Soud začal rozplétat vraždu expolicisty Tofla, viníkům hrozí až 20 let

  11:02aktualizováno  11:02
Téměř tři roky trvalo, než se dohady a spekulacemi opředená vražda expolicisty Michala Tofla dostala k soudu. Případ v úterý ráno začal řešit brněnský krajský soud. Z činu byli obviněni tři lidé, údajný organizátor vraždy se však ve vazbě oběsil.

Tomáše Trkana a Radka Sobotku přivádějí k soudu ohledně vraždy bývalého policisty Michala Tofla | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Další dva muži, kteří podle obžaloby zřejmě skutek vykonali, začali vypovídat a vinu svalují jeden na druhého. Hrozí jim až dvacet let za mřížemi.

Michal Tofl byl zastřelen 14. června 2010 před svým domem v Brně-Žebětíně. Jeho vraždu podle policie zorganizoval kvůli obchodním sporům podnikatel Petr Pavel Bezděkovský, který je však mrtvý. Jeho trestní stíhání tedy bylo zastaveno (o jeho smrti v cele čtěte zde).

"(Bezděkovský) si objednal, že chce rozstřílet auto tak, aby dotyčný u toho byl. Nechtěl ho (Tofla) zabít, to by to všude nerozhlašoval. Byl gauner, ale nebyl blbej. Rozstřílení auta měla být výstraha pro ostatní lidi, kteří ho podvedli," uvedl obžalovaný Tomáš Trkan, který byl podle policie na místě vraždy a dělal řidiče.

Samopalem však na Toflovo auto podle obžaloby zřejmě střílel druhý obžalovaný Radek Sobotka. Jeho pachové stopy se totiž našly na vražedné zbrani.

Dosud Radek Sobotka vypovídat odmítl. Před soudem se však rozmyslel a začal svědčit proti svému komplici Trkanovi, se kterým se seznámil před několika lety ve vězení.

"Dosud jsem nevypovídal, bál jsem se. Myslím si, že to bylo připravené. Samopal jsem viděl u Tomáše v garáži a pak jsme s ním šli střílet naproti golfovému hřišti v Jinačovicích. Náboje jsme tam nechali," popsal svoji verzi příběhu Sobotka.

O tom, že byl Tofl zavražděn, se prý dozvěděl z televize. "Znejistěl jsem, protože pár dní předtím jsme tam s Trkanem vykradli novostavbu. Říkal jsem si, aby nás policie nespojovala s tou vraždou, a chtěl jsem se jít přiznat. Ale Tomáš mi řekl, ať do toho nevrtám," vysvětlil Sobotka.

Vražda, která v roce 2010 šokovala i brněnské kriminalisty, souvisí s mnoha dalšími případy organizovaného zločinu. Michal Tofl byl totiž šéfem údajného gangu policejních vyděračů. Bězděkovský s Trkanem se zase podíleli na ničivém požáru masokombinátu Filex (jak se komplic přiznal a odešel bez trestu, čtěte zde).  A obchodní spor mezi Toflem a Bezděkovským zase údajně souvisel s penězi z takzvané kauzy Edbusy (jakým fíglem podnikavci okrádali lidi, čtěte zde).

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

V Brně vyvíjejí levné letadlo, které si může zákazník sám poskládat

Hmotnost prázdného letounu od firmy Direct Fly dosáhne jen něco málo přes 300...

Ultralehké letadlo, jež může startovat i z nezpevněných ploch, jako jsou tráva či šotolina, vyvíjí brněnská firma...

Modré pruhy se v Brně do konce roku rozrostou do dvojnásobku oblastí

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Už jen přibližně pět týdnů zbývá do startu nového systému rezidentního parkování v Brně. Ještě do konce roku se modré...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Najdete na iDNES.cz