Když se v roce 1996 spouštěla přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, voda roztáčela turbíny vyrobené v Blansku v areálu ČKD. Pro slavnou značku v minulosti pracovaly tisíce lidí, kteří po desetiletí konstruovali zařízení, jež slouží k výrobě energie na vodních dílech v tuzemsku i po celém světě.
Zkrátka v odvětví vodních elektráren mělo jméno ČKD Blansko pořádný zvuk. Jenže zejména poslední roky firma s ruskými majiteli pomalu uvadá a Putinova agrese na Ukrajině problémy akcelerovala takovým způsobem, že v Blansku panují reálné obavy z pádu až na úplné dno a ze smutného konce dlouhé a věhlasné historie.
Kvůli ruskému vlastnictví firmou Ťažmaš si totiž na společnost posvítil Finanční analytický úřad a Národní centrála proti organizovanému zločinu. Zjišťují, zda podnik neporušuje protiruské sankce.
„Můžeme potvrdit, že šetření probíhá a ČKD Blansko Holding poskytlo a poskytuje veškerou potřebnou součinnost,“ uvedla po konzultaci s majiteli provozní ředitelka společnosti Tereza Svobodová. Dál to však nijak nekomentovala.
Stejně tak se s ohledem na vyšetřování komentáře zdrželi kriminalisté i ministerstvo financí.
„Finanční analytický úřad prostřednictvím ministerstva financí v této záležitosti nemůže sdělovat žádné podrobnosti, aby jakkoliv neovlivňoval konání orgánů činných v trestním řízení,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Tomáš Weiss. Není tak jasné, jestli blanenské společnosti nehrozí zmrazení majetku podobně jako ostravským ocelárnám Vítkovice Steel.
Blanenský podnik ovšem měl problémy už předtím, než ruská vojska vtrhla na Ukrajinu. Už v poslední zveřejněné výroční zprávě za rok 2019 se píše, že firma nenaplnila svůj plán.
„Celkový pokles tržeb proti plánu a s tím související dopady do provozního výsledku hospodaření a výsledku hospodaření před zdaněním byl způsoben zejména opětovnými zpožděními zakázek El Chaparral v Salvádoru, která však nebyla způsobena na straně ČKD Blansko Holding,“ stojí v dokumentu.
Za každý rok covidu sto lidí
Už tehdy byla firma ve ztrátě zhruba deset milionů korun, kam se propadla po pěti letech mírného zisku. Příchod pandemie pak podnik začal dál potápět, klesal mu počet zakázek a musel propouštět. Ještě v roce 2019 pracovalo v ČKD 357 lidí. „Aktuálně máme 180 zaměstnanců,“ sdělila Svobodová.
Před dvaceti lety jich bylo téměř osm stovek. Každý covidový rok tak skončila necelá stovka lidí a podle jednoho z pracovníků společnosti, který nechtěl uvést své jméno, ale redakce jej zná, se další propouštění chystá. Podle něj by mohlo jít zhruba o další stovku lidí.
„Propouštění probíhá podle dříve stanoveného plánu a nesouvisí s děním na Ukrajině,“ odmítla ředitelka souvislost s ruskými majiteli a aktuálními událostmi.
Konkrétní dotaz ohledně vývoje hospodaření v nejbližší době ovšem ponechala bez odpovědi. Nesdělila ani hospodářský výsledek za minulý rok s vysvětlením, že se ještě dokončuje audit. V Blansku se však postupně zužuje výroba. Více služeb, které dřív řešil podnik sám, si dnes objednává jinde a díky tomu může i snižovat počet zaměstnanců a tímto způsobem šetřit.
Ani tak na tom není firma nijak dobře, čehož si všímá i majitel rozsáhlého zchátralého areálu ČKD. Ten totiž nevlastní Rusové, ale brněnský podnikatel Tomáš Novotný, jenž budovy v roce 2020 získal v dražbě za 82 milionů korun. Výrobce turbín, společnost ČKD Blansko Holding, která se vydělila z původního zkrachovalého podniku, je tady od roku 2007 jen v pronájmu.
Platby nájmu mají zpoždění
„Jsou ve zpoždění s platbami nájmů a dalších položek, nejen za poslední měsíc. Hledáme možné řešení,“ vysvětlil Novotný s tím, že nechce jít až do krajnosti, že by společnosti dal výpověď.
Společnost problém se splácením závazků přiznává, mimo jiné proto, že měla účet v ruském peněžním ústavu Sberbank, který hned po ruském útoku na Ukrajinu zablokoval účty a nikdo z klientů se nemohl dostat ke svým penězům.
Dnes už je prý situace v pořádku. „Vztahy s majitelem areálu jsou specifické spíše tím, že výše našich závazků výrazně narostla s výrazným růstem cen energií,“ poukázala Svobodová na další náklady, které jí dělají vrásky na čele. Jinak se podle ní snaží hledat „vzájemně výhodná řešení“ stejně jako s dalšími obchodními partnery.
Majitel areálu mezitím pokračuje v opravách. Po předloňském nákupu se snažil co nejdříve opravit střechy, nyní se zaměřil na opravu infrastruktury, zejména kanalizační a vodovodní sítě. Zároveň pracuje i na tom, aby co nejdříve zmizely tři rozbité přejezdy nevyužívané a dnes již postupně rušené vlečky protínající silnici, která je jednou z hlavních příjezdových cest k Punkevním jeskyním v Moravském krasu.
Historie ČKD Blansko
|