Na jihomoravské silnice padly stovky tun soli, žena rodila v sanitce

  10:13aktualizováno  15:56
Desítky nehod i desítky minut zpoždění hromadné dopravy hlásila po celé dopoledne jižní Morava. Některá místa byla vinou hustého sněžení zcela odříznutá. Po poledni se situace začala vracet do normálu. Žena, která kvůli sněhu nestihla dojet do nemocnice, porodila dítě v sanitce.

Vydatně sněžit začalo na jižní Moravě už v noci. „Od prvních výjezdů ve 3:15 bylo pomocí pluhů na sypačích a následně nasazených traktorů s radlicemi zpluhováno 1 250 kilometrů. Při posypu bylo zatím spotřebováno 240 tun posypové soli,“ informoval po osmé hodině ráno provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák.

Silničáři nakonec použili 470 tun soli a ošetřili přes 3 500 kilometrů vozovek. „Při dnešním sněžení napadlo v několika málo hodinách kolem 20 centimetrů sněhu, což je jeden z největších spadů za poslední roky,“ upozornil Chasák.

I proto nastala dopravní kalamita. Pod sněhem ležela celá jižní Morava, některými místy nešlo vůbec projet. A to dokonce ani v Brně.

Do některých kopců autobusy nevyjely

„Situace je kritická. Na některých místech byl provoz úplně zastaven,“ sdělila ráno mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Do některých kopců, například v Útěchově, Kohoutovicích nebo Líšni, se autobusy a trolejbusy vůbec nevyškrábaly. Potíže však měly i v méně strmých úsecích a nabíraly i půlhodinová zpoždění.

Fotogalerie

„Ráno zůstaly kvůli vzpříčeným kamionům odříznuté Šlapanice nebo Heršpice. Situace se pořád mění, a to i vlivem cizích dopravních dopravních nehod na celém území města,“ podotkla po deváté hodině Tomaštíková. Do celkem patnácti nehod byly zapojeny i vozy dopravního podniku.

Situace se začala zlepšovat po jedenácté hodině dopoledne, kdy sněžení zesláblo a podařilo se obnovit provoz všech linek. „Postupně jsme pracovali na tom, aby se snižovalo zpoždění. Po poledni už jezdily naše spoje se zpožděním jen do deseti minut,“ přiblížila Tomaštíková. 

Těžkosti potkaly také popeláře. Jeden z jejich vozů zůstal trčet v těžko sjízdné ulici v Černovicích a na pomoc mu museli přispěchat strážníci. „Zatímco jeden z kolegů usměrňoval provoz v okolí, druhý pomohl řidiči bezpečně vymanévrovat,“ popsala mluvčí brněnské městské policie Tereza Kadrnožková.

Hasiči zase měli napilno u sportovní nafukovací haly ve Sportovní ulici v Brně, z jejíhož stropu shrnovali sníh, aby se konstrukce nezřítila.

28.ledna 2019 v 10:23, příspěvek archivován: 28.ledna 2019 v 10:54

Na ul.Sportovni v Brně odstraňujeme sníh z nafukovací haly. Na místě 3 jednotky vč dobrovolných hasičů kteří jsou k tomuto typu zásahu vycviceni. https://t.co/IBGsfjn1rL

Na dálnicích se popojíždělo v kolonách

Jistotou nebyly ani tramvaje. „I tam jsou kvůli sněhu problémy, protože zapadávají výhybky a kvůli jejich čištění nabírají linky zpoždění,“ uvedla Tomaštíková.

Velké potíže měly také meziměstské autobusy, koordinátor krajské dopravy Kordis hlásil problémy především na Znojemsku, Břeclavsku, Ivančicku, Tišnovsku, Slavkovsku, Kyjovsku a Vyškovsku.

Sníh však v kombinaci s pondělní dopravní špičkou ochromil v podstatě celý kraj. „Situace je kritická. Máme spoustu hlášení o kamionech uvázlých v kopcích, dopravních nehod jsou desítky. Další řidiči sjeli do příkopu,“ řekl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Problémy hlásili od rána řidiči, kteří uvázli v kolonách. „Totálně ucpaná silnice, kamiony stojí, asi patnáctikilometrová kolona. A další uzávěra z Drnholce na Lechovice, totální kolaps,“ popsal rádiu Impuls jeden z řidičů cestu z Mikulova do Pohořelic. Postřehy přidávali i další: „Trasa Pohořelice - Brno R 52, u Rajhradu je nehoda, takže to tam stojí.“ „Cesta Znojmo - Lechovice, totálně zasekaný.“

Komplikace se nevyhnuly ani dálničním úsekům v kraji. „Popojíždí se na nich v kolonách, někde velice pomalu,“ poznamenal Šváb.

Žena porodila v sanitce

Kolem poledne se situace začala vracet do normálu. „V současné době jsou komunikace v naší správě po provedeném chemickém posypu převážně holé a mokré,“ informoval po druhé hodině odpoledne Chasák. Upozornil však řidiče, že na menších silnicích může sníh stále ležet.

Sníh zpomalil příjezd sanitky záchranářů k těhotné ženě u Veverských Knínic. Ta začala rodit v autě odstaveném u křižovatky a jako první jí poskytl odbornou péči záchranářský inspektor provozu. Nakonec dorazila sanitka, v jejíchž útrobách žena přivedla na svět zdravého chlapečka.

Jinak záchranáři vyráželi většinou k chodcům, kteří na sněhu ztratili rovnováhu a utrpěli zlomeniny, odřeniny či vykloubeniny.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Záchranáři chtějí přidat plyn, vadí jim rychlostní limity pro sanitky

Ilustrační snímek

Řidiči sanitek jihomoravské záchranné služby chtějí uvolnit či úplně zrušit rychlostní limity, které nařídilo vedení....

Další z rubriky

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

V Brně začali mrazit ženská vajíčka tekutým dusíkem, jsou první v Česku

Ilustrační fotografie

Novou unikátní metodu mrazení ženských vajíček začala používat jako první v Česku brněnská reprodukční klinika...

Znojmo řeší, zda přestěhovat „Ivana“. Na náměstí socha rudoarmějce dráždí

Bronzová socha rudoarmějce je centrálním bodem Mariánského náměstí ve Znojmě,...

Sejdeme se u Ivana, říká se ve Znojmě. Lidé tím myslí Mariánské náměstí, v jehož středu se tyčí na vrcholu dórského...

Najdete na iDNES.cz