Odpůrci srpu a kladiva se shromáždili u nedalekého kostela. "Příznivci, kteří podepsali petici proti umístění srpu a kladiva, se rozhodli pro tichý protest proti postupu magistrátu," uvedl Martin Kyselák, organizátor výzvy.
Před ně si však stoupli členové Svazu mladých komunistů Československa, kteří vytáhli vlajky právě s komunistickým symbolem. Rozpoutala se šarvátka, kterou uklidnil až farář. "Mladé komunisty vykázal ze soukromého pozemku," popsala z místa reportérka MF DNES Tereza Strnadová.
Zbytek slavnostního aktu byl poklidný. Primátor Onderka, zástupci Ruska a ruské armády a někteří další lidé položili k pomníku věnce.
"V protestech nepolevíme"
Podle Kyseláka magistrát ignoruje vyjádření odborníků z Akademie věd, ministerstva obrany i zahraničí a především vůli Brňanů. "Výzva Ne novým symbolům staré totality bude ve své činnosti pokračovat," dodal Kyselák.
Petici na internetu už podepsalo více než tisíc lidí. Primátoru Romanu Onderkovi kvůli vyobrazení srpu a kladiva na památníku v Božetěchově ulici udělila Konzervativní strana minulý týden Cenu za propagaci komunismu. - Čtěte: Půlmetrová kovová hvězda se srpem a kladivem už vévodí pomníku v Brně
"Nemohla jsem se na to dívat"
Ještě před slavnostním odhalením, v noci z neděle na pondělí, se k památníku vydala brněnská disidentka Jana Soukupová. "Hlídka si všimla podezřelého chování padesátileté ženy. Oznámila jim, že hodlá polepit pomník plakáty," uvedla mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.
Žena i přes varování policistů nalepila plakát těsně pod symbol rudé hvězdy na památníku. "A komentovala to tím, že je to její občanská povinnost," podotkla Kapitančiková.
"Chtěla jsem na pomník vyvěsit oběti komunistických zločinů, aby vedle komunistických symbolů srpu a kladiva byly i následky této ideologie. Byl to můj osobní nápad, nemohu se dívat na to, že si zde dvacet let po pádu komunismu necháme vyvěšovat v tichosti takové symboly," komentovala to Soukupová, která pracuje jako novinářka v MF DNES.
"Rozhodně jsem tam ale nebyla jako novinářka, můj novinářský průkaz strážníci zahlédli, když jsem hledala občanský průkaz, který po mně chtěli. V redakci MF DNES, pro kterou pracuji, o tom nikdo nevěděl. A ve mně v tomto případě zvítězila disidentka nad novinářkou," dodala Soukupová.
Přivolaní státní policisté neshledali, že by se jednalo o trestný čin, a incident tak dořeší přestupková komise městské policie.
Památník v Králově Poli se "proslavil" před dvěma lety, kdy z něj symboly srpu a kladiva odbrousil místostarosta Králova Pole René Pelán (ODS).