Jedno tlačítko a Matěj mohl normálně žít. Rodiče se soudí o 20 milionů

  11:30aktualizováno  11:30
Městský soud v Brně ve čtvrtek znovu projednával případ chlapce, jehož rodiče po Fakultní nemocnici Brno požadují odškodnění 20 milionů. Jejich syn, dnes už šestiletý Matěj, má po komplikacích po odstranění krčních mandlí natrvalo poškozený mozek.

Matěj Kocián má po běžné operaci mandlí poškozený mozek. Jeho rodiče se soudí s nemocnicí. | foto: www.promateje.cz

Nově u soudu vypovídali tři svědci. Jedním z důvodů, proč se Matěj pomoci dočkal pozdě, byla podle rodičů nefungující nouzová signalizace na nemocničním pokoji.

Matěj Kocián má po běžné operaci mandlí poškozený mozek. Jeho rodiče se soudí s...

Matěj Kocián na snímku ve 2,5 letech, pár měsíců před operací.

"Pokud já vím, v dětských pokojích žádné nouzové tlačítko není. Všichni rodiče však už při hospitalizaci dostávají pokyny, co v případě nutnosti dělat a kde hledat pomoc," uvedla lékařka Jana Nezvalová, která Matěje měla na starost při operační revizi.

Zároveň řekla, že v době její služby byl Matěj v pořádku. "Bezprostředně po probuzení z narkózy byl trochu neklidný, ale po chvíli usnul. Vše bylo bez problémů, nekrvácel a dýchal volně," dodala Nezvalová. Po devatenácté hodině předala službu kolegyni, ve stejný večer se však Matěj začal na pokoji dusit.

Matějova operace

Chirurgické odstranění krčních mandlí podstoupil Matěj Kocián v roce 2010.
Po několika dnech však začal chlapci krk krvácet, tak se ho rozhodli operovat znovu.

V noci chlapec začal krvácet znovu a dusil se. Pomoci se mu dostalo až po několika minutách, lékaři jej museli přes půl hodiny oživovat.

Naděje na zlepšení jeho stavu jsou mizivé a rodiče za péči o něj platí měsíčně kolem 45 tisíc korun. Lidé mají možnost jim na péči přispět prostřednictvím webu.

Nechtěným nepřímým svědkem toho byl i Radek Cikrle, který u soudu také vypovídal. "Byl jsem se svým hospitalizovaným synem na pokoji, když dostal hlad. Otevřel jsem dveře, chtěl vyjít ven, načež jsem v protějším pokoji spatřil dítě potřísněné od krve. V náručí ho měla maminka a volala o pomoc. Vzápětí kolem proběhla sestra a poměrně nevybíravým způsobem mě odklidila. Více už jsem neviděl," popsal muž. Až další den ráno se dozvěděl, co se stalo.

Po tragických následcích Matějových pooperačních komplikací nemocnice změnila interní pravidla. "Pacienty po operační revizi vždy předáváme na jednotku intenzivní péče," uvádí přednosta Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Brno Michal Fedora v nemocniční publikaci z roku 2011, tedy rok po Matějově případu.

"Podle mě se pravidla změnila jen kvůli tlaku médií," komentovala lékařka Jana Nezvalová. Ošetřující sestra Jana Slámová zároveň přisvědčila, že během nočních služeb na oddělení běžně slouží jeden lékař spolu s jedinou sestrou. V případě, že se akutně něco stane v jednu chvíli dvěma pacientům, musí personál během chvíle zvolit, kam půjde. "Rozhodujeme se prostě podle toho, kdo je na tom v danou chvíli hůř," přiznala Slámová.

Matěje měla na starosti pouze přes den. Sestra, která měla noční službu, bude předvolána k soudu za měsíc.

Jednání soudkyně Ivana Chlupová odročila na 28. listopadu. "Dokud nebude soud u konce, tak se k případu nemůžeme dále vyjadřovat," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

O Matěje se v současné době starají najaté pečovatelky. "Za péči musíme každý měsíc doplácet 45 tisíc korun, které nám pojišťovna nedá," uvedl Matějův otec Vítek Kocián. Kromě snahy získat odškodnění od nemocnice si tak Kociánovi založili dárcovský web.

Naděje jim svitla také v případném vědeckém pokroku. Marcela Kociánová letos v létě porodila druhé dítě a nechala si odebrat pupečníkovou krev. Rodiče se vzápětí obrátili na Národní tkáňové centrum, aby z ní separovalo kmenové buňky. Když se budou dostatečně shodovat s buňkami staršího bratra, existuje zde šance. Léčbu ještě nikdo nevymyslel, centrum ale Kociánovým doporučilo, aby nechali buňky zmrazit a počkali, kam věda pokročí.

Autoři:

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Brno má nejvíc ambulancí v Evropě, pacienti ale čekají i řadu měsíců

Ilustrační snímek

V evropské zdravotní péči se Brno pyšní výjimečnou pozicí. Na počet obyvatel má totiž nejvíce ordinací ambulantních...

Vepřo knedlo zelo ve formě zmrzliny neprošlo, ale plísňový sýr boduje

Alžběta Floriánová a Aneli Mrázová (na snímku) nabízí své Brnuky na Zelném...

Lidé na jižní Moravě zaplatí za originální zmrzlinu i 55 korun. Zákazníky lákají hlavně kvalitní suroviny a neobvyklé...

Za brutální kopance do hlavy kvůli jogurtům dostal násilník čtyři roky

Muž brutálně napadl jiného kvůli jogurtům

Čtyřletý trest dostal Pavel Major za to, že v únoru v Brně zkopal jiného muže do bezvědomí. Brutálního útoku se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz