Schne řepka, obilí i jablka. Zemědělci počítají miliardové ztráty

  8:30aktualizováno  8:30
Miliardové ztráty začínají počítat zoufalí jihomoravští zemědělci a sadaři. Nejprve jim velkou část úrody zdecimovaly únorové a pak i nečekané květnové mrazy. A teď jejich pole vysušená na troud ničí už několik měsíců katastrofální sucho, jaké tady nepamatují. Na jihu Moravy je prý největší od léta 1947.

Pracovnice Ovocnářského družstva Sady Starý Lískovec u stromku, který nepřežil letní vedra. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Mimořádně kritická situace je už nyní na Břeclavsku, v části Hodonínska a Znojemska a také v jižních částech okresu Vyškov a Brno," vyjmenoval nejvíce postižené oblasti Václav Hlaváček. V Agrární komoře České republiky zastupuje právě suchem nejvíce postiženou jižní Moravu.

V některých místech kraje budou podle něj ztráty až osmdesátiprocentní. "Dvě a půl miliardy korun minus budou mít jihomoravští zemědělci jen na obilovinách, půl miliardy korun na řepce a stejnou částku na hroznech. Obrovský výpadek bude na cukrovce, slunečnici a kukuřici," shrnul Hlaváček data, která prý nemají srovnání ani s katastrofálním suchem před pětašedesáti lety.

Škody budou gigantické, odhadují zemědělci

Ze všech třinácti krajů země se tak na jihu Moravy sklidilo kvůli vyprahlé půdě nejméně obilovin. Výpadek je například na Břeclavsku až dvoutřetinový. "Některé plochy se nedaly vůbec sklízet," řekl ředitel Agrární komory Břeclav Ladislav Sečkař. A dodal: "Letošní propad by mohl být pro menší zemědělce na jihu Moravy smrtící."

Prakticky s čím obchodovat nemá Zemědělský podnik Mikulčice na Hodonínsku. Co nevzal květnový mráz, poničilo sucho. "Čekáme teď už jen na dotace," přidal se k rozhořčeným zemědělcům i šéf podniku Leo Balun. Největší pěstitel rajčat v republice nechce ani odhadnout škody. "Budou gigantické," naznačil.

Velké problémy bude mít podle zemědělců také živočišná výroba. Kvalitního steliva se totiž v regionu sklidila sotva pětina. "Dnes už na stelivo sklízíme dokonce řepkovou a kukuřičnou slámu," nastínil svou zoufalou situaci jeden ze znojemských zemědělců.

Ovoce se sklidí nejméně za posledních dvacet let

Až se stamilionovými ztrátami skončí tentokrát i jihomoravští sadaři. Ti právě vyčíslují škody. "Způsobily je z velké části trojí mrazy, podílet se na nich bude ale i katastrofické sucho. Ovocné stromy výrazně oslabilo, což se zřejmě negativně projeví příští rok," varovala tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Jiřina Homolová.

Ovoce se na jihu Moravy sklidí nejméně za posledních dvacet let. "Zatímco před pěti lety sklidili ovocnáři ze 4,4 tisíce hektarů sadů přes 46 tisíc tun ovoce, teď se očekává jen 15 tisíc tun," uvedla Homolová. Tento rok je přitom už třetí velmi špatný v řadě.

Na mnoha místech kraje nezůstalo sadařům na stromě jediné jablko. Třeba ti v Nosislavi na meruňkách a jablkách počítají ztráty 23 milionů korun. Místy odešly ovocné stromy kvůli suchu úplně. Zvláště ty nově vysazené.

"Na podzim jsme vysadili 7,5 hektaru meruňkového a jablečného sadu za 450 tisíc korun. A nyní máme víc než polovinu z šesti a půl tisíce stromků pryč," přiblížil následky enormního sucha sadař Karel Blaha z Ovocnářského družstva Sady Starý Lískovec. Jablka a hrušky, které přežily, mají menší plody.

S konvemi se pořádně naběhají i jihomoravští zahrádkáři. "Kdybychom k rajčatům či paprikám nenalili už hektolitry vody, bylo by dávno po nich," postěžovala si Marie Blahýnková z Hodonínska. Zatímco loni měla okurky ještě koncem září, letos už byly "na tabák" v červenci.

Nejčtenější

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Trenér Komety: Myslel jsem, že mi Zábranský zavolá, abych vedl béčko

Petr Fiala vede hokejisty Komety

Když to jméno zaslechne hokejový fanda, musí hodně zapřemýšlet, o koho se vůbec jedná. I on sám při rozhovoru pro MF...

Další z rubriky

V dětství vyhráli nad rakovinou, dodnes se musí potýkat s následky

Pravou stranu obličeje má dnes třiadvacetiletá studentka kvůli prodělané nemoci...

Až 80 procent bývalých dětských pacientů bojuje s následky léčby rakoviny po celý život. V Brně jim se začleněním do...

Při nárazu auta do betonového mostku se u Pohořelic zranili čtyři lidé

Ilustrační snímek

Při nárazu osobního auta do betonového mostku se v pondělí nad ránem u Pohořelic na Brněnsku zranili čtyři lidé, z toho...

Brexit žene studenty do jiných zemí, bezstarostné cestování skončí

Odpůrci brexitu před britským parlamentem (26. 3. 2019)

Za poslední tři roky odjelo 450 studentů Masarykovy univerzity v Brně studovat do Velké Británie. Popularita země a...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz