V Brně se srazila tramvaj s trolejbusem, zranilo se čtyřicet lidí

  • 681
Několik desítek zraněných si vyžádal čelní střet tramvaje s trolejbusem v centru Brna. Hasiči museli několik lidí vyprostit. Frekventovaná ulice Křenová byla kvůli nehodě uzavřena až do večerních hodin.

Nehoda se stala před druhou hodinou odpoledne u tramvajové zastávky Masná. Srazil se trolejbus linky 33 s tramvají, která jela jako služební jízda bez cestujících. Křenová ulice byla opět průjezdná až před 20. hodinou, uzavřená byla téměř šest hodin. Dopravní podnik odtáhl havarovaná vozidla.

Všichni byli od krve a lítali jak papírové hračky, líčí muž z trolejbusu

„Myslím, že řidiče trolejbusu oslnilo slunce,“ řekla redaktorovi iDNES.cz očitá svědkyně. Policisté zatím žádné vysvětlení toho, co se stalo, nezveřejnili. „Příčina nehody může být jakákoliv. Od technické závady přes lidskou chybu po zdravotní indispozici řidiče,“ poznamenal mluvčí Pavel Šváb.

Záchranáři na místě nehody našli kočárek. Podle spekulací, které se vyrojily, řidič trolejbusu uhýbal ženě, která právě s kočárkem přecházela na červenou. „O této spekulaci vím, ale v tuto chvíli ji nemohu potvrdit ani vyvrátit,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Hasiči zprvu počet zraněných odhadli na čtyři desítky. „Sedm lidí jsme vyprošťovali,“ informoval mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Mluvčí jihomoravských záchranářů později počet zraněných upřesnila na 38. „Z toho bylo dvanáct lidí zraněno těžce, jedenáct středně těžce a patnáct lehce,“ vyčíslila Michaela Bothová. Ta také nepotvrdila další ze spekulací, že při nehodě někdo zemřel.

Fotogalerie

Mezi zraněnými jsou oba řidiči, ani jeden z nich však podle Tomaštíkové není v ohrožení života. Mluvčí záchranky vpodvečer upřesnila, že oba mají těžké poranění nohou.

A dodala, že nakonec je zraněných čtyřicet, z nichž třináct těžce a středně těžce. „Počet zraněných ale ještě nemusí být konečný, někdo se ještě může přihlásit dodatečně,“ podotkla Bothová.

Záchranáři zorganizovali traumaplán a obvolávali brněnské nemocnice, aby byly připraveny na nápor pacientů.

Po šesté hodině večer pak nemocnice začaly propouštět první ošetřené pacienty. Někteří z účastníků nehody jsou ale stále na oddělení intenzivní péče, například se zraněním hrudníku.

Drážní inspekce odhadla škodu na každém z vozidel na víc než milion korun.

Na místo vyjel i krizový intervent policie, frekventovaná ulice Křenová byla kvůli nehodě uzavřena. Okolí křižovatky, u níž k nehodě došlo, bylo zavřené i pro pěší. V oblasti se pohybovaly stovky lidí, kteří hledali náhradní cestu.

Na brněnské ulici Křenová se srazila tramvaj s trolejbusem.

Na brněnské ulici Křenová se srazila tramvaj s trolejbusem.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap