Žalovaný chce vidět Kvitovou u soudu, tenistka to ale kvůli traumatu nechce

  13:18aktualizováno  13:18
Brněnští soudci, kteří se zabývají napadením tenistky Petry Kvitové, před sebou mají těžký úkol. Wimbledonskou šampionku potřebují dostat do Brna, aby vypovídala. Přední světová tenistka ale většinu roku tráví na turnajích, kvůli traumatizujícímu zážitku se navíc chce setkání s obžalovaným vyhnout.

Pondělní zahájení procesu s Radimem Žondrou, který podle obžaloby 20. prosince 2016 napadl Petru Kvitovou v jejím prostějovském bytě, ukončila předsedkyně senátu záhy s tím, že wimbledonská šampionka musí přijít vypovídat, jinak nemůže líčení pokračovat.

Osobní přítomnost na soudním přelíčení si vyžádala obhajoba. „Požadujeme také rekonstrukci napadení, předvolání dalších svědků, psychologický posudek poškozené a určitě by prospěla také zkouška mého klienta na detektoru lži, kterou je ochotný si uhradit,“ vyjmenovala Žondrova obhájkyně Lucie Janovská Nejedlá.

Obžalovaný totiž od svého zadržení v květnu letošního roku trvá na tom, že tenistku nenapadl on.

Jednání soudkyně Dagmar Bordovská odročila na 8. a 9. ledna. Jenže v té době se začíná rozbíhat tenisová sezona a startují turnaje před Australian Open, který patří mezi čtyři nejprestižnější tenisové akce roku, takzvané Grand Slamy.

Fotogalerie

Kvitová v tuto dobu již pobývá v Austrálii a příští rok nebude výjimkou. „V tyto termíny nemůže Petra přijít k soudu. Bude v Austrálii, kde je přihlášená na turnaj v Sydney,“ konstatoval Karel Tejkal, mluvčí Petry Kvitové. Doplnil, že k pondělnímu jednání tenistka předvolání nedostala.

Jak Tejkal uvedl, budou se snažit, aby Kvitová kvůli traumatizujícímu zážitku vypovídat před soudem vůbec nemusela. „Uděláme všechno pro to, aby se našel jiný způsob, jak požadavek soudu vyřešit,“ podotkl Tejkal.

Jenže takovým žádostem soud vyhovuje pouze ve výjimečných případech. Například když předvolanému nebo jeho blízkým hrozí na základě podaného svědectví nebezpečí. Obžalovaný má totiž právo si výpověď vyslechnout a vyjádřit se.

Pondělní jednání trvalo jen 40 minut

Soud odročil další jednání na leden i kvůli Žondrově obhájkyni, která bude od konce listopadu v zahraničí a vrátí se až po Novém roce. „Můj klient si nepřeje, aby ho zastupoval někdo jiný, i za cenu, že musí být ve vazbě,“ vysvětlila Janovská Nejedlá.

Soudkyně Bordovská si je vědomá, že dostat Kvitovou před soud nebude jednoduché. Sama připustila, že ani lednový termín nemusí být pro tenistku schůdný.

„Pokud v tuto dobu bude na turnaji, tak líčení včas přesuneme na jindy,“ podotkla soudkyně. Brněnský krajský soud případ řeší, protože pod něj spadá i Prostějovsko.

Pondělní jednání trvalo asi čtyřicet minut. Zazněla alespoň obžaloba, která je pro zahájení procesu nezbytná. V ní krajský státní zástupce Ivan Hrazdira shrnul, co se podle něj inkriminovaný den v prostějovském bytě odehrálo.

„Pachatel se do bytu dostal pod záminkou, že jde provést revizi kotle. Poškozená ho pustila dovnitř. Když mu šla ukázat kotel a pustila vodu, útočník stojící zezadu jí přiložil nůž na krk. Dotyčná ve snaze bránit se chytila čepel a zranila se,“ přiblížil Hrazdira.

Celý Prostějov ví, že je nevinný, tvrdí kamarád obžalovaného

Žondra působil sebevědomým dojmem. Dokonce poděkoval Kvitové za reprezentaci v tenise. „O sport se zajímám, sleduji i Petru Kvitovou. Za to, co dokázala, jí patří dík,“ prohlásil obžalovaný.

K soudu jej přišli podpořit i kamarádi. „Radim není násilník, Kvitovou nenapadl a před soudem to prokáže. Celý Prostějov ví, že je nevinný,“ tvrdil jeden z nich.

Jeho tvrzení podpořila po jednání také advokátka Janovská Nejedlá. Tvrdí, že mají důkazy, které jasně prokazují, že Žondra nemohl být 20. prosince 2016 v bytě Kvitové. „V té době se totiž nacházel v Napajedlích,“ nastínila advokátka.

Jenže soudci rozhodli o ponechání Žondry ve vazbě i kvůli tomu, že mají indicie, že Kvitovou napadl. „Vzhledem k vysokému trestu, který dotyčnému hrozí, se obáváme, že se bude vyhýbat soudnímu jednání,“ zdůvodnila Bordovská.

Žondra byl navíc již v minulosti trestaný za krádeže, což hovoří v jeho neprospěch.

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

VIDEO: Brnem se toulaly ovce, chytili je pomocí pamlsků a ohrady

V brněnském lomu chytali uprchlou ovci

Na několik dní se protáhla snaha pochytat stádo čtyř ovcí, které se volně procházelo po kraji Brna. Mrštná zvířata svým...

Na brněnském nádraží se chystá obnova vstupní haly za dvě stě milionů

Rekonstrukce hlavní budovy brněnského nádraží v režii společnosti Brno new...

Zatímco na výměně zabezpečovací signalizace na brněnském hlavním nádraží se usilovně pracuje, s historickou výpravní...

Z českých piv boduje ve světovém žebříčku nejvíc to, které zraje s ovocem

Mikulovský pivovar Wild Creatures zaujal poslední dobou například pivem...

Jaké české pivo chutná domácím i zahraničním pivním fanouškům nejvíc? To, které má mikulovskou značku Wild Creatures....

Najdete na iDNES.cz