Češka musí vrátit „unesenou“ dceru do Kanady. Soud přiměl rodiče k dohodě

  20:03aktualizováno  20:03
Marcela Zabranská, která loni v březnu utekla od kanadského expartnera a s sebou do Česka „unesla“ i jejich nyní téměř čtyřletou dceru, musí dítě vrátit do Kanady. U Krajského soudu v Brně se obě strany netradičně zavázaly, že se za oceánem budou v péči o dceru po týdnu střídat.

Marcela Zabranská musí svou dceru poslat zpátky do Kanady (15. května 2015). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jedenáct měsíců uplynulo od chvíle, kdy Marcela Zabranská nasedla s dítětem v Kanadě do letadla směr Praha, protože už nevydržela tahanice s bývalým partnerem Alexandrem Galipeau o svěření dítěte do péče před tamními soudy. Od té doby žije dcera v Česku s matkou, otec ji vídá dvakrát týdně na dvě hodiny.

To se však zanedlouho změní. Dle úterního rozhodnutí brněnského krajského soudu Zabranská tehdy odvezla dítě neoprávněně a musí jej do tří dnů od chvíle, kdy rozhodnutí nabude právní moci, přepravit zpět do Kanady, kde bude mít dceru u sebe jen každý sudý týden.

Ke střídavé péči se rodiče i přes velmi napjaté vztahy netradičně zavázali přímo během jednání na základě vyzvání soudce. Podepsali dohodu, která má oběma zaručit, že stráví s potomkem srovnatelné množství času. Galipeauovi simultánně tlumočila průběh celého jednání překladatelka do francouzštiny.

„Kauza je více než komplikovaná a nepřehledná. Daný postup není zcela obvyklý, nicméně našim cílem je zajistit co největší komfort nezletilému dítěti za situace, kdy žádný z vás toho nebyl schopen,“ pronesl směrem k oběma stranám předseda senátu Jiří Zrůst.

Stíhání pro únos zřejmě v Kanadě odloží

Krajský soud tím dal za pravdu brněnskému městskému soudu, který dítě nakázal vrátit už loni v květnu, protože tam má podle mezinárodního práva „obvyklé bydliště“ (psali jsme o tom zde). Tak to nařizuje Haagská úmluva. Zabranská se však odvolala a docílila odkladu.

Nyní už dceru nazpět vzít musí. Pokud to neudělá, může si pro ni otec po uplynutí lhůty přijít a odvézt ji sám.

Fotogalerie

„Předpokládáme, že matka se rozhodnutí dobrovolně podrobí a nebudeme muset přistupovat k výkonu rozhodnutí,“ uvedla advokátka otce Eliška Barthelemy s tím, že návrh uzavřít dohodu okamžitě akceptovali a řešení vítají.

Situace Marcely Zabranské je složitější, protože v Quebecu je trestně stíhána pro rodičovský únos. Než se po příletu do Česka vůbec stihla nahlásit policii, už po ní pátral Interpol. „Předpokládám, že na základě uzavřené dohody tam trestní stíhání odloží,“ řekla iDNES.cz advokátka matky Silvie Koubíková s tím, že případný trest zřejmě bude s ohledem na dobrovolný návrat zřejmě jen symbolický.

Podle svých slov už dříve navrhovala, aby v takto extrémně vypjaté a konfliktní situaci návratový soud využil své možnosti rodiče přimět, aby dohodu uzavřeli.

Advokátka pro svoji klientku původně požadovala výjimku, která by dítěti umožnila zůstat v Česku. Podle předsedy senátu však žádný soud nemůže natolik zpochybnit autoritu kanadského soudu, aby nařídil střídavou mezinárodní péči formou čtvrt roku v Česku a čtvrt roku v Quebecu. Krátce po odletu Zábranské do Česka totiž kanadský soud svěřil dítě do výhradní péče otce.

„Jsem překvapená. I když by se nám víc líbilo, aby dítě zůstalo tady, rozhodnutí zohledňuje čistě zájem dítěte a ne zájmy rodičů. I kdybychom uspěly a dítě by zůstalo, opatrovnické řízení by se přesunulo k českému soudu a boj rodičů by se stejně odehrál, akorát jinde,“ dodala Koubíková.

Předseda senátu osloví kanadské orgány

Úterní jednání provázela polemika o tom, kde se partneři - když jim to ještě klapalo - vlastně plánovali trvale usadit. Zazněla i tvrdá vzájemná osočení, byť z úst advokátek. Galipeau bývalou přítelkyni označil za psychicky nemocnou ženu, která nadměrně pije alkohol. Druhá strana zase vyrukovala například s podezřeními na psychické a fyzické násilí. Nic z toho vydání zpět nezabránilo.

Rozuzlení případu překvapilo zástupce OSPOD i Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí, kteří se jednání taktéž zúčastnili. Zdaleka nejde o tradiční způsob řešení sporů o děti mezi bývalými partnery z různých zemí.

„Obrátím se dopisem na kanadské soudy, aby rozhodnutí podepsat dohodu respektovaly jako svobodnou vůli obou stran. Také oslovím kanadské orgány, aby nedošlo k nedorozumění a aby to nekladly matce k tíži. Věřím, že je tímto kauza uzavřená,“ doplnil na závěr jednání Zrůst.

Obě strany jsou podle svých slov připraveny dohodu respektovat. „Považovala bych za úspěch, kdyby se podařil klidný návrat. Představa do budoucna je taková, že by se podal návrh, aby nezletilá mohla jezdit i do Čech. Teď sice fakticky má střídavou péči, ale na území Kanady. Určitě není spravedlivé uzamknout dítě tam ani tady,“ doplnila Koubíková.

„Odvolací soud se vyjádřil, že nezletilá je velmi malá, aby trávila čas oddělený od jednoho či druhého rodiče více než jeden týden. S přibývajícím věkem a s novými potřebami nezletilé se samozřejmě mohou oba rodiče obrátit na příslušný soud, kterým je soud kanadský, požádat o změnu ve výchově, v péči a podobně,“ uzavřela Barthelemy.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

VIDEO: Brno brázdí „trojčata“, je to nejdelší tramvajová souprava v Česku

Spojením tří tramvajových vozů vytvořili v Brně nejdelší soupravu v Česku. Měří...

Tři spojené tramvajové vozy nyní jezdí ulicemi Brna a v těchto dnech jsou nejdelší soupravou svého druhu v Česku. Měří...

V obci u Tišnova jako jediní na Moravě vaří pivo v klášteře

V klášteře Porta Coeli v Předklášteří na Tišnovsku po 77 letech obnovili výrobu...

V klášteře cisterciaček v Předklášteří u Tišnova se po staletí vařilo pivo, jenže za druhé světové války výroba...

Pokud bude vinice Šobes v UNESCO, přiláká moc turistů, bojí se ochranáři

Šobes patří mezi deset nejlepších poloh pro pěstění vína v Evropě.

Plán zapsat vinici Šobes na seznam světového dědictví existuje už pět let, ale zatím se nikam neposunul. Naráží na...

Advantage Consulting, s.r.o.
MARKETINGOVÝ PRACOVNÍK – JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz