Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Široké ulice, spousta zeleně. Nádraží u řeky se vyrovná tomu pod Petrovem

  11:18
Bydlení v zeleni a přístupné nábřeží řeky Svratky pro rekreaci. Také druhá soutěž pořádaná brněnským magistrátem, takzvané paralelní zadání, ukázala, že se architektonická studia přiklánějí k tomu, aby v Jižním centru vyrostly bytové domy a administrativní budovy.
Takto by podle vítězů soutěže o podobu brněnského nádraží u řeky vypadal...

Takto by podle vítězů soutěže o podobu brněnského nádraží u řeky vypadal prostor kolejiště dnešního hlavního nádraží. | foto: Sdružení Ivan Koleček – Pavel Jura

A to i v případě, že se vlakové nádraží odsune o osm set metrů jižně od toho stávajícího.

„Vítězný návrh architektů Ivana Kolečka a Pavla Jury počítá s rozvojem jižních čtvrtí v postupných krocích s principy zahradního města,“ zhodnotil předseda poradní komise, architekt Ivan Wahla.

Sdružení Koleček-Jura, architekti Lausanne-Brno navrhli například na místě současného nádraží park s podzemním parkovištěm. Z dnešní Nádražní ulice má být obchodní třída.

V Jižním centru si představují vzdušné a prosluněné široké ulice se zelení a otevřené bloky domů s parky ve vnitroblocích. Vysoké budovy umístili až u vzdálenějšího nádraží. Nová čtvrť se má budovat postupně v etapách, přičemž nádraží nemusí být hned v první.

Všech sedm návrhů vycházelo z idejí architektonického studia Arch. Design, které vyhrálo podobnou soutěž před deseti lety. Ty se také staly podkladem pro nynější územní plán, který počítá s odsunutým nádražím.

I tak se ale ukázalo, že v případě přesunu nádraží k řece uvažují urbanisté podobně jako jejich kolegové, kteří v mezinárodní soutěži řešili, jak bude stejná lokalita vypadat, pokud by terminál vyrostl pod Petrovem (o této variantě jsme psali zde).

„Máme dnes proti sobě rovnocenné návrhy,“ řekl primátor Petr Vokřál (ANO), který zasedal v komisích obou klání. Podle něj si tak lidé, kteří půjdou na podzim k referendu o poloze nádraží, můžou v Domě umění, kde visí výsledky obou variant, udělat vlastní názor.

Město porušilo zákon, tvrdí Referendum 2016

Se soutěží na podobu Jižního centra s odsunutým nádražím jsou spokojení i aktivisté ze spolku Brno+, kteří prosazují právě tuto možnost.

„Vítězný návrh jasně potvrzuje dlouho známé skutečnosti, že i varianta s nádražím u řeky je městotvorná, dopravně výhodná, příznivá pro životní prostředí a přinese do centrálního města množství zeleně a nových ploch pro bydlení,“ uvedl Robert Kotzian, který byl v poradním sboru druhé soutěže.

Rozhodování o nádraží

  • Výstavu skoro šedesáti návrhů z obou soutěží na podobu Jižního centra s nádražím u řeky i pod Petrovem mohou lidé zhlédnout v Domě umění města Brna na Malinovského náměstí do 24. července.
  • Brňané budou hlasovat o poloze nádraží v referendu zároveň s krajskými volbami 7. října.
  • V listopadu pak bude hotová studie proveditelnosti, kterou vypracovává Správa železniční dopravní cesty a jež by měla stanovit, která poloha nádraží je lepší z hlediska vlakové dopravy. Konečné slovo pak bude mít ministerstvo dopravy.

Naproti tomu Jakub Patočka z občanské aliance Referendum 2016 vedení Brna kritizuje. „Máme podezření, že město patrně porušilo zákon o veřejných zakázkách. Je příznačné, že se magistrát rozhodl právě podobu odsunutého nádraží řešit způsobem, který zřejmě obchází pravidla,“ řekl.

Podle něj město mezi sedm předem vybraných architektonických ateliérů rozdělilo téměř šest milionů korun. „V případě tak velké částky by se již jednalo o nadlimitní veřejnou zakázku a město by muselo uspořádat výběrové řízení. Místo toho ale částku rozdělilo na sedm zakázek malého rozsahu, aby se soutěži vyhnulo. Každý ateliér tak dostal 847 000 korun,“ dodal Patočka.

„Zákon jsme neporušili, jednalo se o paralelní souběh sedmi návrhů, které posuzovaly toto území,“ odmítl to primátor Vokřál.

Během soutěže se měnily podmínky, stěžuje si účastnice

Výhrady k průběhu soutěže mají i někteří účastníci. „Na návrhu jsme pracovali od února. Město ale měnilo podmínky během soutěže. A teprve dva týdny před koncem jsme se dozvěděli, že bude studie hodnotit komise, tedy poradní sbor. To neodpovídá standardům podobných urbanistických soutěží ani smlouvě, kterou jsme uzavřeli s městem na vypracování ideového návrhu,“ řekla pod podmínkou zachování anonymity jedna z účastnic.

Podle náměstka primátora Martina Andera (SZ), který má na starosti územní plánování, ale museli účastníci s podobným postupem města počítat.

„Nebylo předem řečeno, že to neuděláme. Bylo zadáno sedm studií a je jasné, že se nedají veřejnosti prezentovat všechny zároveň. Z logiky věci jsme museli stanovit pořadí,“ popsal Ander.

On sám prosazuje variantu nádraží pod Petrovem a nesouhlasil s tím, aby se paralelní soutěž vůbec pořádala. „Akceptuji, že se tak rozhodla rada, já jsem pro to nehlasoval,“ řekl.

Podle něj by bylo složité dělat podobně velkou mezinárodní soutěž, jako byla v případě nádraží pod Petrovem, také pro variantu u řeky.

„Protože ta už v minulosti proběhla a její výsledky jsou zapracovány do územního plánu. Bylo by komplikované vysvětlit oprávněnost vynaložení financí na velkou soutěž. Takže nakonec v radě převládl názor udělat paralelní zadání, jehož úkolem je aktualizovat nynější územní studie,“ dodal Ander.

Tomu odpovídala i velkolepá prezentace idejí nádraží v centru a ta velmi skromná úterní.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března. 

  • Nejčtenější

Zabijačková kampaň. Otázka na vojáky do Polska byla provokace, řekl Babiš

Poslední týden kampaně před druhým kolem prezidentské volby zahájil předseda hnutí ANO Andrej Babiš v Brně. Do moravské...

Dotovaná svíčková za 70 či 104 korun. Ceny jako v restauraci, zoufají studenti

Premium K mnoha výhodám studentského života tradičně patřilo i levné stravování. Dotované ceny v univerzitních menzách mohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nešika, jehož stromeček přistál vysoko ve větvích, poslal radnici tisícovku

Omluvný dopis a peníze na zaplacení zásahu poslal na radnici v Kuřimi na Brněnsku neznámý hříšník, který z panelového...

Mohutné obraty a další třinecké zaváhání. Kritická situace Kladna se horší

Hokejová extraliga v pátek pokračovala pěti duely 42. kola. Obhájce mistrovského hattricku z Třince popáté v řadě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Luxusní šaty, koncerty i tisíc snědených ústřic. Ples jako Brno oslavil jubileum

Po dvou covidových odkladech se Ples jako Brno dočkal kulatého desátého ročníku. Zástup celebrit pobavil bohatý...

VIDEO: Muž chtěl skočit z mostu přes Svratku, včas ho zachránili policisté

Ve čtvrtek dopoledne rychlá reakce brněnských policistů zachránila život muži, který chtěl skočit z mostu přes Svratku....

Osekali nám dopravu, zuří Starý Lískovec kvůli brněnskému „metru“

Nejen nadšení zavládlo po nedávném otevření nové brněnské tramvajové trati vedoucí tunelem k univerzitnímu kampusu a...

Osamocený tříletý hoch jezdil trolejbusem v Brně, neznal své příjmení

Strážníci městské policie v Brně našli domov ztraceného tříletého chlapce. Ten jezdil v pátek sám v trolejbusu, neznal...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ PRACOVNÍK VE VÝROBĚ až 31.000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 29 000 - 31 000 Kč

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...