Nadšenci žádají Brno, aby povolilo založit na svazích Špilberku vinice

  12:21aktualizováno  12:21
Sdružení s názvem Vinice na Špilberku má zájem vysadit na pozemcích známého brněnského hradu malý vinohrad. Vinice tam byly naposledy před sto čtyřiceti lety. Nyní se skupina nadšenců snaží dohodnout s městem. Radní zatím o jejich nápadu nerozhodli.

Hrad Špilberk v Brně | foto: Radek Miča, MAFRA

Odrůda: Pálava, vinařská oblast: Brno, viniční trať: Špilberk. Už za několik let by se vína s podobnou etiketou mohla v Brně prodávat.

"Kopec Špilberk byl v minulosti posázen vinnou révou, což nás přivedlo k myšlence vinici opět na jižní straně vysázet," uvedl jeden z průkopníků nápadu Jiří Nečas, který má sám s pěstováním révy zkušenosti.

Podle něho by vinice symbolizovala vinařství na jižní Moravě a mohla by se stát určitou atrakcí, kterou by se město mohlo prezentovat. "O vinohrad bychom se starali na své náklady a celá akce by byla nezisková," dodal Nečas.

Spolu s několika známými návrh sepsali na papír a zaslali vedení města. Podle něho by plocha pro výsadbu nepřekročila 900 metrů čtverečních a bylo by na ní přibližně 350 sazenic vinné révy.

Zda se nápad uskuteční, rozhodnou v příštích týdnech brněnští radní. Ti určí, zda sdružení poskytnou pozemek, který je předtím ještě potřeba na náklady města upravit.

Rada zatím bod z programu stáhla

"Je to zajímavý nápad, který musí být ještě dopracován k posouzení," uvedl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). Podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry je potřeba dořešit jen technickou stránku věci.

Vinice na Špilberku

Brněnské vinice byly vysazovány již ve 13. století po založení středověkého města. Kromě jižního svahu Špilberku byly například i na Žlutém kopci, Červeném kopci, Kraví hoře či nad Pisárkami.
Velký rozkvět brněnského vinařství nastal ve 14. století za vlády Lucemburků. K pěstovaným odrůdám patřily již od středověku Veltlínské zelené (nazývané muškatel), Ryzlink, Sylván a Tramín. Mnoho dalších odrůd je dnes již neznámých.
Vinohrady existovaly na Špilberku až do 19. století a zanikly zřejmě v 60. až 70. letech 19. století, kdy byl postupně na celém jeho území vysazen park.

Kdyby nakonec radní na návrh kývli, první keře vinné révy by sdružení vysadilo zřejmě příští rok. Špilberské víno by tak mohlo vzniknout někdy v roce 2016. Úroda by však nebyla velká, podle odhadů nejvýše 700 kilogramů hroznů.

Nápad se líbí i vinařům. "Brno je centrem jižní Moravy, kraje vinařů. A přestože většina vinic leží jižněji, i v Brně dříve bývaly. Takže proč ne, idea je to dobrá. Nepůjde samozřejmě o žádnou velkou produkci, ale z marketingového hlediska to může mít úspěch," podotkl šéf Národního vinařského centra Pavel Krška.

Proti by nebyl ani Stanislav Šida z Moravské banky vín. Podle něho mají jižní svahy Špilberku výhodnou polohu a může zde vzniknout kvalitní víno. "Mohla by tam být třeba vinařská školka s různými odrůdami," řekl Šida.

Na Špilberku se vinná réva vysazuje od 13. století. Dříve se ale keře sadily jednotlivě na kůl, tedy ne jako dnes v řadách za pomoci sloupků a drátěného vedení.

Starou metodou by chtělo postupovat i sdružení. "Stejně tak řez vinné révy bude uskutečněn odpovídajícím historickým způsobem," píše Nečas v návrhu.

Brno by se mohlo vlastním hradním vínem pyšnit podobně jako Praha. Na Pražském hradě byla totiž před čtyřmi lety obnovena takzvaná Svatováclavská vinice. Ta patří k nejstarším v Čechách. Vinohrad založil podle legendy již v 10. století svatý Václav, který tam pěstoval mešní víno pro křesťanské kostely.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Další z rubriky

Do cestovního ruchu pronikají roboti, představí se v Brně na výstavišti

V Brně začal veletrh Regiontour.

Brněnské výstaviště od pátku ožije cestováním. Až do neděle bude hostit veletrhy cestovního ruchu. Na české luhy a háje...

Dívce vzplálo jídlo na sporáku, dveře do bytu vykopli policisté

Policisté zachránili dívku z hořícího bytu

Dívku z kuchyně zavalené dýmem od hořícího jídla zachránili v pondělí odpoledne brněnští policisté. Aby se dostali do...

Otevřeli největší vinařskou laboratoř v Česku. Zpracuje tisíce vzorků

Laborantka Žaneta Beňová přijímá nové referenční vzorky vín v nové laboratoři,...

Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku začala fungovat největší komerční vinařská laboratoř v České republice. Pro...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ VE VÝROBNÍ FIRMĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz