Stavební boom na jižní Moravě končí, mohou za to hypotéky i úředníci

  7:12aktualizováno  7:12
Počet vydaných stavebních povolení na jižní Moravě klesl o desetinu. Projevuje se tak nižší dostupnost hypoték, ale také byrokracie, která budování brzdí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lundák, MF DNES

Dřív pozemek ukazoval i pěti lidem za den, dnes není výjimkou, že projeví zájem jen jeden člověk týdně.

„Ochota stavět je nižší než dřív. Nůžky jsou velmi rozevřené, zájem je o velmi lukrativní pozemky blízko měst a pak o zahrady s různými regulacemi,“ poukazuje makléř Dalibor Benesch prodávající reality na Znojemsku.

Myslí si to samé, co i někteří další odborníci, že stavební boom na jižní Moravě končí. Za pravdu jim dává pokles vydaných stavebních povolení v loňském roce, proti roku 2017 se snížil o více než deset procent, což je po Praze druhý nejvyšší úbytek. A to ve všech okresech kraje, nejvíc na Břeclavsku a Hodonínsku.

„Je patrné, že ochota ke stavění nových domů klesá. Vyšší úroky a nižší dostupnost hypoték, poměrně složité stavební řízení či zvýšení cen stavebního materiálu způsobuje situaci, kdy se prodá téměř každá nově postavená či rozestavěná nemovitost, ale ochota postavit si vlastní se snižuje,“ souhlasí majitel vyškovské realitní kanceláře Karel Rozsypal.

Zpřísnění podmínek u hypoték a nárůst sazeb hraje roli v útlumu výstavby i podle analytičky společnosti Cyrrus Anny Píchové. „Dalším problémem bránícím výstavbě jsou často zmiňované územní plány, hlavně v Brně,“ připomíná.

Stavebních parcel je málo, byrokracie složitá

Svaz podnikatelů ve stavebnictví přidává další důvod, není kde stavět. Pozemků ubývá a jejich cena navíc vzrostla natolik, že výsledné náklady na pořízení bytu pro koncového uživatele jsou nad jeho možnosti.

„Developeři se tedy nepouštějí do výstavby, která by pro ně byla z cenového hlediska riziková. Dalším problémem je nedostatek projektů, které by měly stavební povolení, což také výstavbu komplikuje,“ podotýká mluvčí svazu Alena Čechová s tím, že problematická bytová výstavba není otázkou stavebních firem, ty jsou jen zhotoviteli projektů.

Podle Marka Ondrašíka, který má projekční kancelář v Hrušovanech u Brna, to ale není tak úplně pravda. Říká, že stavebníci kvůli růstu úroků na hypotékách pospíchají a dostávají se pak do pasti, protože si nejprve fixují úroky smlouvou a teprve pak řeší ohlášení stavby. Jenže povolování staveb se zmítá v problémech.

„Tím nejzásadnějším je nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve státní správě, která kvůli přebujelé byrokracii nafukuje počet závazných stanovisek a různých vyjádření,“ líčí projektant.

Jinými slovy, vyřízení ohlášení a povolení stavby se protahuje na šest až dvanáct měsíců, což uměle brzdí výstavbu. „Na druhou stranu je tu i další extrém – nedostatek pracovních sil v realizační fázi. Takže se ten poměr trochu srovnává,“ dodává Ondrašík, který má podle svých slov práce pořád dost. „Zájem o projekty je vysoký, ale bohužel úřednický šiml jej dost brzdí.“

Ze statistik je patrná další zajímavost, a totiž, že lidé spěchali před avizovaným zdražováním hypoték, hlavně v okresech. A tak loni na Blanensku nejvýrazněji vzrostla zahájená výstavba – o téměř 71 procent – a na Břeclavsku byl počet dokončených bytů dvojnásobný.

„Tento výrazný nárůst je zčásti způsoben snahou financovat výstavbu z ještě výhodných hypoték a také odezvou na vysoký nárůst cen pozemků a nemovitostí v okresech Brno-město a Brno-venkov,“ shrnuje analytička Píchová.

Trh drží lidé, kteří berou byty jako investici

Příkladem bytů dokončených v loňském roce je břeclavský komplex LakeTower, vzniklý přestavbou kancelářské budovy firmy Otis, nebo loni povolený projekt bytového domu Rezidence Na mlýně. „Ten je zajímavý tím, že v případě realizace zmizí jedna dlouhodobě nevyužívaná a zchátralá budova u hlavní cesty na příjezdu od dálnice v Lidické ulici,“ nastínil mluvčí města Jiří Holobrádek.

Paradoxní situace panuje na Brněnsku. Loni se tady sice dokončilo nejvíc bytů v kraji, ale i tak si Brno-město připsalo nejvýraznější meziroční propad v kraji – o 38,5 procenta. V Brně-venkov zase nejvíc klesl počet zahájených bytů, a to o 22 procent.

Například pro IMOS development byl, co se novostaveb týče, loňský rok silný stejně jako předchozí dva, kdy zájem lidí o nové bydlení rostl, a to i přes neustále se zvyšující prodejní ceny.

„Pokud jde o zpřísnění podmínek čerpání hypotečních úvěrů, efekt byl menší, než jsme očekávali. Realitní trh je stále velmi ‚hladový‘. Navíc přibývá klientů, kteří se na nákup nového bytu dívají jako na dobrou investici. V určité míře i nahradili ‚hypotékaře‘,“ popisuje obchodní ředitel Jiří Heinl.

Útlum stavebního boomu na jižní Moravě ale odráží i počet nových hypoték. „Od konce loňského roku klesá, což naznačuje, že by i nově zahájená výstavba měla pomalu klesat. Pro útlum také hovoří ‚přehoupnutí se‘ přes vrchol ekonomického cyklu a s tím spojené zpomalování ekonomiky. Pro skutečné zhodnocení jsou ale potřeba ještě další data, obrázek by mohla dotvořit ta za první kvartál letošního roku,“ uzavírá analytička Píchová.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Obyvatele domu vyděsily kaluže krve, opilec s ránou na hlavě spal doma

Četné krvavé stopy u vchodových dveří, na chodbě i ve výtahu vystrašily obyvatele jednoho z hodonínských domů....

Z převráceného kamionu na Znojemsku utekli býci, jeden byl rozzuřený

Jako na dobytčím trhu to dnes po poledni vypadalo u Moravského Krumlova na Znojemsku. Poblíž silnice tu pobíhalo...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz