Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Široké ulice, spousta zeleně. Nádraží u řeky se vyrovná tomu pod Petrovem

  11:18
Bydlení v zeleni a přístupné nábřeží řeky Svratky pro rekreaci. Také druhá soutěž pořádaná brněnským magistrátem, takzvané paralelní zadání, ukázala, že se architektonická studia přiklánějí k tomu, aby v Jižním centru vyrostly bytové domy a administrativní budovy.

Takto by podle vítězů soutěže o podobu brněnského nádraží u řeky vypadal prostor kolejiště dnešního hlavního nádraží. | foto: Sdružení Ivan Koleček – Pavel Jura

A to i v případě, že se vlakové nádraží odsune o osm set metrů jižně od toho stávajícího.

„Vítězný návrh architektů Ivana Kolečka a Pavla Jury počítá s rozvojem jižních čtvrtí v postupných krocích s principy zahradního města,“ zhodnotil předseda poradní komise, architekt Ivan Wahla.

Sdružení Koleček-Jura, architekti Lausanne-Brno navrhli například na místě současného nádraží park s podzemním parkovištěm. Z dnešní Nádražní ulice má být obchodní třída.

V Jižním centru si představují vzdušné a prosluněné široké ulice se zelení a otevřené bloky domů s parky ve vnitroblocích. Vysoké budovy umístili až u vzdálenějšího nádraží. Nová čtvrť se má budovat postupně v etapách, přičemž nádraží nemusí být hned v první.

Všech sedm návrhů vycházelo z idejí architektonického studia Arch. Design, které vyhrálo podobnou soutěž před deseti lety. Ty se také staly podkladem pro nynější územní plán, který počítá s odsunutým nádražím.

I tak se ale ukázalo, že v případě přesunu nádraží k řece uvažují urbanisté podobně jako jejich kolegové, kteří v mezinárodní soutěži řešili, jak bude stejná lokalita vypadat, pokud by terminál vyrostl pod Petrovem (o této variantě jsme psali zde).

„Máme dnes proti sobě rovnocenné návrhy,“ řekl primátor Petr Vokřál (ANO), který zasedal v komisích obou klání. Podle něj si tak lidé, kteří půjdou na podzim k referendu o poloze nádraží, můžou v Domě umění, kde visí výsledky obou variant, udělat vlastní názor.

Město porušilo zákon, tvrdí Referendum 2016

Se soutěží na podobu Jižního centra s odsunutým nádražím jsou spokojení i aktivisté ze spolku Brno+, kteří prosazují právě tuto možnost.

„Vítězný návrh jasně potvrzuje dlouho známé skutečnosti, že i varianta s nádražím u řeky je městotvorná, dopravně výhodná, příznivá pro životní prostředí a přinese do centrálního města množství zeleně a nových ploch pro bydlení,“ uvedl Robert Kotzian, který byl v poradním sboru druhé soutěže.

Rozhodování o nádraží

  • Výstavu skoro šedesáti návrhů z obou soutěží na podobu Jižního centra s nádražím u řeky i pod Petrovem mohou lidé zhlédnout v Domě umění města Brna na Malinovského náměstí do 24. července.
  • Brňané budou hlasovat o poloze nádraží v referendu zároveň s krajskými volbami 7. října.
  • V listopadu pak bude hotová studie proveditelnosti, kterou vypracovává Správa železniční dopravní cesty a jež by měla stanovit, která poloha nádraží je lepší z hlediska vlakové dopravy. Konečné slovo pak bude mít ministerstvo dopravy.

Naproti tomu Jakub Patočka z občanské aliance Referendum 2016 vedení Brna kritizuje. „Máme podezření, že město patrně porušilo zákon o veřejných zakázkách. Je příznačné, že se magistrát rozhodl právě podobu odsunutého nádraží řešit způsobem, který zřejmě obchází pravidla,“ řekl.

Podle něj město mezi sedm předem vybraných architektonických ateliérů rozdělilo téměř šest milionů korun. „V případě tak velké částky by se již jednalo o nadlimitní veřejnou zakázku a město by muselo uspořádat výběrové řízení. Místo toho ale částku rozdělilo na sedm zakázek malého rozsahu, aby se soutěži vyhnulo. Každý ateliér tak dostal 847 000 korun,“ dodal Patočka.

„Zákon jsme neporušili, jednalo se o paralelní souběh sedmi návrhů, které posuzovaly toto území,“ odmítl to primátor Vokřál.

Během soutěže se měnily podmínky, stěžuje si účastnice

Výhrady k průběhu soutěže mají i někteří účastníci. „Na návrhu jsme pracovali od února. Město ale měnilo podmínky během soutěže. A teprve dva týdny před koncem jsme se dozvěděli, že bude studie hodnotit komise, tedy poradní sbor. To neodpovídá standardům podobných urbanistických soutěží ani smlouvě, kterou jsme uzavřeli s městem na vypracování ideového návrhu,“ řekla pod podmínkou zachování anonymity jedna z účastnic.

Podle náměstka primátora Martina Andera (SZ), který má na starosti územní plánování, ale museli účastníci s podobným postupem města počítat.

„Nebylo předem řečeno, že to neuděláme. Bylo zadáno sedm studií a je jasné, že se nedají veřejnosti prezentovat všechny zároveň. Z logiky věci jsme museli stanovit pořadí,“ popsal Ander.

On sám prosazuje variantu nádraží pod Petrovem a nesouhlasil s tím, aby se paralelní soutěž vůbec pořádala. „Akceptuji, že se tak rozhodla rada, já jsem pro to nehlasoval,“ řekl.

Podle něj by bylo složité dělat podobně velkou mezinárodní soutěž, jako byla v případě nádraží pod Petrovem, také pro variantu u řeky.

„Protože ta už v minulosti proběhla a její výsledky jsou zapracovány do územního plánu. Bylo by komplikované vysvětlit oprávněnost vynaložení financí na velkou soutěž. Takže nakonec v radě převládl názor udělat paralelní zadání, jehož úkolem je aktualizovat nynější územní studie,“ dodal Ander.

Tomu odpovídala i velkolepá prezentace idejí nádraží v centru a ta velmi skromná úterní.

  • Nejčtenější

Návštěvníci uvázli na vyhlídkovém kole v Brně, obsluha na ně zapomněla

Hned v pátek, první den adventních trhů v Brně, s sebou přinesl i jednu kuriózní situaci. Vyhlídkové kolo na Moravském...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plány na brněnský park čelí kritice, zahrádky mají po 75 letech zmizet

Klikatící se pěší cesty propojující Vaňkovo a Mendlovo náměstí, atraktivní „levitující“ chodník či využití objektu...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlágr pro Pardubice, Kometa znovu propadla. Olomouc vyloupila Třinec

Napínavý šlágr úterního programu hokejové extraligy patřil Pardubicím, které v dohrávce jedenadvacátého kola přetlačily...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Minulostí Hodonína provede děti komiks, hrdinou je anděl z městského znaku

S historií města od dob Přemyslovců, kdy Hodonín obdržel městská privilegia, až po současnost seznámí zejména děti...

Průtah Slavkovem u Brna je po opravě hotový, řidiči projíždějí padesátkou

Řidiči ve Slavkově u Brna si po dvou letech užívají plynulý průjezd ulicemi. Kvůli opravě hlavní silnice přes centrum...

Žena zemřela v hořícím domě, muž je v nemocnici. Policie překvalifikovala čin

V pátek večer vyjížděli hasiči k požáru domu v Rajhradu v okrese Brno-venkov. V zakouřeném objektu nalezly mrtvou ženu...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLC PROGRAMÁTOR (40-50.000 Kč) + SLUŽEBNÍ AUTOMOBIL

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...