Žalovaný chce vidět Kvitovou u soudu, tenistka to ale kvůli traumatu nechce

  13:18aktualizováno  13:18
Brněnští soudci, kteří se zabývají napadením tenistky Petry Kvitové, před sebou mají těžký úkol. Wimbledonskou šampionku potřebují dostat do Brna, aby vypovídala. Přední světová tenistka ale většinu roku tráví na turnajích, kvůli traumatizujícímu zážitku se navíc chce setkání s obžalovaným vyhnout.

Pondělní zahájení procesu s Radimem Žondrou, který podle obžaloby 20. prosince 2016 napadl Petru Kvitovou v jejím prostějovském bytě, ukončila předsedkyně senátu záhy s tím, že wimbledonská šampionka musí přijít vypovídat, jinak nemůže líčení pokračovat.

Osobní přítomnost na soudním přelíčení si vyžádala obhajoba. „Požadujeme také rekonstrukci napadení, předvolání dalších svědků, psychologický posudek poškozené a určitě by prospěla také zkouška mého klienta na detektoru lži, kterou je ochotný si uhradit,“ vyjmenovala Žondrova obhájkyně Lucie Janovská Nejedlá.

Obžalovaný totiž od svého zadržení v květnu letošního roku trvá na tom, že tenistku nenapadl on.

Jednání soudkyně Dagmar Bordovská odročila na 8. a 9. ledna. Jenže v té době se začíná rozbíhat tenisová sezona a startují turnaje před Australian Open, který patří mezi čtyři nejprestižnější tenisové akce roku, takzvané Grand Slamy.

Fotogalerie

Kvitová v tuto dobu již pobývá v Austrálii a příští rok nebude výjimkou. „V tyto termíny nemůže Petra přijít k soudu. Bude v Austrálii, kde je přihlášená na turnaj v Sydney,“ konstatoval Karel Tejkal, mluvčí Petry Kvitové. Doplnil, že k pondělnímu jednání tenistka předvolání nedostala.

Jak Tejkal uvedl, budou se snažit, aby Kvitová kvůli traumatizujícímu zážitku vypovídat před soudem vůbec nemusela. „Uděláme všechno pro to, aby se našel jiný způsob, jak požadavek soudu vyřešit,“ podotkl Tejkal.

Jenže takovým žádostem soud vyhovuje pouze ve výjimečných případech. Například když předvolanému nebo jeho blízkým hrozí na základě podaného svědectví nebezpečí. Obžalovaný má totiž právo si výpověď vyslechnout a vyjádřit se.

Pondělní jednání trvalo jen 40 minut

Soud odročil další jednání na leden i kvůli Žondrově obhájkyni, která bude od konce listopadu v zahraničí a vrátí se až po Novém roce. „Můj klient si nepřeje, aby ho zastupoval někdo jiný, i za cenu, že musí být ve vazbě,“ vysvětlila Janovská Nejedlá.

Soudkyně Bordovská si je vědomá, že dostat Kvitovou před soud nebude jednoduché. Sama připustila, že ani lednový termín nemusí být pro tenistku schůdný.

„Pokud v tuto dobu bude na turnaji, tak líčení včas přesuneme na jindy,“ podotkla soudkyně. Brněnský krajský soud případ řeší, protože pod něj spadá i Prostějovsko.

Pondělní jednání trvalo asi čtyřicet minut. Zazněla alespoň obžaloba, která je pro zahájení procesu nezbytná. V ní krajský státní zástupce Ivan Hrazdira shrnul, co se podle něj inkriminovaný den v prostějovském bytě odehrálo.

„Pachatel se do bytu dostal pod záminkou, že jde provést revizi kotle. Poškozená ho pustila dovnitř. Když mu šla ukázat kotel a pustila vodu, útočník stojící zezadu jí přiložil nůž na krk. Dotyčná ve snaze bránit se chytila čepel a zranila se,“ přiblížil Hrazdira.

Celý Prostějov ví, že je nevinný, tvrdí kamarád obžalovaného

Žondra působil sebevědomým dojmem. Dokonce poděkoval Kvitové za reprezentaci v tenise. „O sport se zajímám, sleduji i Petru Kvitovou. Za to, co dokázala, jí patří dík,“ prohlásil obžalovaný.

K soudu jej přišli podpořit i kamarádi. „Radim není násilník, Kvitovou nenapadl a před soudem to prokáže. Celý Prostějov ví, že je nevinný,“ tvrdil jeden z nich.

Jeho tvrzení podpořila po jednání také advokátka Janovská Nejedlá. Tvrdí, že mají důkazy, které jasně prokazují, že Žondra nemohl být 20. prosince 2016 v bytě Kvitové. „V té době se totiž nacházel v Napajedlích,“ nastínila advokátka.

Jenže soudci rozhodli o ponechání Žondry ve vazbě i kvůli tomu, že mají indicie, že Kvitovou napadl. „Vzhledem k vysokému trestu, který dotyčnému hrozí, se obáváme, že se bude vyhýbat soudnímu jednání,“ zdůvodnila Bordovská.

Žondra byl navíc již v minulosti trestaný za krádeže, což hovoří v jeho neprospěch.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Další z rubriky

Hemofilici kvůli drahé léčbě čelí výtkám okolí, rekordman stál 74 milionů

Darování krve

Historicky nejnákladnějším českým pacientem je Jihomoravan s poruchou srážlivosti krve. Loni jeho léčba stála přes...

V obci na Hodonínsku se hádají, zda opravit silnici. Rozhodne referendum

Ilustrační snímek

V mnoha obcích si lidé stěžují na rozbité cesty a apelují na Správu a údržbu silnic, aby hlavní tahy co nejdříve...

Chátrající stadion v Brně se ve filmu o Zátopkovi promění v olympijský

Záběr z natáčení snímku Zátopek (27. dubna 2019)

Filmaři v čele s režisérem Davidem Ondříčkem v září obsadí opuštěné sportoviště v Brně za Lužánkami. Natočí tam několik...

Najdete na iDNES.cz