Kvůli chybě strojvůdce se v Brně srazily vlaky, zraněno je přes 20 lidí

  9:01aktualizováno  12:06
Na brněnském hlavním nádraží se ráno srazily dva osobní vlaky. Při nehodě utrpělo zranění 21 lidí, z vlaků hasiči vyvedli přibližně 250 cestujících. Příčinou srážky byla lidská chyba, když jeden z vlaků vyjel i přes zákaz.

Nehoda se stala po osmé hodině ráno, kdy do sebe narazily osobní vlak jedoucí z Letovic do Brna a spoj z Brna do Březové nad Svitavou.

Zranění utrpělo 21 lidí. „Třináct z nich vyžadovalo převoz do nemocnice. K nim se přidala ještě jedna pacientka, která zkolabovala doma zřejmě v důsledku stresu,“ sdělila mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

K vážnému úrazu podle ní nedošlo. „Naštěstí se jednalo jen o lehká a středně těžká zranění ve formě pohmožděnin, odřenin a vykloubenin. Ale mohou tam být i fraktury,“ podotkla Bothová.

Fotogalerie

Na místě zasahovaly dvě jednotky profesionálních brněnských hasičů a jedna hasičská jednotka Správy železniční dopravní cesty, která převzala velení zásahu.

Hasiči z obou souprav evakuovali asi 250 lidí, vyprošťovat nikoho nemuseli. „Jedna souprava zůstala stát u nástupiště, druhá mimo něj,“ poznamenal mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Provoz byl obnoven před polednem

Vlaky se srazily ve velmi nízké rychlosti na výhybce. „Osobní vlak jedoucí z Brna do Březové nad Svitavou projel návěst zakazující jízdu a následně se srazil s přijíždějícím osobním vlakem jdoucím z Letovic do Brna.

„Pravděpodobnou příčinou je selhání lidského faktoru,“ informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Incidenty na železnici

19. února - osobní vlak jel mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím téměř šest kilometrů bez strojvůdce. Vlak, ve kterém bylo 11 cestujících, nakonec zastavil sám a nikomu se nic nestalo

22. února - projel v Ejpovicích za Plzní na červenou rychlík do Mnichova. Souprava vjela na jinou trať a strojvedoucí zastavili vlaky 34 metrů od sebe. Ani v tomto případě nebyl nikdo zraněn

23. února - v Českých Budějovicích se srazily dvě posunovací lokomotivy. Jeden strojvedoucí byl lehce zraněn

27. února v Havlíčkově Brodě se střetl nákladní vlak s lokomotivou. Vlaky nevykolejily, nikdo se nezranil.

2. března - vlak RegioJetu projel návěstidlo se signálem stůj na Smíchově, tím poškodil výhybku. Nikomu se nic nestalo, zastavil se ale provoz na trati mezi hlavním a Smíchovským nádražím

4. března - u Ronova nad Doubravou se srazil osobní vlak s manipulačním, zranilo se pět lidí.

„Dechová zkouška u obou strojvedoucích byla negativní,“ uvedla policejní mluvčí Petra Hrůzová.

Dodala, že kriminalisté zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Škodu Drážní inspekce vyčíslila na 450 tisíc korun.

Nehoda na nádraží na necelou hodinu zastavila provoz, od 08.50 hod. se jezdilo v úseku Židenice - hlavní nádraží po jedné koleji. Provoz byl plně obnoven v 11.40 hod.

„Zrušených či odřeknutých bylo do deseti vlaků, šlo o vlaky regionální trati. Zpoždění je minimální, vlaky buď jezdí na čas, nebo jde o zpoždění v řádu několika minut,“ sdělila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Hlavní nádraží v Brně je od začátku prosince ve výluce, většina spojů přijíždí na zhruba kilometr vzdálené dolní nádraží.

Vysokým počtem železničních nehod v uplynulých dnech se zabývá také ministerstvo dopravy. Drážní úřad zvažuje řešit rostoucí problém zavedením trestných bodů pro strojvedoucí.

Ředitel Českých drah Miroslav Kupec oznámil, že v reakci na střet vlaků v Brně svolává poradu úseku provozu. „Chci výsledky zavedených zpřísněných kontrol strojvedoucích a návrh dalších opatření pro minimalizaci rizika selhání jednotlivců. Pro poškozené cestující na webu zveřejníme kontakt pro uplatnění nároků na odškodné,“ uvedl Kupec pro ČTK.

Autor:

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Zábranský po vyřazení: Příště chci složit ještě silnější Kometu

Trenér brněnské Komety Libor Zábranský sleduje vystoupení svých svěřenců v...

Když titul neobhájíme my, ať ho vyhraje Liberec, a my můžeme říct, že nás porazil mistr. Tohle popřál Libor Zábranský,...

Auto se po nárazu do pařezu převrátilo do řeky, oba lidé v něm zemřeli

V bílém peugeotu, který v Nedvědicích na Brněnsku skončil v řece, zemřeli dva...

Dva lidé zemřeli v autě, které ve čtvrtek odpoledne v Nedvědici na Brněnsku dopadlo na střechu do řeky Svratky....

Další z rubriky

Sto let Brna. Rozšíření mu dalo ráz přerostlé vesnice, říká historik

Celkový pohled na Brno

Malý krok pro Česko, velký skok pro Brno. Dnes je to přesně sto let, co připojením dvou sousedních měst Králova Pole a...

Za smrt chodce dostal bývalý automobilový závodník vězení a zákaz řízení

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla u Městského soudu v Brně

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla dostal u Městského soudu v Brně pět let vězení a desetiletý...

Krvavé tváře lidí v trolejbusu nezapomenu, říká velitel záchranářů z Brna

Inspektor provozu jihomoravské záchranky Daniel Bartošek vyzdvihuje, že při...

Daniel Bartošek velel zásahu záchranářů u srážky trolejbusu s tramvají v Brně na začátku dubna. Dvaačtyřicetiletý...

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na iDNES.cz