První výstřel byl varovný, druhý útočný, vylíčil svědek konflikt u školy

  14:36aktualizováno  14:36
Výpověďmi svědků pokračovalo u brněnského krajského soudu projednávání loňské střelby před základní školou v Brně. Otec žáka, který přišel na kurz plavání, tehdy skončil postřelený v nemocnici poté, co vytáhl zbraň na instruktora.

Konflikt se odehrál poté, co měl otec žáka Zdeněk Polák opakovaně problém s tím, že nechtěli jeho syna pustit do budovy školy v Žabovřeskách, aby v ní počkal na začátek plaveckého kurzu.

Rozzlobeného otce se pokusil uklidnit instruktor Petr Hašek, který výuku organizoval. Jenže se strhla potyčka, při níž Polák podle spisu vytáhl před školou svou legálně drženou zbraň. Jenže záhy to byl právě on, kdo skončil s průstřelem hrudníku v nemocnici. 

Oba hlavní aktéři jsou nyní současně v roli obžalovaného i poškozeného,   soud proto projednává každou část případu zvlášť. Takový případ kriminalisté ani obhájci nepamatují. 

Brněnský krajský soud nyní projednává tu část případu, v niž je obžalovaný Polák a v pozici poškozeného je Hašek. Oba přitom událost popisují jinak. Rodič tvrdí, že se instruktora bál a střílel jen do vzduchu. Hašek naopak říká, že Polák na něho mířil zbraní. 

Dnes u soudu vypovídali svědci, kteří incident viděli asi z dvaceti metrů. Jsou mezi nimi i rodiče, kteří v té chvíli byli se svým malým synem na blízkém dětském hřišti.

Všichni shodně tvrdili, že si stejně jako Hašek mysleli, že zbraň není skutečná. Proto nebrali úplně vážně, že může někoho skutečně zranit. „Myslel jsem si od začátku, že je to jen hračka. Výstřel totiž nebyl hlasitý, jak bych si u zbraně představoval,“ uvedl svědek.

Fotogalerie

Ten také potvrdil učitelovu verzi, že Polákovi nikterak nevyhrožoval. „Pouze řekl: ‚Ty na mě neozbrojeného jdeš se zbraní?‘ Viděl jsem, jak Polák před školou vytáhl zbraň. První výstřel šel do vzduchu, pak ale začal ruku sklánět. V té chvíli ho Hašek chytil v obraně pod zápěstím a Polák vystřelil znovu. Řekl bych, že první výstřel byl varovný, druhý ale už útočný,“ přiblížil svědek.

Pak se prý Polák dal na útěk, ale Hašek ho rázem doběhl. O zbraň se přetahovali a ozvaly se další dva výstřely. 

Že chtěl Polák střelit v první fázi na poškozeného, si myslí i manželka svědka, která se šla po prvních výstřelech schovat se synem pod prolézačku. Obžalovaný otec přitom tvrdí, že střílel výhradně do vzduchu, protože Hašek zaujal bojový postoj. 

U soudu vypovídala i žena, která byla přímo ve škole. Popsala, že Hašek se snažil Polákovi v klidu vysvětlit, že jeho syn nemůže být ve škole bez dozoru. „K incidentu došlo až poté, co Polák začal křičet a venku vytáhl zbraň,“ uvedla svědkyně.

Polák je nyní obžalovaný z pokusu o vraždu a výtržnictví. Haškovi naopak za pokus o zabití hrozí až desetiletý trest. Tuto část případu soud otevře později.

Brněnská škola, před kterou se střílelo

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Záchranáři chtějí přidat plyn, vadí jim rychlostní limity pro sanitky

Ilustrační snímek

Řidiči sanitek jihomoravské záchranné služby chtějí uvolnit či úplně zrušit rychlostní limity, které nařídilo vedení....

Další z rubriky

Radnice rozkryla Švachulovy praktiky, informace měly jen spřátelené firmy

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici...

Seznam podivných zakázek na radnici Brna-střed neustále nabobtnává. Dvě za 140 milionů korun aktuálně přihodil...

Hemofilici kvůli drahé léčbě čelí výtkám okolí, rekordman stál 74 milionů

Darování krve

Historicky nejnákladnějším českým pacientem je Jihomoravan s poruchou srážlivosti krve. Loni jeho léčba stála přes...

Pytlák skolil jelena za stovky tisíc, čtrnácteráka nechal na místě

Neznámý pytlák v oboře na Břeclavsku zastřelil trofejního jelena. Tělo ze zatím...

Mrtvolu trofejního jelena čtrnácteráka zastřeleného pytlákem nalezli v pondělí odpoledne správci obory na Břeclavsku....

Najdete na iDNES.cz