martin Chlad s tím, že chce zároveň přitáhnout do vinařské organizace novou generaci vinařů.

  • Nejčtenější

Chtějí žít na venkově, ale vadí jim kohouti i traktory, diví se místní

Díky dopravní dostupnosti, blízké přírodě a vysněnému klidu se rozrůstají sídla poblíž Brna. Těm to působí spíš...

V Mikulově náhle zemřel lékař, pět tisíc lidí zoufale shání nového

Téměř pět tisíc pacientů z Mikulova a okolních obcí se ocitlo bez praktického lékaře. Ten jejich totiž asi před měsícem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chovatel třicítky pitbulů v klecích dráždí sousedy, vadí jim štěkot i pach

Štěkání, pach, špatné podmínky i účast v psích zápasech vyčítají sousedé chovateli zhruba tří desítek psů v brněnské...

V zoo to vře kvůli zabití bizona, ředitelce vyčítají i krvavou stopu a ztrátu masa

Premium Při svém zářijovém nástupu do brněnské zoo zdůrazňovala nová ředitelka Radana Dungelová filozofii welfare, tedy co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Krvavou“ zásilku se zvířecíma očima dostali Ukrajinci v Brně i v Praze

V Brně evakuovali ukrajinský konzulát kvůli podezřelému předmětu, který tam dorazil. Budovu muselo opustit šest...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Moravští vinaři se připojí k mezinárodní kampani, vyzývá k pití s grácií

Když už se oddávat pití vína, tak ať je to s grácií, patřičnými informacemi a zdravě. Přesně to hlásá mezinárodní...

Vodu zdražují opravy i elektřina, na jižní Moravě naroste o desetikoruny

Voda je další položkou, za kterou si v příštím roce Jihomoravané připlatí. Nejvíce budou muset sáhnout do peněženky v...

Arénu v Brně má provozovat městská firma, nejdřív však musí najít lidi

Připravovanou multifunkční arénu na brněnském výstavišti získá do správy účelově založená městská společnost Arena...

V Mikulově náhle zemřel lékař, pět tisíc lidí zoufale shání nového

Téměř pět tisíc pacientů z Mikulova a okolních obcí se ocitlo bez praktického lékaře. Ten jejich totiž asi před měsícem...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...