Soud s Toflovým gangem potrvá měsíce, vypovídat budou desítky svědků

  12:25aktualizováno  12:25
Tohoto muže neznám, tamtoho také ne, s tím jsem se vídal na chodbě v práci a tohoto jsem potkal poprvé až ve vazební věznici. Téměř stejná svědectví si vyslechl senát brněnského krajského soudu, který ve čtvrtek ukončil první týden vyslýchání obžalovaných členů takzvaného Toflova gangu.

Roman Procházka obžalovaný v kauze Toflova gangu. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Myslím, že členové gangu by spolu měli být alespoň v nějakém kontaktu, když už připustíme, že se nemusí osobně znát. A to my jsme rozhodně nebyli," tvrdil například policista Roman Procházka, který je nyní postaven mimo službu. Obžaloba ho totiž viní z toho, že chtěl úplatky za ovlivňování případu.

Procházka vinu popírá. "Případ, který jsem měl ovlivňovat, jsem převzal po kolegovi a vyšetřoval ho pouhé tři měsíce v roce 2009 pod dozorem státní zástupkyně. Pak jsem ho předal s návrhem na podání obžaloby. Schůzka, na které jsem měl požadovat úplatek, se ovšem údajně konala až o dva roky později. To jsem kauzu už ani nemohl ovlivnit, protože o ní v té době rozhodoval soud," upozornil Procházka.

Kauza Toflův gang

Organizovaná skupina bývalých i současných policistů podle obžaloby vydírala a zastrašovala podnikatele. Šéfem skupiny měl být zavražděný expolicista Michal Tofl a jeho bývalý kolega Miloš Almásy. Prvních šest lidí zatkli policisté 2. srpna 2011. Obžalobu si tento týden vyslechlo 13 lidí.

Kdo už vypovídal
- expolicista Miloš Almásy
- bývalí pracovníci brněnské policejní inspekce Rudolf Setvák a Lubomír Mokrý
- policisté a bývalí policisté Eduard Slanina, Petr Křipský, Roman Procházka, Roman Velecký
- civilisté Eduard Polák, Zdeněk Olah, Radoslav Petr
- vypovídat odmítl Jaromír Šálek

Úplatky za ovlivňování vyšetřování podle obžaloby požadoval i bývalý policista Roman Velecký. Ten to ovšem také popřel, a navíc dodal, že pod tlakem se naopak cítil on.

"V tramvaji číslo 5 mě jednou v době prověřování případu oslovil kolega policista s tím, že předvoláním jednoho svědka už jsem to opravdu přepískl. Vyhrožoval mi vyšetřováním policejní inspekcí. Jméno muže, co mě takto oslovil, si však nepamatuju," popsal Velecký.

Svojí výpovědí nečekaně přitížil údajnému šéfovi gangu Miloši Almásymu. Ten mu prý později za protislužbu nabízel část úplatku, který za ovlivnění tohoto případu vymohl pro sebe. "To jsem odmítl," vypověděl Velecký.

Almásy při těch slovech jen nevěřícně zvedl obočí a začal slova svého bývalého kolegy konzultovat s právničkou.

Likérka Drak i Kubiceho zpráva

Ani o další překvapení nebyla celý týden při výpovědích obžalovaných nouze. Rudolf Setvák, který podle obžaloby kryl činnost svých kolegů díky postu na policejní inspekci, například vypověděl, že své obvinění chápe jako cílenou likvidaci kvůli Kubiceho zprávě.

"Domnívám se, že příčinou mého očernění v médiích i v celé kauze je moje dřívější činnost na policejním oddělení, které se zabývalo únikem Kubiceho zprávy (zpráva byla zveřejněna před volbami v roce 2006, pozn. red.). Krátce před vypuknutím kauzy Toflova gangu jsem totiž několikrát dostal nabídku působit na ministerstvu vnitra. A kvůli tomu vznikla panika. Vždy jsem totiž tvrdil, že rozprášení vyšetřovacího oddělení bylo nezákonné," konstatoval ve středu Setvák, který dosud nevypovídal.

Další obžalovaný Eduard Polák ve své výpovědi zase zmínil Likérku Drak, jejíž šéf je od čtvrtka obviněn kvůli distribuci smrtícího alkoholu s metanolem. Likérka prý spolupracovala s jednou z obětí gangu, která nelegálně obchodovala s lihem (více o tom zde).

Po prvních čtyřech dnech hlavního líčení zbývá soudu vyslechnout dva obžalované. Pak přijdou na řadu desítky údajných obětí a svědků, kteří mají popsat, jak vydírání vypadalo.

Případ se tak povleče dlouhé měsíce. Už nyní soudce Miloš Žďárský naplánoval termíny hlavního líčení až do února příštího roku. Toflův gang se bude řešit vždy tři nebo čtyři dny v každém měsíci.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

VIDEO: Malá lvíčata mají měsíc, stále se drží u mámy

Smetanově bílá lvíčata v hodonínské zoo

První měsíc života oslavila v neděli nezvykle zbarvená mláďata lva jihoafrického. V hodonínské zoo se smetanově bílá...

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Přetíženému tahu z Brna do Svitav mají ulevit mimoúrovňové křižovatky

Otevření nového úseku dálnice D1 mezi Hulínem a Říkovicemi, kde se nachází

Vylepšené křižovatky s mimoúrovňovým křížením za miliardu korun chystají silničáři na frekventovaném tahu z Brna do...

Najdete na iDNES.cz