Socha Beneše v Brně nebude kopií, ale původním dílem

  14:48aktualizováno  14:48
Socha druhého československého prezidenta Edvarda Beneše, kterou chtějí v Brně postavit váleční veteráni a pamětníci, nebude kopií, ale originálním výtvarným dílem. Iniciátoři záměru původně chtěli odlitek stejné sochy, jaká stojí před Černínským palácem v Praze.

Prezident Edvard Beneš | foto: Profimedia.cz

"Po dohodě s úředníky brněnského magistrátu jsme však souhlasili s  výtvarnou soutěží," řekl Jan Kruml z výboru, který se za vznik sochy zasazuje.

"Existuje všeobecná zásada, že pomník se má tvořit do daného prostředí, které má určité urbanistické zákonitosti a estetický vzhled. Dali jsme odboru kultury magistrátu za pravdu, že máme vytvořit pro Brno něco s trvalou hodnotou pro místo, kam bude socha navržena," doplnil Kruml.

Kopii pražské sochy si podle něj přáli především letci a další bojovníci druhé světové války. Pamětníci chtěli mít jistotu, jakou podobu bude socha mít. Prosazují prý, aby byla realistická a zobrazovala Beneše tak, aby ho každý poznal. Výtvarníci, kteří se soutěže zúčastní, tak podle Krumla budou muset tento pohled respektovat.

Výbor pro postavení pomníku prezidentu Benešovi už shromáždil většinu peněz potřebnou na stavbu. Na účtu má asi 380 tisíc korun, potřeba je o dvacet tisíc víc. "Až shromáždíme celou částku, bude vyhlášena výtvarná soutěž," řekl Kruml.

Brněnským Němcům se Benešova socha nelíbí
Socha ještě ani nestojí a už teď je kontroverzní. Podle Theodory Müllerové z Německého kulturního střediska v Brně si totiž druhý československý prezident takovou připomínku nezaslouží.

"Nejde jenom o odsun sudetských Němců. Vždyť poškodil i Čechy tím, že sem přivedl Sověty a Československo proto bylo čtyřicet let pod komunistickou nadvládou. Proč mu stavět sochu?" diví se Müllerová.

Kde bude Beneš stát? To se zatím neví
Kde bude Benešův památník stát, se výbor s úředníky magistrátu zatím nedohodl. Podle Krumla existují určité varianty. Jaké, nechtěl upřesnit. Mělo by však prý jít o prostranství v centru města, kde by se mohly konat vzpomínkové slavnosti.

Socha podle Krumla bude postavena nejspíš příští rok. Je to později, než letci a další pamětníci prosazovali. Mnozí z těch, kdo na vytvoření sochy přispěli, se instalace nedožijí. Válečným veteránům je podle Krumla nyní kolem 90 let, řada z nich zemřela. "Jeden z nejmladších letců, plukovník Emil Boček, rodák z brněnských Tuřan, měl teď 85 roků. A to utekl jako šestnáctiletý," řekl Kruml.

Občanská sdružení, mezi nimiž jsou například Československá obec legionářská či organizace letců, jež působili za války v zahraničí, usilují o umístění sochy Beneše v Brně dlouhodobě. Minulé vedení Brna nejprve vizi odmítlo, později tehdejší primátor Richard Svoboda (ODS) řekl, že když si iniciátoři projektu seženou na sochu peníze, místo se jistě najde. Nynější koalice vedená ČSSD projekt podporuje.

Autoři: ,

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Pokud bude vinice Šobes v UNESCO, přiláká moc turistů, bojí se ochranáři

Šobes patří mezi deset nejlepších poloh pro pěstění vína v Evropě.

Plán zapsat vinici Šobes na seznam světového dědictví existuje už pět let, ale zatím se nikam neposunul. Naráží na...

Dálnice D2 u Brna byla obousměrně uzavřena. Střetlo se zde šest aut

Dálnici D1 na 18. kilometru ve směru na Brno zastavila nehoda tří aut (1. února...

Hromadná nehoda šesti aut v neděli odpoledne uzavřela dálnici D2 u Brna obousměrně na hodinu. Po šestnácté hodině se...

VIDEO: Brno brázdí „trojčata“, je to nejdelší tramvajová souprava v Česku

Spojením tří tramvajových vozů vytvořili v Brně nejdelší soupravu v Česku. Měří...

Tři spojené tramvajové vozy nyní jezdí ulicemi Brna a v těchto dnech jsou nejdelší soupravou svého druhu v Česku. Měří...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz