Lidé se v Sudetech často střídají a ani se neznají, zjistili vědci

  6:47aktualizováno  6:47
Hranice někdejších Sudet je stále patrná, i když dávno není zakreslená na mapě. V obcích, jež leží v tomto území, lidé dodnes nedokázali zakořenit. Jak zjistili brněnští vědci, nemají tamní obyvatelé vztah k místu ani ke svým sousedům.
Některé německé obce zcela zanikly. Z opuštěných domů zbyly jen ruiny.

Některé německé obce zcela zanikly. Z opuštěných domů zbyly jen ruiny. | foto: Petr Karlíček

Po druhé světové válce byli ze Sudet vyhnáni Němci a místo nich se nastěhovali čeští obyvatelé. Je to už 70 let. Jenže jak se říká, staré hříchy vrhají dlouhé stíny.

Tuší to i vědci z brněnské Masarykovy univerzity, kteří právě takto nazvali unikátní studii, podle jejíchž výsledků si na vysídlených územích lidé ani za sedm desetiletí nedokázali vytvořit sociální vazby. Také proto je v místě nic nedrží. Ve srovnání s okolními obcemi je v bývalých německých vesnicích vyšší migrace.

Vědci pracovali s daty o rezidenční migraci, která stát shromažďuje od roku 1971. Zaměřili se na oblasti, kde bývalé Sudety hraničily s regiony osídlenými před válkou etnickými Čechy.

„Od počátku 70. let do současnosti vidíme, že se lidé v bývalých sudetských obcích stěhují více než ti v nedalekých srovnatelných obcích. Rozdíl je velmi stabilní a vidíme ho v období socialismu a nulové nezaměstnanosti před rokem 1989, během hlubokých strukturálních změn ekonomické transformace i po jejím dokončení a vstupu do Evropské unie,“ říká Štěpán Mikula z katedry ekonomie Masarykovy univerzity.

Častější stěhování pozoruje i Božena Bošiaková (SNK), starostka Jevišovky na Břeclavsku. Obec přišla o většinu obyvatel po vysídlení Moravských Charvátů.

„Celý život vnímám, jak se tady střídají obyvatelé. Pamatuju si z dětství, že státní statek tady postavil domky a lidé se tam střídali třeba po dvou či třech letech,“ vzpomíná.

Do spolků se zapojuje méně lidí

Příčinou přitom podle vědců nejsou ekonomické faktory. „Ze všech teorií, které jsme testovali, se nám jako nejpravděpodobnější vysvětlení jeví, že se jedná o důsledek zničení takzvaného sociálního kapitálu, tedy vazeb mezi lidmi,“ představuje výsledky studie Mikula.

Svou teorii vědci ověřovali zejména prostřednictvím dat ze sociologických průzkumů.

„Na nich vidíme, že se lidé v Sudetech neliší v hodnotách – stejně si váží přátelství nebo rodinných vztahů, stejně také třeba přispívají na charitu. To, v čem se bývalé německé obce liší, je fakt, jak jsou lidé na místní úrovni angažovaní. Méně pořádají v obcích akce pro veřejnost a méně se zapojují do činnosti místních klubů,“ ukazuje Mikula rozdíly.

Přitom investice do sociálního kapitálu, tedy do vztahů s ostatními lidmi v obci, bývá podle něj obecně výhodná. „Může se vrátit třeba v tom, že vám soused dohodí lepší práci,“ dává příklad Mikula.

Je to začarovaný kruh, říká vědec

I proto může být překvapivé, že i po 70 letech je úroveň v sudetských obcích v tomto ohledu stále nižší.

„Investice do vztahů s ostatními lidmi je zkrátka nákladná a může přinést ovoce pouze tehdy, pokud se ani jedna strana vztahu z obce neodstěhuje. Jenže lidé v Sudetech se stěhují častěji. Když víte, že vy nebo vaši sousedé časem zmizí pryč, do sociálního kapitálu investovat nebudete, protože vaše investice přijde vniveč. Akcie firmy, o které budete vědět, že za rok zkrachuje, také nekoupíte,“ připodobňuje Mikula.

Obce se slabšími sociálními vazbami pak lidé snáze opouští a tím odrazují ostatní od navazování a utužování sousedských vztahů. Naděje na rychlé zlepšení přitom podle vědců příliš neexistuje.

„Je to vlastně začarovaný kruh, ze kterého není úniku. Nepůsobí pouze na ty, kteří přišli Sudety po válce osidlovat, ale předává se dál na jejich potomky, ale i na všechny příchozí,“ shrnuje výzkumník.

Starostka Jevišovky naopak zlepšení vidí. „Nastupuje nová generace, která situaci stabilizuje. Tihle lidé si tu staví domy, na obci jim záleží a zůstávají v ní. Spousta domů se prodala chalupářům, z nichž někteří tady už natrvalo bydlí,“ poznamenává Bošiaková.

Více lidí je bez práce a má exekuci

Vyšší migrace, kterou řešili brněnští vědci, přitom zdaleka není jediným ukazatelem, kvůli němuž se Sudety vymykají zbytku republiky. Na tomto území je podle posledního sčítání lidu z roku 2011 o čtvrtinu vyšší nezaměstnanost než ve vnitrozemí. Rozdíl je patrný také v indexu kvality života – horší jsou tu emise škodlivin, očekávaná naděje dožití, bezpečnostní statistiky i podíl exekucí.

Podle mapy exekucí, kterou naposledy před rokem sestavily dvě neziskové organizace, jim na jihu Moravy nejvíce čelí právě obce na Znojemsku, ale také na Břeclavsku, které kdysi spadaly do německých Sudet.

„Zadluženost zajímavě souvisí s politickými preferencemi. Čím vyšší zadluženost, tím větší preference krajních i radikálních politických stran,“ komentoval tehdy výsledky mapy Vojtěch Jaroš z Exekutorského úřadu ve Znojmě.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Jak může matka zabít své dítě? Brňané zastavují na místě vraždy

Parkoviště za benzinkou na Hněvkovského ulici v Brně se stalo místem jednoho nejhrůznějších činů, jaké si dokážeme...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Vize světa bez plastů: mobil velikosti batohu, tuny papírových tašek

Jako první na světě začal tým brněnských vědců pod vedením Jiřího Tocháčka zkoumat stárnutí plastů na Antarktidě. Dnes...

Ryb je navzdory suchu dost, sehnat větší kousek však bude problém

Rybáře letos trápil nedostatek vody a také chladné jaro. Na množství ryb a jejich ceně se to zřejmě neprojeví, s jejich...

Zbytky jídla už nepůjdou do kanálu, Brno chce mít vlastní bioplynku

Kuka vůz projíždí brněnskými ulicemi a zastavuje u restaurací, jídelen, domovů důchodců nebo u výroben lahůdek. Místo...

Chcípnete se mnou, křičel na policisty. Za pokus o vraždu dostal 18 let

Soud dnes rozhodl o vině manželů Blatných, kteří se loni v Kobylí na Břeclavsku zamkli před exekutory a pustili plyn,...

Najdete na iDNES.cz