Kolegyně se ho bála, řekl trenér o muži souzeném za střelbu před školou

  9:25aktualizováno  11:17
Střelbu před základní školou v brněnských Žabovřeskách začal projednávat Krajský soud v Brně. Konflikt se odehrál loni v březnu, když Zdeněk Polák přivedl syna do kurzu plavání. Pohádal se s instruktorem a použil střelnou zbraň, muže však netrefil. Polák je nyní obžalovaný z pokusu o vraždu a výtržnictví.

Případ je neobvyklý tím, že oba hlavní aktéři konfliktu jsou zároveň v pozici obžalovaného i poškozeného. Soud proto bude projednávat každou část věci zvlášť. Takový případ kriminalisté ani advokáti nepamatují.

Dnes před soudem jako obžalovaný stanul Zdeněk Polák a v pozici poškozeného je trenér Petr Hašek. 

Hádka před školou se odehrála v březnu 2018 na náměstí Svornosti před základní školou. Polák se tehdy rozzlobil, že si jeho syna nikdo ze školy nevyzvedl u vchodu, když ho přivedl na kurz plavání. 

„Očekával jsem jistý komfort, když šlo o komerční kroužek. Syna však nechtěli ani pustit do školy. Načež vyšel trenér plavání Hašek, který měl bojovný postoj a začal na mě křičet, ať už jdu. Křičeli jsme se na sebe a vyměnili si několik nadávek,“ uvedl Polák, který má zbrojní průkaz a v době incidentu vlastnil tři zbraně.

Obžalovaný tvrdí, že pak se k němu Hašek rozběhl. „Lekl jsem se, byl v bojovém postoji a rozběhl se ke mně. Měl jsem strach, a proto jsem legálně drženou zbraní, kterou nosím občas sebou, dvakrát vystřelil do vzduchu. Nikomu jsem nechtěl ublížit,“ vypověděl ještě Polák. 

„Pan Hašek mě doběhl a začal mlátit pěstmi. Zbraň mi vypadla z ruky. Pak jsem ztratil vědomí a když jsem se vzpamatoval, díval jsem se do hlavně zbraně a pan Hašek stál nad mnou. Došlo k výstřelu, snažil jsem se odplazit k lavičce a zavolat si záchranku,“ řekl dále třicetiletý Polák, který měl prostřelený hrudník a musel se podrobit několika operacím.

Fotogalerie

Záchranáři ho tehdy odvezli do nemocnice v kritickém stavu. Trenéra policisté na místě zadrželi, nikdo další zraněn nebyl.

Přestože Polák při konfliktu střílel do vzduchu a sám byl postřelený, za pokus o vraždu a výtržnictví mu hrozí až osmnáct let vězení. 

„Pouze jsem se bránil, i když neefektivně. Také přiznávám, že jsem byl vulgární. Stydím se za to. Dnes bych to řešil písemnou stížností a podobného chování se vyvaroval,“ přiznal Polák.

Chytl jsem ho za ruku a snažil se ho zpacifikovat, líčí trenér

Trenér plavání před soudem prohlásil, že se snažil ochránit děti a zaměstnance školy.

„Už v únoru jsme měli s panem Polákem problémy. Byl vulgární na zaměstnance školy. Jedna z trenérek se ho dokonce bála a nechtěla chodit do práce. Nedokázal pochopit, že nemůžeme ve škole nechat jeho syna bez dohledu, když ještě neskončil předešlý kurz,“ uvedl Hašek.

Napsal proto dopis matce chlapce, která pak syna vodila na kurz. V inkriminovaný den ovšem nemohla přijít, a tak ji zaskočil znovu Polák.

„Zase dělal problémy. Snažil jsem se mu vysvětlit, že chlapec skutečně nemůže být sám ve škole. Polák začal vulgárně nadávat a došlo k incidentu, kdy najednou před školou vystřelil do vzduchu a následně zamířil směrem k mé hlavě. Chytl jsem ho za ruku, ve které měl zbraň a snažil jsem se mu ji odstrčit. V té chvíli znovu vystřelil. Podle zvuku jsem si myslel, že nemá skutečnou zbraň,“ líčil Hašek.

Další dění odmítl komentovat, protože to je předmětem dalšího soudního řízení, kde je Hašek v roli obžalovaného. Za pokus o zabití mu hrozí až desetiletý trest. Tento případ soud otevře později.

Brněnská škola, před kterou se střílelo (21. 3. 2018)

Autor:

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Ženu od znásilnění zachránil křik, policie hledá svědka ze záběrů

Policie hledá svědka znásilnění

Volání o pomoc zachránilo mladou ženu, kterou se pokusil na ulici v Brně znásilnit neznámý muž. Díky jejímu křiku se na...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Mladí vinaři se činí. Mají jiné chutě a ve svém spolku neřeší byznys

Členové spolku Mladí vinaři při degustacích dávají své lahve do necek s ledem.

Nejen zaběhnuté podniky, ale i začínající vinaři umí vyprodukovat kvalitní vína. Upozornit na to se snaží spolek Mladí...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠANCE PRO ABSOLVENTY – AUTOMATIZACE/ROBOTIKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz