VIDEO: Hejno plyšových slepic rekordem pomáhalo živým „sestrám“ v klecích

  18:15aktualizováno  18:15
Celkem 585 kilometrů urazila při své pouti Jihomoravským a Zlínským krajem plyšová slepice Alšounka, která se spolu s dalšími „kolegyněmi“ ze Slepičí tour prosadila do České knihy rekordů jako nejzcestovalejší hejno slepic. Cílem několikatýdenní akce bylo propagovat snahu o zrušení klecových chovů v Česku.

Sedm plyšových slepic, za něž se postavili známí patroni, se rozjelo po celé republice. Měly tak upozornit na drastické podmínky chovu živých slepic v klecích a přispět k jeho zrušení.

„Na začátku jsem se trochu bála, že lidi budou kampaň vnímat negativně, ale byla jsem mile překvapena, kolik lidí se o slepice v klecích zajímá,“ svěřila se účastnice akce Veronika Ptáčková.

Slepičí tour zorganizoval spolek OBRAZ - Obránci zvířat, který se už zasadil o zákaz kožešinových farem. Nyní vytáhl do boje za zlepšení života zhruba pěti milionů českých slepic chovaných v klecích.

„Slepičí tour se koná proto, aby se zvýšilo povědomí o podmínkách klecového chovu, kde každá slepice má prostor zhruba o velikosti papíru A4, takže si nemůže ani protáhnout křídla. Celý život bolestivě stojí na pletivu, na kterém nemohou ani hrabat, přestože to je pro ně jako členy řádu hrabavých jedna z nejpřirozenějších činností,“ upozorňuje spolek OBRAZ.

Plyšové slepice cestovaly přes různá města, v nichž se konaly mítinky osvětlující problematiku klecových chovů. Sbíraly se rovněž podpisy pod petici vyzývající k jejich zákazu.

„Potkala jsem se se všemi věkovými kategoriemi a nebyli to jen mladí, které tento problém zajímal, ale často také lidé, od kterých bych to vůbec nečekala. Mluvila jsem s jednou seniorkou, která byla ze Slepičí tour nadšená. Říkala, že klecové chovy jsou podle ní naprosto nelidskou záležitostí, která jí vadí již od mládí a do 21. století rozhodně nepatří,” popsala zastávku v jihomoravských Valticích Kateřina Gálová.

Fotogalerie

Patronkou plyšové Alšounky, která na jižní Moravě a ve Zlínském kraji absolvovala 21 zastávek, byla zpěvačka Ewa Farna. Dalšími patrony byli například zpěvák Ben Cristovao, rapper Restovski či modelka Kateřina Šonková.

„Chtěli jsme zejména politikům ukázat, že lidem v celé zemi záleží na zvířatech a že jim není utrpení slepic v klecových chovech lhostejné. To se díky řadě odhodlaných lidí a jejich hodnotám podařilo,“ uvedla Jana Menčíková, místopředsedkyně spolku OBRAZ. 

Sedmička slepic bude nyní vydražena. „Aby tak ještě naposledy pomohly svým trpícím sestrám uvězněným v kleci,“ podotkla Menčíková s tím, že výtěžek z dražby poputuje na kampaň proti klecovým chovům, které už jsou v mnoha evropských zemích zakázány. Více informací o projektu najdete na webu jaktosnasi.cz.

Autor:

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Zaměstnanec si odnášel toxický kyanid, chtěl z něj vyrobit stříbro

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý zaměstnanec odcházející z noční směny plánoval odnést z fabriky v Kuřimi na Brněnsku kilo vysoce...

Mladík se probudil až na konečné, tak rozkopal zastávku. Pak se šel udat

Mladík ve vzteku prokopl výplň zastávky

Neobvyklý případ řešili o víkendu brněnští strážníci. Třiadvacetiletý mladík ve vzteku poničil zastávku, posléze se k...

Příliš hluční návštěvníci. Obyvatele Valtic dráždí nájezdy turistů

Zámek Valtice

Obyvatelé Valtic se peticí postavili proti záměru zpřístupnit zámecký park dalším vchodem. Bojí se, že v ulicích, kde...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz