Češka musí vrátit „unesenou“ dceru do Kanady. Soud přiměl rodiče k dohodě

  20:03aktualizováno  20:03
Marcela Zabranská, která loni v březnu utekla od kanadského expartnera a s sebou do Česka „unesla“ i jejich nyní téměř čtyřletou dceru, musí dítě vrátit do Kanady. U Krajského soudu v Brně se obě strany netradičně zavázaly, že se za oceánem budou v péči o dceru po týdnu střídat.

Marcela Zabranská musí svou dceru poslat zpátky do Kanady (15. května 2015). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jedenáct měsíců uplynulo od chvíle, kdy Marcela Zabranská nasedla s dítětem v Kanadě do letadla směr Praha, protože už nevydržela tahanice s bývalým partnerem Alexandrem Galipeau o svěření dítěte do péče před tamními soudy. Od té doby žije dcera v Česku s matkou, otec ji vídá dvakrát týdně na dvě hodiny.

To se však zanedlouho změní. Dle úterního rozhodnutí brněnského krajského soudu Zabranská tehdy odvezla dítě neoprávněně a musí jej do tří dnů od chvíle, kdy rozhodnutí nabude právní moci, přepravit zpět do Kanady, kde bude mít dceru u sebe jen každý sudý týden.

Ke střídavé péči se rodiče i přes velmi napjaté vztahy netradičně zavázali přímo během jednání na základě vyzvání soudce. Podepsali dohodu, která má oběma zaručit, že stráví s potomkem srovnatelné množství času. Galipeauovi simultánně tlumočila průběh celého jednání překladatelka do francouzštiny.

„Kauza je více než komplikovaná a nepřehledná. Daný postup není zcela obvyklý, nicméně našim cílem je zajistit co největší komfort nezletilému dítěti za situace, kdy žádný z vás toho nebyl schopen,“ pronesl směrem k oběma stranám předseda senátu Jiří Zrůst.

Stíhání pro únos zřejmě v Kanadě odloží

Krajský soud tím dal za pravdu brněnskému městskému soudu, který dítě nakázal vrátit už loni v květnu, protože tam má podle mezinárodního práva „obvyklé bydliště“ (psali jsme o tom zde). Tak to nařizuje Haagská úmluva. Zabranská se však odvolala a docílila odkladu.

Nyní už dceru nazpět vzít musí. Pokud to neudělá, může si pro ni otec po uplynutí lhůty přijít a odvézt ji sám.

Fotogalerie

„Předpokládáme, že matka se rozhodnutí dobrovolně podrobí a nebudeme muset přistupovat k výkonu rozhodnutí,“ uvedla advokátka otce Eliška Barthelemy s tím, že návrh uzavřít dohodu okamžitě akceptovali a řešení vítají.

Situace Marcely Zabranské je složitější, protože v Quebecu je trestně stíhána pro rodičovský únos. Než se po příletu do Česka vůbec stihla nahlásit policii, už po ní pátral Interpol. „Předpokládám, že na základě uzavřené dohody tam trestní stíhání odloží,“ řekla iDNES.cz advokátka matky Silvie Koubíková s tím, že případný trest zřejmě bude s ohledem na dobrovolný návrat zřejmě jen symbolický.

Podle svých slov už dříve navrhovala, aby v takto extrémně vypjaté a konfliktní situaci návratový soud využil své možnosti rodiče přimět, aby dohodu uzavřeli.

Advokátka pro svoji klientku původně požadovala výjimku, která by dítěti umožnila zůstat v Česku. Podle předsedy senátu však žádný soud nemůže natolik zpochybnit autoritu kanadského soudu, aby nařídil střídavou mezinárodní péči formou čtvrt roku v Česku a čtvrt roku v Quebecu. Krátce po odletu Zábranské do Česka totiž kanadský soud svěřil dítě do výhradní péče otce.

„Jsem překvapená. I když by se nám víc líbilo, aby dítě zůstalo tady, rozhodnutí zohledňuje čistě zájem dítěte a ne zájmy rodičů. I kdybychom uspěly a dítě by zůstalo, opatrovnické řízení by se přesunulo k českému soudu a boj rodičů by se stejně odehrál, akorát jinde,“ dodala Koubíková.

Předseda senátu osloví kanadské orgány

Úterní jednání provázela polemika o tom, kde se partneři - když jim to ještě klapalo - vlastně plánovali trvale usadit. Zazněla i tvrdá vzájemná osočení, byť z úst advokátek. Galipeau bývalou přítelkyni označil za psychicky nemocnou ženu, která nadměrně pije alkohol. Druhá strana zase vyrukovala například s podezřeními na psychické a fyzické násilí. Nic z toho vydání zpět nezabránilo.

Rozuzlení případu překvapilo zástupce OSPOD i Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí, kteří se jednání taktéž zúčastnili. Zdaleka nejde o tradiční způsob řešení sporů o děti mezi bývalými partnery z různých zemí.

„Obrátím se dopisem na kanadské soudy, aby rozhodnutí podepsat dohodu respektovaly jako svobodnou vůli obou stran. Také oslovím kanadské orgány, aby nedošlo k nedorozumění a aby to nekladly matce k tíži. Věřím, že je tímto kauza uzavřená,“ doplnil na závěr jednání Zrůst.

Obě strany jsou podle svých slov připraveny dohodu respektovat. „Považovala bych za úspěch, kdyby se podařil klidný návrat. Představa do budoucna je taková, že by se podal návrh, aby nezletilá mohla jezdit i do Čech. Teď sice fakticky má střídavou péči, ale na území Kanady. Určitě není spravedlivé uzamknout dítě tam ani tady,“ doplnila Koubíková.

„Odvolací soud se vyjádřil, že nezletilá je velmi malá, aby trávila čas oddělený od jednoho či druhého rodiče více než jeden týden. S přibývajícím věkem a s novými potřebami nezletilé se samozřejmě mohou oba rodiče obrátit na příslušný soud, kterým je soud kanadský, požádat o změnu ve výchově, v péči a podobně,“ uzavřela Barthelemy.

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

Číňané podepsali smlouvu o lázních v Pasohlávkách, na stavbu mají sedm let

Sü Ťie z čínské společnosti RiseSun podepsal smlouvu o vybudování lázní v...

Třemi podpisy stvrdili zástupci čínské společnosti RiseSun a krajské firmy Thermal Pasohlávky prodej pozemků pro...

Z českých piv boduje ve světovém žebříčku nejvíc to, které zraje s ovocem

Mikulovský pivovar Wild Creatures zaujal poslední dobou například pivem...

Jaké české pivo chutná domácím i zahraničním pivním fanouškům nejvíc? To, které má mikulovskou značku Wild Creatures....

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Najdete na iDNES.cz