VIDEO: Hejno plyšových slepic rekordem pomáhalo živým „sestrám“ v klecích

  18:15aktualizováno  18:15
Celkem 585 kilometrů urazila při své pouti Jihomoravským a Zlínským krajem plyšová slepice Alšounka, která se spolu s dalšími „kolegyněmi“ ze Slepičí tour prosadila do České knihy rekordů jako nejzcestovalejší hejno slepic. Cílem několikatýdenní akce bylo propagovat snahu o zrušení klecových chovů v Česku.

Sedm plyšových slepic, za něž se postavili známí patroni, se rozjelo po celé republice. Měly tak upozornit na drastické podmínky chovu živých slepic v klecích a přispět k jeho zrušení.

„Na začátku jsem se trochu bála, že lidi budou kampaň vnímat negativně, ale byla jsem mile překvapena, kolik lidí se o slepice v klecích zajímá,“ svěřila se účastnice akce Veronika Ptáčková.

Slepičí tour zorganizoval spolek OBRAZ - Obránci zvířat, který se už zasadil o zákaz kožešinových farem. Nyní vytáhl do boje za zlepšení života zhruba pěti milionů českých slepic chovaných v klecích.

„Slepičí tour se koná proto, aby se zvýšilo povědomí o podmínkách klecového chovu, kde každá slepice má prostor zhruba o velikosti papíru A4, takže si nemůže ani protáhnout křídla. Celý život bolestivě stojí na pletivu, na kterém nemohou ani hrabat, přestože to je pro ně jako členy řádu hrabavých jedna z nejpřirozenějších činností,“ upozorňuje spolek OBRAZ.

Plyšové slepice cestovaly přes různá města, v nichž se konaly mítinky osvětlující problematiku klecových chovů. Sbíraly se rovněž podpisy pod petici vyzývající k jejich zákazu.

„Potkala jsem se se všemi věkovými kategoriemi a nebyli to jen mladí, které tento problém zajímal, ale často také lidé, od kterých bych to vůbec nečekala. Mluvila jsem s jednou seniorkou, která byla ze Slepičí tour nadšená. Říkala, že klecové chovy jsou podle ní naprosto nelidskou záležitostí, která jí vadí již od mládí a do 21. století rozhodně nepatří,” popsala zastávku v jihomoravských Valticích Kateřina Gálová.

Fotogalerie

Patronkou plyšové Alšounky, která na jižní Moravě a ve Zlínském kraji absolvovala 21 zastávek, byla zpěvačka Ewa Farna. Dalšími patrony byli například zpěvák Ben Cristovao, rapper Restovski či modelka Kateřina Šonková.

„Chtěli jsme zejména politikům ukázat, že lidem v celé zemi záleží na zvířatech a že jim není utrpení slepic v klecových chovech lhostejné. To se díky řadě odhodlaných lidí a jejich hodnotám podařilo,“ uvedla Jana Menčíková, místopředsedkyně spolku OBRAZ. 

Sedmička slepic bude nyní vydražena. „Aby tak ještě naposledy pomohly svým trpícím sestrám uvězněným v kleci,“ podotkla Menčíková s tím, že výtěžek z dražby poputuje na kampaň proti klecovým chovům, které už jsou v mnoha evropských zemích zakázány. Více informací o projektu najdete na webu jaktosnasi.cz.

Autor:

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

Někdejší přeběhlík Pohanka chtěl být ředitelem nemocnice, ministr ho odmítl

Exposlanec Michal Pohanka

Výběrová komise nominovala na ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně staronového šéfa s kontroverzní minulostí...

Kříženec staforda pokousal jiného psa i ženu, majitele hledá policie

Policisté pátrají po majiteli feny, pravděpodobně kříženky stafordšírského...

Na kokršpaněla i jeho majitelku zaútočila minulý týden v Hodoníně kříženka bojového plemene. Ženu museli ošetřit...

V Brně se hlasuje o zákazu cirkusů, jejich majitelé pohrozili soudem

Ilustrační snímek.

Až do konce června mohou lidé na portálu BrnoID hlasovat o tom, zda chtějí ve městě zakázat cirkusy. Pokud skutečně...

Najdete na iDNES.cz