Starý stadion za Lužánkami.

Starý stadion za Lužánkami. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Nenechte se vydírat, arény mohou stát i na výstavišti, radí opozice Brnu

  • 29
ČSSD a ODS kritizují přístup vedení Brna k podnikateli Liboru Procházkovi, který drží parcely pro stavbu stadionů za Lužánkami. Navrhují, ať minimálně jeden ze stadionů vyroste místo velodromu na výstavišti.

Přestože varianta směny devíti nájemních domů v centru Brna za pozemky pro stavbu sportovních stadionů za Lužánkami padla a definitivně ji zamítlo i úterní zastupitelstvo, stále je ve hře obchod zahrnující jiné hodnotné budovy v majetku města.

A právě to se nelíbí koaličním partnerům hnutí ANO ani opozici. Má obavy, že vedení Brna jedná pod časovým tlakem a snadno se vzdává svých trumfů.

„Ideální by bylo, kdyby se našla poctivá domluva s panem Procházkou a stadiony mohly stát za Lužánkami. Strategie vedení města je ale nešťastná v tom, že už od začátku nepřipouští jinou variantu. Tím se vyjednávací pozice zhoršuje,“ podotkl Oliver Pospíšil, šéf opoziční ČSSD.

Pokud obě strany nedospějí k přijatelné dohodě, mělo by podle něj město hledat jiné možnosti. Třeba na výstavišti, kde by si dokázal představit nový fotbalový stadion.

K podobnému řešení se přiklání také opoziční ODS. „Tlaky pana Procházky budí dojem až jakéhosi vydírání. Je přece otázkou, zda město nemá začít hledat nějakou jinou vhodnou lokalitu, kde by se případně mohla postavit hokejová aréna, protože tu Brno potřebuje nejvíce,“ prohlásil Robert Kerndl (ODS).

Také on navrhuje výstaviště, konkrétně prostor po velodromu, který chce město zbourat.

Žádná směna, prodejte mi pozemky, navrhl Procházka

Přitom právě ODS a ČSSD při vládě nad městem patovou situaci dlouhá léta nedokázaly vyřešit a na jejich stranu se nepostavily ani soudy. Návrh se stadiony na výstavišti či na jiných pozemcích města v minulosti navíc již zazněl, nicméně obě strany jako prioritní vždy označovaly variantu za Lužánkami.

Využití prostoru po cyklistickém oválu pro tyto účely však připouštějí i Veletrhy Brno. „My ho k veletržní činnosti bezprostředně nepotřebujeme. Samozřejmě by záleželo na konkrétních podmínkách, ale ve stavbě multifunkční haly či stadionu problém nevidíme,“ uvedl mluvčí Veletrhů Brno Jiří Smetana.

Podle náměstka primátora Richarda Mrázka (ANO) by ale tato varianta znamenala další odklad splnění snu brněnských fanoušků.

„V budoucnu by místo velodromu nějaká aréna vzniknout mohla, ale v tuhle chvíli nelze říct, kdy by to bylo. Nevíme, kdy bude hotový nový velodrom, teprve poté se začne s demolicí toho stávajícího. Fotbalové hřiště se tam navíc asi nevejde, spíše by to byla otázka víceúčelové haly. Z pohledu času mně to ale připadá jako sci-fi,“ podotkl Mrázek.

Hnutí se tak nehodlá vzdát stadionů za Lužánkami, které si vytyčilo jako jeden z hlavních předvolebních slibů. Primátor Petr Vokřál (ANO) navíc tvrdí, že Brno nikdy nebylo blíže k odblokování táhnoucího se sporu, jež se o území vede.

„Jednání s cílem získat pozemky pokračují. Nejde totiž jen o stadion, ale o celou lokalitu Ponavy, kterou chceme po mnoha letech odblokovat a umožnit její další rozvoj. Pokud nenajdeme kompromis, bude město dál panu Procházkovi platit 16 milionů ročně, aniž by pozemky za Lužánkami mohlo jakkoli využít,“ vysvětlil Vokřál.

S novým návrhem přišel i Procházka. „Aby nedošlo k patové situaci a toto výjimečné území dál nechátralo, nabízím alternativu zcela opačnou. Nebudu žádat směnu za nájemní domy ve vlastnictví města, ale budu usilovat o nabytí pozemků o rozloze 22 hektarů na Ponavě do vlastnictví mých společností. Tento návrh jsem již městu předložil. Pokud bych ale měl území opustit, tak jen za předpokladu směny nemovitostí za nemovitosti,“ prohlásil pro Českou televizi Procházka.