Spory Epopeji prospěly, návštěvnost teď trhá rekordy

  13:36aktualizováno  13:36
Slavná Slovanská epopej Alfonse Muchy má za sebou na moravskokrumlovském zámku nejtučnější období za poslední roky. Tedy co se návštěvnosti týče. Jen za poslední měsíc ji vidělo 15 tisíc lidí. Důvodem popularity jsou neustálé zvraty kolem stěhování obrazů do Prahy.

Starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý se Slovanskou epopejí, která se prozatím do Prahy nestěhuje. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Zájem je nyní skutečně veliký a stále trvá. Od dubna do konce července Epopej zhlédlo přes sedmatřicet tisíc lidí," uvedl místostarosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. Takové číslo přitom nepadlo ani za celý loňský rok. Jen v červenci navštívilo Epopej na 15 tisíc lidí.

Podle starosty města Jaroslava Mokrého sice dosavadní enormní návštěvnost v posledních dnech mírně opadá, stále však na zámek míří stovky zájemců. "Teď kvůli Epopeji přijíždějí asi čtyři stovky lidí ve všední den. O víkendu ještě o něco víc," přiblížil Mokrý.

Oficiálně skončily prohlídky Epopeje v polovině července, poté ji Krumlovští ukazovali již jen posledním zájemcům a první obrazy se měly balit a stěhovat do Prahy 26. července. Prohlídky však trvají dosud. Odvoz obrazů totiž na poslední chvíli zastavila právě moravskokrumlovská radnice.

Úředníci zakázali manipulovat s dílem

Úředníci vydali předběžné opatření zakazující manipulaci s dílem. Právníci Muchovy rodiny totiž našli na poslední chvíli způsob, jak Epopej v Krumlově udržet. Tvrdí, že Muchova smlouva s Prahou není účinná, a Epopej tak vlastně nemá majitele. Dokud ho soud neurčí, zůstane zřejmě rozsáhlé dílo v Moravském Krumlově.

Vedoucí představitelé pražského magistrátu i Galerie hlavního města Prahy jsou ale přesvědčeni, že krumlovský úřad zabránil stěhování díla do hlavního města protiprávně. A odvolali se. (více čtěte zde)

"Vlastnictví Epopeje Prahou nikdy nebylo zpochybněno," tvrdí radní pro kulturu Ondřej Pecha s tím, že podle právníků magistrátu nebyl úřad v Moravském Krumlově oprávněn zastavit stěhování díla.
Navíc podezírají úřad s podjatosti.

Osud Epopeje je v rukou kraje a soudu

"Když má správní orgán na věci, o níž rozhoduje, i jiný zájem, tak není oprávněn vydávat takové rozhodnutí," vysvětlil názor právníků Pecha.

Předběžné opatření teď může zrušit jihomoravský krajský úřad. Pokud to neudělá, spor o Muchovo dílo zřejmě skončí u soudu.

Jakkoliv je však osud Epopeje stále nejistý, v jednom mají Krumlovští jasno. Třídenní hudební festival plánovaný na konec září, na němž vystoupí například skupina Čechomor, ponese název Hudbou pro Slovanskou epopej. Organizátoři se tak vrací k názvu, který pro nový festival vybrali před rokem.

"Na začátku jsme jej totiž měli jako podporu zachování Epopeje v Krumlově. Během jara ale vykrystalizovalo letní datum stěhování, takže jsme název změnili na Hudbou pro Moravský Krumlov. Teď jej ale znovu nazveme Hudbou pro Slovanskou epopej," přiblížil místostarosta Třetina.

EPOPEJ ZATÍM ZŮSTÁVÁ

Pražští restaurátoři měli z Moravského Krumlova obrazy odvážet od konce července. Krumlov však vydal předběžné opatření a zakázal s dílem manipulovat. Rozhodnutí může zrušit krajský úřad. Pokud by se tak nestalo, pražští radní zřejmě podají žalobu a vlastníka určí soud. To ale může trvat měsíce.

Nejčtenější

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

Cyklisté na Břeclavsku spatřili medvěda, ten před nimi zmizel v houští

Nespoutaná divočina zachycená oceněným fotografem Lukášem Zemanem. Na snímku...

Dva cyklisté spatřili v sobotu večer na lesní stezce mezi Týncem a Tvrdonicemi na Břeclavsku medvěda. Den předtím jej...

Školáci se učili o první pomoci, den nato zachránili tonoucí holčičku

Pět školáků na koupališti ve Veselí nad Moravou zachránilo topící se holčičku,...

Ideální načasování měla výuka první pomoci v jedné ze základních škol ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Den poté, co...

V Moravě plaval mrtvý muž, viděli ho u Hodonína a má tetování v azbuce

Policisté pátrají po totožnosti mrtvého muže, který byl nalezen v řece Moravě....

Čeští a slovenští policisté marně zjišťují, kdo byl muž, kterého na začátku června vyplavila řeka Morava. Zveřejnili...

Najdete na iDNES.cz