Žalovaný chce vidět Kvitovou u soudu, tenistka to ale kvůli traumatu nechce

  13:18aktualizováno  13:18
Brněnští soudci, kteří se zabývají napadením tenistky Petry Kvitové, před sebou mají těžký úkol. Wimbledonskou šampionku potřebují dostat do Brna, aby vypovídala. Přední světová tenistka ale většinu roku tráví na turnajích, kvůli traumatizujícímu zážitku se navíc chce setkání s obžalovaným vyhnout.

Pondělní zahájení procesu s Radimem Žondrou, který podle obžaloby 20. prosince 2016 napadl Petru Kvitovou v jejím prostějovském bytě, ukončila předsedkyně senátu záhy s tím, že wimbledonská šampionka musí přijít vypovídat, jinak nemůže líčení pokračovat.

Osobní přítomnost na soudním přelíčení si vyžádala obhajoba. „Požadujeme také rekonstrukci napadení, předvolání dalších svědků, psychologický posudek poškozené a určitě by prospěla také zkouška mého klienta na detektoru lži, kterou je ochotný si uhradit,“ vyjmenovala Žondrova obhájkyně Lucie Janovská Nejedlá.

Obžalovaný totiž od svého zadržení v květnu letošního roku trvá na tom, že tenistku nenapadl on.

Jednání soudkyně Dagmar Bordovská odročila na 8. a 9. ledna. Jenže v té době se začíná rozbíhat tenisová sezona a startují turnaje před Australian Open, který patří mezi čtyři nejprestižnější tenisové akce roku, takzvané Grand Slamy.

Fotogalerie

Kvitová v tuto dobu již pobývá v Austrálii a příští rok nebude výjimkou. „V tyto termíny nemůže Petra přijít k soudu. Bude v Austrálii, kde je přihlášená na turnaj v Sydney,“ konstatoval Karel Tejkal, mluvčí Petry Kvitové. Doplnil, že k pondělnímu jednání tenistka předvolání nedostala.

Jak Tejkal uvedl, budou se snažit, aby Kvitová kvůli traumatizujícímu zážitku vypovídat před soudem vůbec nemusela. „Uděláme všechno pro to, aby se našel jiný způsob, jak požadavek soudu vyřešit,“ podotkl Tejkal.

Jenže takovým žádostem soud vyhovuje pouze ve výjimečných případech. Například když předvolanému nebo jeho blízkým hrozí na základě podaného svědectví nebezpečí. Obžalovaný má totiž právo si výpověď vyslechnout a vyjádřit se.

Pondělní jednání trvalo jen 40 minut

Soud odročil další jednání na leden i kvůli Žondrově obhájkyni, která bude od konce listopadu v zahraničí a vrátí se až po Novém roce. „Můj klient si nepřeje, aby ho zastupoval někdo jiný, i za cenu, že musí být ve vazbě,“ vysvětlila Janovská Nejedlá.

Soudkyně Bordovská si je vědomá, že dostat Kvitovou před soud nebude jednoduché. Sama připustila, že ani lednový termín nemusí být pro tenistku schůdný.

„Pokud v tuto dobu bude na turnaji, tak líčení včas přesuneme na jindy,“ podotkla soudkyně. Brněnský krajský soud případ řeší, protože pod něj spadá i Prostějovsko.

Pondělní jednání trvalo asi čtyřicet minut. Zazněla alespoň obžaloba, která je pro zahájení procesu nezbytná. V ní krajský státní zástupce Ivan Hrazdira shrnul, co se podle něj inkriminovaný den v prostějovském bytě odehrálo.

„Pachatel se do bytu dostal pod záminkou, že jde provést revizi kotle. Poškozená ho pustila dovnitř. Když mu šla ukázat kotel a pustila vodu, útočník stojící zezadu jí přiložil nůž na krk. Dotyčná ve snaze bránit se chytila čepel a zranila se,“ přiblížil Hrazdira.

Celý Prostějov ví, že je nevinný, tvrdí kamarád obžalovaného

Žondra působil sebevědomým dojmem. Dokonce poděkoval Kvitové za reprezentaci v tenise. „O sport se zajímám, sleduji i Petru Kvitovou. Za to, co dokázala, jí patří dík,“ prohlásil obžalovaný.

K soudu jej přišli podpořit i kamarádi. „Radim není násilník, Kvitovou nenapadl a před soudem to prokáže. Celý Prostějov ví, že je nevinný,“ tvrdil jeden z nich.

Jeho tvrzení podpořila po jednání také advokátka Janovská Nejedlá. Tvrdí, že mají důkazy, které jasně prokazují, že Žondra nemohl být 20. prosince 2016 v bytě Kvitové. „V té době se totiž nacházel v Napajedlích,“ nastínila advokátka.

Jenže soudci rozhodli o ponechání Žondry ve vazbě i kvůli tomu, že mají indicie, že Kvitovou napadl. „Vzhledem k vysokému trestu, který dotyčnému hrozí, se obáváme, že se bude vyhýbat soudnímu jednání,“ zdůvodnila Bordovská.

Žondra byl navíc již v minulosti trestaný za krádeže, což hovoří v jeho neprospěch.

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Brněnské Židenice zaplnily vraky, podnikatel si z ulic udělal autodílnu

Vrakoviště, které Radim Kačírek stvořil ze své zahrady v ulici Na Lukách, je...

Desítky nepojízdných aut parkuje v brněnských Židenicích podnikatel, který má půjčovnu dodávek. Vedení radnice chce...

Doba po Zábranském. Kometa vsadí na nového kouče, šéf má jinou výzvu

Trenér Komety Libor Zábranský se raduje ze zisku extraligového titulu.

Libor Zábranský coby generál hokejové Komety Brno nenechal od konce sezony uběhnout ani jeden týden, než oznámil...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Další z rubriky

Manželé v exekuci pustili policistům v domě plyn, zažehnout ho nezvládli

Krajský soud v Brně se začal zabývat loňským napadením exekutora v Kobylí na...

Soud začal řešit případ manželů, kteří se v domě v Kobylí na Břeclavsku zabarikádovali před exekutory a policisty. Pak...

Chlapec slyší díky implantátu v kosti, měl ho jako první dítě v Česku

Aby slyšel, musel malý Martin téměř jedenáct let nosit na hlavě speciální...

Dvanáctiletý Martin slyší, co si lidé kolem něj povídají, a může jim hned odpovědět. Co pro ostatní zní jako...

Kvůli nepozornému řidiči dodávky v Brně kolaboval provoz tramvají

Špatně zaparkovaná dodávka na zhruba půl hodiny znemožnila tramvajím průjezd...

Až tisíce cestujících doplatily po poledni na jednu špatně zaparkovanou dodávku v centru Brna, kvůli které nemohly...

Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček
Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček

Vši představují věčný problém ve školách a školkách. Objevují se s železnou pravidelností a zbavit se jich není snadné. Odborníci se shodují v tom, že nejdůležitější je prevence. Jak se úspěšně těm malým potvůrkám vyhnout a co dělat, když se objeví?

Najdete na iDNES.cz