„Vychovávat chemiky nám pomohou odborníci z brněnských univerzit, ale také z praxe. A dále i výzkumné ústavy,“ nastiňuje ředitel Vilém Koutník. Nové gymnázium vzniklo v Brně po třiceti letech jako reakce na poptávku a růst počtu studentů. Jihomoravský kraj do rekonstrukce a nástavby stávající budovy investuje zhruba 300 milionů korun.
Vedle toho studenti rovněž v Brně poprvé zamířili na Evangelické gymnázium, které vzniklo při Základní škole Filipka. Je čtyřleté s jednou třídou v ročníku a celkovou plánovanou kapacitou 112 studentů, zaměření je humanitní se zvláštním zřetelem na práci s jazykem a texty. Výuka se orientuje také na křesťanské hodnoty, důraz je kladen i na respekt a toleranci k jinakosti.
Žádané chemiky vychová nové gymnázium, chce nadchnout pro přírodní vědy |
Přibyla i nová lycea. Hned tři – technické, ekonomické a pedagogické – vznikla na Střední škole Edvarda Beneše v Břeclavi. Zejména poslední zmíněné zaznamenalo obrovský zájem. „Měli jsme více než devadesát uchazečů a vybírali jsme třicet. Třída bude skutečně elitní,“ míní Jiří Uher, ředitel zařízení, které už také požádalo o zřízení vyšší odborné školy pedagogické.
Jako první střední škola v kraji rozjíždí i duální formu výuky se společností Fosfa, jež ve svém areálu vybudovala dílny na praxi pro obor elektrotechnik pro automatizaci a robotizaci. Podle Uhra to posouvá ještě dál spolupráci s brněnským VUT. „Odborníci z fakulty strojního inženýrství se podílejí na tvorbě vzdělávacího programu, aby zachycoval moderní trendy oboru, tvoří nové učebnice a zároveň budou přímo vyučovat v rámci odborného výcviku,“ líčí ředitel.
Technická lycea se otevřela rovněž v Tišnově a na několika středních školách v Brně, konkrétně na strojírenské a elektrotechnické v Trnkově, „průmyslovce“ v Purkyňově a škole informatiky, poštovnictví a finančnictví v Čichnově. Technické a ekonomické lyceum čerstvě nabízí škola v Olomoucké v Brně, pedagogické pak ta ve Veselí nad Moravou.
U školy mají věž pro hasiče
Žáky jedné z největších brněnských základek v Sirotkově ulici v Žabovřeskách potěšily nové odborné učebny za víc než 41 milionů korun, specialitou je hlavně ta na robotiku. „Po obvodu třídy jsou pevné počítače, kde si děti naprogramují jádro robota. Pak si ho podle sebe ze stavebnice složí, vloží do něj jádro a uprostřed učebny, kde je velký demonstrační stůl, ho spustí a vyzkouší,“ přibližuje ředitel Dan Jedlička.
V učebně přírodopisu na žáky čekají integrované mikroskopy, lupy i terárium pro zvířata, v té fyzikální zase mají osvětlení evokující sluneční svit, což má zklidňovat a pomáhat v učení.
Mezi nejvýznamnější prázdninové práce se řadí rekonstrukce kuchyně Gymnázia Brno-Bystrc za asi 43,4 milionu, která bude dokončena v polovině listopadu. Do té doby sem budou jídla dovážet.
Žáci prahnou po prestižních školách. Táhne zdravotnictví, uvadá cestovní ruch |
Brněnská Základní škola Husova dokončila opravy za 1,7 milionu korun včetně výmalby učeben, chodeb a šaten. Nad schodišti zaujmou čtyři muraly neboli velkoplošné malby od mladé umělkyně Klaudie Švrčkové. „Bylo těžké vybrat námět tak, aby se dětem líbil, ale zároveň měl myšlenku. Dva muraly s brněnskými motivy zobrazují sochu Jošta Moravského na koni znázorněného na bruslích a brněnského draka na skateboardu. Další dva upozorňují na plasty v mořích a důležitost vzdělávání,“ odhaluje Švrčková.
Investovalo se i v regionech. Nejnákladnější rekonstrukci v Břeclavi představovalo hřiště Základní školy Na Valtické za 27 milionů korun, kde si teď sportovci užijí travnatou fotbalovou plochu, běžecký ovál, doskočiště nebo dvě víceúčelová hřiště s umělým povrchem. Specifikem je i tréninková věž pro dobrovolné hasiče. Současně se radnice pustila do opravy atria školy, která má být hotová do konce září.
Hodonín se v létě zaměřil na tři ze svých pěti školek, v nichž investoval přes 12 milionů do rekonstrukce elektroinstalace, opravy střechy či nového povrchu hřiště. Znojmo dalo do oprav škol a školek asi 14 milionů korun, školáky přivítají nové výmalby a osvětlení nebo opravené šatny a chodby.