Školy s obědy zdarma váhají, spousta dětí z chudých rodin dál hladoví

  7:18aktualizováno  7:18
Přes pět set dětí v Brně dostává obědy zdarma. Jejich rodiny jsou tak chudé, že jim je nemůžou platit. Další stovky dětí ale dál hladoví, přestože školy můžou využít dotace od ministerstva i neziskových organizací.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ačkoli zájem o zapojení do projektů v posledních letech roste, letos se z dvou stovek brněnských základních škol a školek zapojila necelá desetina.

„Stalo se nám, že na chodbě o přestávce omdlely dvě dívky. Museli jsme jim zavolat záchranku a lékaři nám řekli, že byly dehydrované a čtyři dny nejedly,“ popsala svoji zkušenost ředitelka základní školy v Merhautově ulici Jana Foltýnová.

„Máme tu i chlapce, který jednou v pátek snědl k obědu třináct knedlíků. Když jsme se divili, že jej bude bolet břicho, odpověděl, že se raději nají do zásoby, protože ví, že znovu bude jíst až v pondělí,“ uvedla Foltýnová.

Ze víc než šesti stovek dětí její školy dostává obědy zdarma asi třetina, což je nejvíc v Brně.

„Nemůže si to vynachválit hlavně družina. Děti do ní často nechodily, protože jsme pobyt v ní podmínili zaplacením obědů. Nechtěli jsme, aby žáci byli ve škole bez jídla třeba až do půl páté odpoledne. Nepotvrdily se ani obavy, že rodiče budou obědů zdarma zneužívat. Naopak jsou za ně vděční,“ doplnila Foltýnová.

Hladové děti jsou v téměř každé škole

Podobná situace je také na základní škole v Křenové ulici. „Fungujeme v projektu druhý rok. Z 250 dětí chodí na obědy zdarma asi 70. Zapojili jsme se právě kvůli tomu, že víme, že jich má aspoň občas hlad právě takové množství,“ poznamenala Elena Peňázová z ekonomického úseku školy.

Zaplaťte obědy dětem

  • V letošním školním roce ministerstvo práce poslalo peníze na obědy v Jihomoravském kraji celkem 71 školám s 1 945 dětmi v hodnotě 11,1 milionu korun. Z toho je 15 škol se 485 dětmi v Brně.
  • Pro příští školní rok zatím eviduje hejtmanství přihlášky 88 škol pro 1 861 dětí, plánovaný rozpočet je 10,9 milionu korun. Z toho je 15 brněnských škol se 744 dětmi.
  • Nadace Women for Women podpořila pro tento školní rok na jižní Moravě 55 škol, v nich 412 dětí, za 1,8 milionu. Z toho je 13 škol se stovkou dětí v Brně.

Jak ukazují statistiky Jihomoravského kraje, chudé rodiny, které nemůžou zaplatit každému svému dítěti za obědy až kolem 500 korun měsíčně, nejsou jen v sociálně vyloučených oblastech. Hladové děti se najdou téměř na každé brněnské škole, včetně sídlišť v okrajových městských částech.

Rodiče musí kvůli obědům zdarma, jež platí Evropská unie přes ministerstvo práce a sociálních věcí, udělat jedinou věc – vyřídit si na úřadu práce potvrzení o hmotné nouzi. Peníze pak jdou rovnou škole, na ruku je rodiny nedostanou.

Školy mohou kromě programu ministerstva práce požádat o pomoc i neziskové organizace. Největší z nich, Women for Women, přišla s nápadem platit obědy chudým rodinám před pěti lety jako první. Momentálně podporuje v Brně stovku dětí na základních školách, jimž za obědy v letošním školním roce zaplatí okolo 450 tisíc korun.

„Pro nás není relevantní, zda rodiče pobírají sociální dávky, protože máme víc těch, kteří na pomoc státu nedosáhnou. Jde především o samoživitele,“ sdělila Jana Skopová z nadace Women for Women.

Teplé jídlo pomáhá zlepšit docházku i známky, tvrdí studie

Podle analýz, které si nadace nechala zpracovat, se díky jednomu teplému jídlu denně u dětí výrazně zlepšuje školní docházka i prospěch.

„Učitelé uvádějí, že jsou sebevědomější, aktivnější, lépe se začleňují do kolektivu, dokonce přestaly být agresivní a zklidnily se,“ poznamenala Skopová.

Nadace také nevyžaduje takovou administrativu jako ministerstvo. Právě té se nejvíce obávají školy, které dosud váhají.

„U nás by se to týkalo asi pěti šesti dětí. Do projektu jsme se zapojili jen jednou, ze začátku, před dvěma lety. Ale nebyla ještě jasná pravidla. Báli jsme se, abychom to nakonec nemuseli platit ze svého nebo nedostali nějaké penále,“ popsala Jitka Pochylá, ředitelka mateřské školy Pomněnky v Oblé ulici v městské části Nový Lískovec.

Ředitelé zapojení do projektu ale potvrzují, že s administrativou jim pomáhá krajský úřad, navíc se každým rokem zjednodušuje. Právě přes Jihomoravský kraj pak tečou peníze z ministerstva do škol.

„Na celé jižní Moravě se pro příští školní rok přihlásilo zatím 88 základních a mateřských škol a gymnázií. Počítáme tak s podporou pro 1 816 dětí od tří do patnácti let za více než 10,5 milionu korun. Chceme zajistit dětem ze sociálně a ekonomicky slabých rodin pravidelnou kvalitní stranu a vypěstovat u nich zdravé stravovací návyky,“ prohlásil jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Některé jídelny každoročně soutěží o nejlepší školní oběd:


Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Další z rubriky

Hádky kolem plánovaného kasina v Holubicích u Vyškova rozetne referendum

Na podzim příštího roku chce provozovatel kasina k němu přistavět hotel.

Plán na stavbu kasina v Holubicích na Vyškovsku přiměl část místních k tomu, aby o něm vyvolali referendum. Vedení obce...

V Brně začali mrazit ženská vajíčka tekutým dusíkem, jsou první v Česku

Ilustrační fotografie

Novou unikátní metodu mrazení ženských vajíček začala používat jako první v Česku brněnská reprodukční klinika...

Znojmo řeší, zda přestěhovat „Ivana“. Na náměstí socha rudoarmějce dráždí

Bronzová socha rudoarmějce je centrálním bodem Mariánského náměstí ve Znojmě,...

Sejdeme se u Ivana, říká se ve Znojmě. Lidé tím myslí Mariánské náměstí, v jehož středu se tyčí na vrcholu dórského...

Najdete na iDNES.cz