Stěhování Romů z ubytovny budí emoce, obyvatelé Červeného kopce mají obavy

  11:06aktualizováno  15:34
První rodiny v pátek opustily zchátralou ubytovnu v židenické Šámalově ulici a vyrazily do přechodného bydliště v bývalé LDN na Červeném kopci. Stěhování vzbuzuje mezi místními obyvateli silné emoce.

„Přesun bude probíhat postupně, chceme, aby to šlo maximálně v klidu. Nechceme jitřit další emoce,“ uvedl sociální pracovník z IQ Roma servis Jan Milota.

Organizace zabývající se začleňováním Romů do většinové společnosti je v kontaktu s obyvateli ubytovny na „Šámalce“, kteří se do těžké situace dostali kvůli dluhům provozovatele zařízení.

Během pátku se do areálu přesunulo osm rodin, to je 44 lidí, z nich velká část dětí. V pavilonech bývalé LDN, kterou spravuje Nemocnice Milosrdných bratří, najdou útočiště do doby, než se jejich situace vyřeší. Nejdéle však na čtyři měsíce.

Stěhování se obešlo bez komplikací. Ráno se přišlo k bývalé LDN podívat asi pět lidí, kteří vyjadřovali nesouhlas s nastěhováním rodin. V poledne už v objektu byla polovina rodin, další přijížděli tramvají, autem nebo společně minibusem.

„Nemáme strach, ale nevíme, co očekávat. To oni od nás dopředu očekávají něco špatného. Ale když se bude člověk slušně chovat, budou se slušně chovat i ostatní,“ podotkla paní Jana, která se stěhuje i se svými dětmi.

Areál bude mít správce a ostrahu

Nové obyvatele čeká na uvítanou podvečerní táborák, na nějž přijdou i ti obyvetelé Červeného kopce, kteří s nastěhováním romských rodin souhlasí.

Krok odsouhlasilo na svém středečním jednání vedení města a ocitl se i na programu zastupitelstva Brna-střed, na jehož katastru areál leží. Právě jednání zastupitelstva městské části poznamenala rozvášněná atmosféra, kterou sem vnesly desítky odpůrců stěhování.

Fotogalerie

Ti měli s sebou i petici s téměř tisícovkou podpisů „Za zachování genia loci na Červeném kopci“.

V jejich příspěvcích zaznívaly obavy o zdraví těch, kteří by se měli do starého a stavebně nevhodného areálu uchýlit, i strach o vlastní majetek a klidný život středostavovské čtvrti, kde chce město podle obyvatel zřídit ubytovnu pro Romy.

„Moje děti musejí denně čtyřikrát projít kolem areálu. Kdo je bude vodit do školy, když jsme v práci? Mám čekat, až přijdou domů bez bot, mobilu a se slzami v očích,“ plakala jedna z diskutujících.

Odpůrce neuklidnilo ani ujištění, že areál bude mít správce a ostrahu, budou sem docházet sociální pracovníci a preventisté kriminality i strážníci a že sami obyvatelé si mezi sebou zjednají pořádek. Padaly návrhy, aby rodiny byly odsunuty do Židenických kasáren nebo aby se o ně postaral kraj.

Je to jen nouzové přístřeší, ujišťuje ředitel nemocnice

„Nebudeme provozovat ubytovnu, je to jen nouzové přístřeší. Za sebe dávám garanci, že to nebude ani čtyři měsíce,“ ujišťoval ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal. A jeho slova podpořil i náměstek primátora Martin Ander (SZ). „Město chce areál přestavět a využít pro zdravotnické účely. Připravuje se urbanistická soutěž,“ uvedl Ander. 

Spor se rozhořel i mezi zastupiteli. Ti nakonec k problému žádné oficiální stanovisko nezaujali.

V reakci na jednání Brna-střed se ozvala i další skupina obyvatel Červeného kopce, kteří se distancují od vystoupení, jež zazněla na zastupitelstvu i od petičního výboru, včetně názoru, že se těmito aktivitami brání genius loci Kamenky.

Podle jednoho ze zastánců tohoto názoru, Marka Waldhanse, přesun není sice ideální řešení, v současné situaci je ale určitě schůdné. „Pokud 40 lidí rozloží za čtyři měsíce jednu čtvrť se stovkami starousedlíků, není problém v těch 40 lidech, ale ve fungování komunity, radnice a policie,“ doplnil Waldhans.

V příštím týdnu by se z objektu v Šámalově ulici měl přestěhovat zbytek lidí do ubytovny v Železniční ulici. Tam žádné protesty obyvatel nejsou.

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

Lidi kolem kamenolomu budí hluk, kvůli dopravním zácpám se pracuje v noci

V kamenolomu v brněnském Komíně plánuje developer postavit bytový soubor, který...

S dopravními komplikacemi v Brně se firma, jež připravuje kamenolom v Komíně na stavbu bytů, rozhodla vypořádat po...

Stavba koncertního sálu v Brně může začít za rok, žaloba je zažehnána

Novinky kolem nového koncertního sálu oznámilo  vedení Brna na ploše mezi...

Radní Brna ohlásili, že zmizela poslední právní překážka, která od loňského podzimu zkomplikovala výstavbu nového sídla...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Najdete na iDNES.cz