Po získání financí od Úřadu práce podvodníci vybrali hotovost z bankomatů a falešné uprchlíky odvezli zpět na Ukrajinu. Tento podvod dvojice podle spisu provedla během jedenácti měsíců v 830 případech, škoda byla vyčíslena na 11 milionů korun.
Dvojici dopadli policisté při jednom z návratů do Česka, kdy postupně zajistili 74 platebních karet a dvanáct telefonů k ovládání bankovních účtů. Obžalovaný muž, který se na Ukrajině živil jako celník, u soudu promluvil česky a tvrdil, že získané peníze spotřeboval sám a živil jimi další členy rodiny. „Nepodařilo se oficiálně zjistit, kde peníze skončily,“ uvedla státní zástupkyně Petra Goláňová.
Obžalovaná žena, která pracovala na základní škole a ve volném čase si přivydělávala jako fitness trenérka, se k podvodu také přiznala, přestože nejprve tvrdila, že s ním nemá nic společného. Dvojice pracovala společně, ale větší vinu na sebe vzal muž, který byl údajně mozkem celé operace.
Na dávkách lidé rozkradli miliony korun. Systém jejich přidělování selhal![]() |
Žaloba pro něj žádá vězení na 6,5 roku, pro ženu jako spolupachatelku 5,5 roku. Jejich přiznání a snaha o nápravu škody však mohou mít vliv na konečnou délku trestu. „Prioritou je náhrada škody, trest bych navrhovala o něco nižší,“ prohlásila Goláňová.
Obhájce muže tvrdil, že by byl obžalovaný schopný zaplatit během dvou měsíců část škody ve výši až do jednoho milionu korun.
Dvojice má nyní v plánu kontaktovat své blízké a získat od nich co nejvíce peněz. „Prostředky, které byly na účtech, hotovost zajištěná při domovních prohlídkách a osobní automobil obžalovaného slouží jako náhradní hodnota ve výši zhruba 2,5 milionu korun. Náhradou škody bude dvojice schopna dosáhnout mírnějšího trestu,“ podotkla Goláňová.
Soud bude o konečné výši trestu jednat v polovině srpna.