Mezi obžalovanými je osm tehdejších policistů, jeden bývalý celník, jeden pracovník Generální inspekce bezpečnostních sborů a také někteří aktéři korupční kauzy Stoka. Obžalovaný je i bývalý policista Michal Ratajský, který obžalobu označil za vykonstruovanou.
Ratajský v polední přestávce novinářům řekl, že soudní jednání je pro něj nepříjemná záležitost, na druhou stranu je však rád, že se po letech konečně v té věci něco děje.
„Je šance, že to trestní řízení, které považuji za zásadně závadové, bude hodnotit nezávislý orgán. O nestrannosti soudu nemám žádné pochybnosti,“ řekl Ratajský a dodal, že šest let bylo dlouhých a že během nic zestárl víc, než za tři měsíce ve vazbě.
Doplnil, že státní zástupce se snaží konstruovat, že právě Ratajský byl ve věci koordinátorem skupiny přátel a bývalých kolegů. „S touto konstrukcí absolutně nesouhlasím. Považuji ji za účelovou,“ prohlásil.
Obžalobu začal státní zástupce Miroslav Stoklásek číst krátce před desátou hodinou, tedy asi hodinu poté, na kdy bylo nařízené zahájení hlavního líčení. Tak dlouho trvalo, než se zhotovila docházka, účastníci líčení se usadili a sdělili soudu, co bylo třeba vyřešit.
Jeden z obhájců požádal soud o konání hlavního líčení bez účasti veřejnosti, a to kvůli údajně citlivým informacím, které by u soudu mohly zaznít. Předsedkyně senátu Dita Řepková to zamítla s tím, že prozatím není uzavřeného jednání třeba.
Kolem poledne bylo přečteno asi 50 stran obžaloby, která má kolem 380 stran. Zhruba 140 stran tvoří popis skutku. Čítá 91 bodů, čtení je u čtvrtého.
Státní zastupitelství už dříve uvedlo, že trestná činnost měla v naprosté většině případů spočívat v neoprávněném provádění lustrací v informačních systémech policie a celní správy. Podle spisu jde také o zneužívání systémových opatření v souvislosti s účelovým zavedením některých osob jako informátorů policie.
V korupční kauze Stoka uznal soud vinnými devět lidí včetně expolitika ANO |
V případě obžalovaných příslušníků bezpečnostních sborů jejich trestnou činnost žalobci kvalifikovali ve většině případů jako pokračující trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby v souběhu s pokračujícím trestným činem neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Civilní osoby jsou obžalované z účastenství ve formě návodu k této trestné činnosti.
Policie už v roce 2017 ve věci obvinila 18 lidí včetně bývalých policistů Ratajského, Jakuba Patloky, Miroslava Palána, ale také policisty Ivo Sloupa, Alexandra Jedličku, Daniela Medvece nebo podnikatele Radka Morice. U dvou lidí následně trestní stíhání zastavila. Ke zbylým se v létě 2019 přidalo 11 dalších obviněných, později přibyli další.
Projednávání kauzy soud nařídil do největší místnosti 362. V ní bývají líčení například s mnoha obžalovanými, nebo ta, o která mají značný zájem média.
Jednalo se v ní například v kauze kolem podnikatele Shahrama Zadeha, projednával se v ní případ čtyřnásobného vraha Kevina Dahlgrena či kauza Stoka, ve které bývalý místostarosta části Brno-střed za ANO Jiří Švachula skončil ve vězení kvůli manipulaci se zakázkami a braní úplatků.
Švachula je mezi 28 obžalovanými i v kauze úniku informací, stejně tak spoluobžalovaný ve věci Saman El-Talabani.