Sněhová kalamita je nápor na psychiku, lidé se hádají a dělají si naschvály

  6:08aktualizováno  6:08
Hádka kvůli sněhu se strhla ve Svitávce na Blanensku. Problém museli řešit dokonce i policisté. Majitel dodávky asi hodinu odhazoval sníh z parkovacího místa. Kvůli hromadám sněhu neměl totiž své auto kam zaparkovat. Na odklizeném parkovacím místě ale zastavil jiný řidič.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Libor Teichmann, MF DNES

"Po upozornění, že si parkovací místo sám odklidil, se ale dozvěděl od manželky řidiče právě zaparkovaného vozu, že je to nezajímá, protože parkoviště je obecní," popsala policejní mluvčí v Blansku Iva Šebková.

Majitel dodávky vzal lopatu a osobní auto zaparkované na odházené ploše zaházel sněhem tak, aby nemohlo odjet. Schválností se museli zabývat i policisté. A oba řidiči jsou podezřelí ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Podobně podráždění jsou lidé v celém kraji. Hlavně v souvislosti s odklízením sněhu a parkováním.

"Většinou jsou řidiči lehce podráždění, hlavně když nemohou zaparkovat tam, kde jsou zvyklí. Volají nám ale i lidé, že nemohou užívat chodníky, že jim sousedé naschvál hážou sníh před domy a podobně," potvrzuje i mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Kalamitu lidé zvládají hůř

"Jednasedmdesátiletý muž z Kamenného vrchu nám třeba hlásil incident, že mu soused naházel sníh před vjezd z garáže. Nakonec se ukázalo, že mu tam spadl sníh ze střechy domu," popsala mluvčí.

Ve Slévačské ulici házení sněhu před a na auto devětadvacetiletého Slováka zase málem skončilo rvačkou. Poté se ale ukázalo, že nešlo o naschvál, jen nepozornost.

Podobných případů jsou nyní desítky. A podle psychologů se není co divit. "Kalamita znamená zvýšenou zátěž. A s ní roste i agresivita," potvrzuje například psycholog Jiří Brančík.

Čím déle kalamita a s ní spojené potíže na silnicích i chodnících trvají, tím častěji lidem "praskají nervy". "Pokuty ale nerozdáváme, většinou řešíme situaci domluvou," potvrzuje Šebková.

Potíží je na ulicích zavalených hromadami odklizeného sněhu víc než dost. Sněhová nadílka nečekaně přináší rozčarování například i majitelům vyhrazených parkovacích míst. Pokud si z nich sníh sami neodklidí, řidiče, který jim na vyhrazeném místě zaparkuje, odtah ani postih nečeká.

"Musí se totiž spolehlivě prokázat, že tam značení je a je viditelné, když na silnici leží sníh, tak je to problém," tvrdí Kapitančiková.

Mnohde je ale problém parkovací místo vůbec najít. Na řadu míst se totiž technika vůbec nedostane, a když, tak jí v úklidu brání právě zaparkovaná vozidla. "Protahujeme jen vjezdy na parkoviště, kolem a mezi nimi se mechanismus nedostane, navíc hrozí jejich poškození. Ani uzavření a vyklizení parkoviště nemá smysl, hlásit se musí týden dopředu. A nikdo neví, co do té doby sníh udělá," vysvětluje starosta Slatiny Jiří Navrátil.

Pomoc při uvíznutí, zavalené silnici či chodníku ale existuje - lidé mají volat městské policisty. Ti mohou pomoci anebo alespoň vyhledat majitele a na sněhový nápor jej upozornit.

Agrese? Nic zvláštního, říká psycholog

Problémy se sněhem, které vyúsťují do naschválů, hádek, ale i povolávání policejních hlídek ke sporům, nejsou podle odborníků nic výjimečného.

"Pro řadu lidí je nápor už jen to, že je zima. Když se k tomu přidá sněhová kalamita, vyhrocenou reakci na zátěž lze očekávat," vysvětluje brněnský psycholog Jiří Brančík.

Policisté v souvislosti se sněhovou kalamitou popisují častější výjezdy ke sporům řidičů i jejich zvýšenou agresivitu. Je to běžné?
Myslím, že ano. Plno lidí se v zimě cítí hůř už jenom proto, že nesvítí sluníčko nebo že špatně snáší nízké teploty a brzké stmívání. A pokud se k tomu přidá ještě několikadenní kalamita, jsou agresivnější výpady vlastně normální reakcí na nenormální situaci.

A to, že někdo naschvál zahází sněhem auto řidiče, který mu obsadil právě odházené parkovací místo, je podle vás také normální?
Sněhová kalamita je enormní zatížení na nervy, navíc permanentní a dlouhodobé, mnohdy i několikadenní. Pro řidiče to většinou začíná už ranním odmetáním auta, časovým stresem, pokračuje klouzáním po obtížně sjízdných silnicích a končí právě problémy s parkováním. Pokud člověk investuje čas a námahu, aby si udělal pořádek na parkovacím místě, a někdo mu tam naschvál vjede, reagovat podrážděně v takové situaci není nenormální.

Mohou tak podle vás reagovat i jindy nekonfliktní lidé?
Určitou míru agresivity máme v sobě všichni. Při několikadenní zátěži napětí roste a roste. Podobný konflikt nebo výbuch je pak jen reakcí na nahromaděnou zátěž.

Lze se proti podobnému "vypěnění" nějak bránit, předejít mu?
To příliš nejde. Kdo je dobře naladěný, může potíže snášet lépe. Stačí ale nějaká starost, klidně i banální, třeba problém se škrábáním v krku, bolest zubů, nebo když někoho doma zlobí manželka či děti, pak stačí málo. Jak jsem říkal, někomu stačí už jen to, že je zima a nesvítí sluníčko, nemusí přijít ani kalamita.

Jediným lékem je tedy podle vás počkat do jara?
Dá se říci, alespoň pro lidi, kteří zimu nesnášejí. Podobné reakce na nahromaděný stres ale lidé mohou mít například i v létě ve velkých parnech. V USA se třeba stalo, že kvůli enormnímu vedru jeden člověk napětí už neovládl, prostě jen zastavil auto, vystoupil a začal střílet.

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Další z rubriky

Žena se zřítila v lomu Hády, vynést ji musel vrtulník

Zraněnou ženu musel z brněnského lomu Hády transportovat vrtulník (23. 6. 2019).

Ke zraněné ženě vyjížděli v neděli dopoledne hasiči a záchranáři do brněnského lomu Hády. Vzhledem k tomu, že se...

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Najdete na iDNES.cz