Rizika jsou podle chovatelů nyní příliš vysoká. Ani termín 14. až 17. září však není stoprocentně jistý a Národní výstava hospodářských zvířat se jako součást trojlístku akcí uskuteční jen v případě stabilizace nákazové situace.
Na výstavišti se při tomto veletrhu sjíždějí chovatelé se stovkami kusů dobytka i dalších zvířat. Nemoc ohrožuje hlavně skot, ale jsou k ní vnímavá také prasata, ovce a kozy. Důvodem přesunu je zejména snaha eliminovat rizika související s potenciálním výskytem nákazy, která by mohla ohrozit zdraví vystavených zvířat i celých chovů.
„Národní výstava hospodářských zvířat a související akce jsou významnými událostmi pro celý obor. Naší prioritou je ale zdraví a bezpečnost zvířat, proto jsme se takto rozhodli,“ uvedl výkonný místopředseda představenstva Českomoravské společnosti chovatelů Josef Kučera.
Chovatelům na výstavě v Brně někdo poranil býky, aktivisté se nařčení brání![]() |
Generální ředitel Veletrhů Brno Jan Kubata zmínil i skutečnost, že na veletrhu jsou obvykle zvířata, která v sobě nesou špičkový genetický materiál. „Děláme vše pro to, aby se akce uskutečnila v nejlepších možných podmínkách. Věříme, že na podzim budou okolnosti příznivé a celý výstavní komplex se podaří uskutečnit,“ sdělil Kubata.
Trojice výstavních akcí patří mezi nejvýznamnější svého druhu ve střední Evropě. Každoročně se na nich prezentují nejnovější technologie a trendy v chovu hospodářských zvířat, živočišné výroby, veterinární péče a myslivosti. Součástí programu je pro vystavovatele i návštěvníky řada odborných přednášek, praktické ukázky a diskuse s odborníky.
25. dubna 2023 |