Stěhování Romů z ubytovny budí emoce, obyvatelé Červeného kopce mají obavy

  11:06aktualizováno  15:34
První rodiny v pátek opustily zchátralou ubytovnu v židenické Šámalově ulici a vyrazily do přechodného bydliště v bývalé LDN na Červeném kopci. Stěhování vzbuzuje mezi místními obyvateli silné emoce.

„Přesun bude probíhat postupně, chceme, aby to šlo maximálně v klidu. Nechceme jitřit další emoce,“ uvedl sociální pracovník z IQ Roma servis Jan Milota.

Organizace zabývající se začleňováním Romů do většinové společnosti je v kontaktu s obyvateli ubytovny na „Šámalce“, kteří se do těžké situace dostali kvůli dluhům provozovatele zařízení.

Během pátku se do areálu přesunulo osm rodin, to je 44 lidí, z nich velká část dětí. V pavilonech bývalé LDN, kterou spravuje Nemocnice Milosrdných bratří, najdou útočiště do doby, než se jejich situace vyřeší. Nejdéle však na čtyři měsíce.

Stěhování se obešlo bez komplikací. Ráno se přišlo k bývalé LDN podívat asi pět lidí, kteří vyjadřovali nesouhlas s nastěhováním rodin. V poledne už v objektu byla polovina rodin, další přijížděli tramvají, autem nebo společně minibusem.

„Nemáme strach, ale nevíme, co očekávat. To oni od nás dopředu očekávají něco špatného. Ale když se bude člověk slušně chovat, budou se slušně chovat i ostatní,“ podotkla paní Jana, která se stěhuje i se svými dětmi.

Areál bude mít správce a ostrahu

Nové obyvatele čeká na uvítanou podvečerní táborák, na nějž přijdou i ti obyvetelé Červeného kopce, kteří s nastěhováním romských rodin souhlasí.

Krok odsouhlasilo na svém středečním jednání vedení města a ocitl se i na programu zastupitelstva Brna-střed, na jehož katastru areál leží. Právě jednání zastupitelstva městské části poznamenala rozvášněná atmosféra, kterou sem vnesly desítky odpůrců stěhování.

Fotogalerie

Ti měli s sebou i petici s téměř tisícovkou podpisů „Za zachování genia loci na Červeném kopci“.

V jejich příspěvcích zaznívaly obavy o zdraví těch, kteří by se měli do starého a stavebně nevhodného areálu uchýlit, i strach o vlastní majetek a klidný život středostavovské čtvrti, kde chce město podle obyvatel zřídit ubytovnu pro Romy.

„Moje děti musejí denně čtyřikrát projít kolem areálu. Kdo je bude vodit do školy, když jsme v práci? Mám čekat, až přijdou domů bez bot, mobilu a se slzami v očích,“ plakala jedna z diskutujících.

Odpůrce neuklidnilo ani ujištění, že areál bude mít správce a ostrahu, budou sem docházet sociální pracovníci a preventisté kriminality i strážníci a že sami obyvatelé si mezi sebou zjednají pořádek. Padaly návrhy, aby rodiny byly odsunuty do Židenických kasáren nebo aby se o ně postaral kraj.

Je to jen nouzové přístřeší, ujišťuje ředitel nemocnice

„Nebudeme provozovat ubytovnu, je to jen nouzové přístřeší. Za sebe dávám garanci, že to nebude ani čtyři měsíce,“ ujišťoval ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal. A jeho slova podpořil i náměstek primátora Martin Ander (SZ). „Město chce areál přestavět a využít pro zdravotnické účely. Připravuje se urbanistická soutěž,“ uvedl Ander. 

Spor se rozhořel i mezi zastupiteli. Ti nakonec k problému žádné oficiální stanovisko nezaujali.

V reakci na jednání Brna-střed se ozvala i další skupina obyvatel Červeného kopce, kteří se distancují od vystoupení, jež zazněla na zastupitelstvu i od petičního výboru, včetně názoru, že se těmito aktivitami brání genius loci Kamenky.

Podle jednoho ze zastánců tohoto názoru, Marka Waldhanse, přesun není sice ideální řešení, v současné situaci je ale určitě schůdné. „Pokud 40 lidí rozloží za čtyři měsíce jednu čtvrť se stovkami starousedlíků, není problém v těch 40 lidech, ale ve fungování komunity, radnice a policie,“ doplnil Waldhans.

V příštím týdnu by se z objektu v Šámalově ulici měl přestěhovat zbytek lidí do ubytovny v Železniční ulici. Tam žádné protesty obyvatel nejsou.

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Zábranský po vyřazení: Příště chci složit ještě silnější Kometu

Trenér brněnské Komety Libor Zábranský sleduje vystoupení svých svěřenců v...

Když titul neobhájíme my, ať ho vyhraje Liberec, a my můžeme říct, že nás porazil mistr. Tohle popřál Libor Zábranský,...

Auto se po nárazu do pařezu převrátilo do řeky, oba lidé v něm zemřeli

V bílém peugeotu, který v Nedvědicích na Brněnsku skončil v řece, zemřeli dva...

Dva lidé zemřeli v autě, které ve čtvrtek odpoledne v Nedvědici na Brněnsku dopadlo na střechu do řeky Svratky....

Další z rubriky

Sto let Brna. Rozšíření mu dalo ráz přerostlé vesnice, říká historik

Celkový pohled na Brno

Malý krok pro Česko, velký skok pro Brno. Dnes je to přesně sto let, co připojením dvou sousedních měst Králova Pole a...

Za smrt chodce dostal bývalý automobilový závodník vězení a zákaz řízení

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla u Městského soudu v Brně

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla dostal u Městského soudu v Brně pět let vězení a desetiletý...

Většina lidí umírá v nemocnicích. Kraj chystá vylepšení paliativní péče

Ilustrační snímek

Od nemocnic lidé očekávají především to, že se tam vyléčí. Ne vždycky to však jde a pro pacienta se nemocniční pokoj...

Najdete na iDNES.cz