Stavěli načerno a znehodnotili mi pozemek, viní kandidáty ODS sousedka

  8:15aktualizováno  8:15
Marie Čekalová z Holásek viní své sousedy Danu Winklerovou a Radomíra Jonáše, kteří za ODS kandidují do zastupitelstva městské části Brno-jih, že stavěli načerno a znehodnotili tak její pozemek. Jonáš to považuje za mstu. Zároveň však přiznává, že přestavbu rodinného domu legalizoval až dodatečně.

Kandidáty za brněnskou ODS Danu Winklerovou a Radomíra Jonáše viní jejich sousedka z toho, že stavěli načerno a znehodnotili tak její pozemek. | foto: archiv

Problémy kolem pozemků v Ledárenské ulici v Holáskách začaly podle Čekalové už v roce 2006. "Tehdy si majitel sousedního pozemku Jan Farkač místo povolené chaty o rozloze pět krát pět metrů postavil základy na rodinný dům," vykládá žena.

Stavba měla vyrůst příliš blízko pozemku Čekalové, která by si tak bez udělení výjimek nemohla postavit vlastní rodinný domek.

Farkač se nakonec se sousedkou dohodl. On jí dal písemně, že s výjimkami pro její dům souhlasí, a ona na oplátku kývla na dodatečné povolení jeho stavby.

Noví majitelé stavbě výjimku nedali, koukali by prý do zdi

Jenže pak v roce 2009 Farkačův pozemek získala Winklerová, zastupovaná svým partnerem Jonášem. A ta dát výjimky Čekalové odmítla.

"Máme okna na stranu, kde by měl dům ve vzdálenosti dva metry vzniknout. Dívali bychom se do zdi. Navíc Čekalová se chovala arogantně a nevhodně," vysvětluje Winklerová své rozhodnutí.

Kandidáty za brněnskou ODS Danu Winklerovou a Radomíra Jonáše viní jejich sousedka z toho, že stavěli načerno a znehodnotili tak její pozemek.

Jonáš s Winklerovou si pak ještě bez povolení rozšířili dům o jednu místnost, čímž dál zmenšili prostor, který může Čekalová zastavět. Jonáš říká, že načerno se nic nestavělo.

"Dodatečné zlegalizování se týkalo jen jedné místnosti," přiznal však vzápětí politik, který byl v letech 2004 až 2006 náměstkem primátora.

Winklerová v přístavbě nevidí problém. "Prostě jsme v průběhu stavby změnili názor a rozhodli se, že chceme ještě jednu místnost. Stavební povolení jsme získali dodatečně," dodává Winklerová.

Čekalové tak zůstal pozemek, na který se jí rodinný domek prostě nevejde. "Pozemek je teď znehodnocený. Pochybil stavební úřad v Tuřanech," stěžuje si Čekalová. Když úřad stavbu Farkačovi povolil, měl podle ní zajistit, aby stavět mohla i ona.

Proti povolení přístavby tuřanským stavebním úřadem i nedořešeným výjimkám se letos v srpnu Čekalová odvolala na brněnský magistrát. Vyrozumění zatím nedostala. "Dokud není jakýkoliv případ dořešený, nemůžeme jej komentovat," sdělil tajemník tuřanské radnice Zdeněk Cibulka.

Pokud jí magistrát nedá za pravdu, hodlá Čekalová věc řešit soudně.

Je to msta načasovaná před volbami, tvrdí Jonáš

Proč Čekalová vyrukovala se záležitostí zrovna dva dny před volbami? "Prostě to tak časově vyšlo, že se právě nyní řeší odvolání. S volbami to nemá nic společného," tvrdí žena.

Podle ní cílem nebylo dělat antikampaň ODS, ale vyřešit vlastní situaci. "Přijde mi však jako krutá ironie, že právě Jonáš hlásá lepší bydlení," podotkla Čekalová.

Sám Jonáš vše považuje za pomstu. "Je to zlá a jízlivá ženská. Chce se mi před volbami mstít," zlobí se bývalý náměstek.

Šéf brněnské ODS Pavel Blažek se k celé záležitosti nechtěl vyjadřovat. "Nic o tom nevím. Nemůžu to nijak komentovat," uvedl jen Blažek.

David Ondráčka z Transparency International nabádá před volbami v podobných sporech k ostražitosti. "Jinak samozřejmě platí, že do veřejného života mají vstupovat bezúhonní lidé, kteří respektují zákony. Nikdo není anděl, ale ve veřejné funkci jde o symbolickou rovinu. Pokud někdo nepřikládá váhu zákonům, těžko může chtít po ostatních, aby to dělali," doplnil Ondráčka.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Do Brna se vrátilo první české zlato z olympiády, má i svou ochranku

Do Brna se vrátilo první československé olympijské zlato, které v roce 1924 v...

Historicky první zlatá olympijská medaile československého sportu, vybojovaná Bedřichem Šupčíkem ve šplhu v roce 1924 v...

OBRAZEM: Zetory, jak je neznáte. V pásovém provedení i jako autobus

Zetorbus je speciální model, který byl určený k přepravě zaměstnanců uvnitř...

Zatímco některé modely traktorů z dílny brněnského Zetoru se vyráběly po tisících, z jiných bylo do světa vypuštěno jen...

Úřednice si odpykala trest za podvod, na radnici řeší investice dál

Ilustrační snímek

Referentka pro investice na úřadě v brněnském Starém Lískovci Renata Weisová dostala před čtyřmi lety dvouletou...

Advantage Consulting, s.r.o.
SECURITY SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz