Kvalitu vzdělávání na jihu Moravy brzdí velké rozdíly mezi školami

  10:41
Ačkoliv je momentálně hlavním problémem školství fakt, že se děti nemohou fyzicky účastnit výuky, obor řeší i jiné, dlouhodobější potíže. Třeba ty plynoucí z hodnocení kvality vzdělávání v jednotlivých krajích, které nedávno zveřejnila Česká školní inspekce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jižní Morava si v tomto hodnocení může obecně gratulovat – podle výsledků jsou tu chytré děti i erudovaní pedagogové. Má to však svá „ale“.

Jihomoravský kraj patří k místům, kde jsou největší regionální rozdíly v socioekonomickém statusu dětí, tedy v jejich postavení na společenském žebříčku. Tahle proměnná ovlivňuje výsledky žáků zhruba z poloviny. 

„Existují školy, v Brně ve vyloučených lokalitách a v periferních oblastech kraje, které jsou složeny z žáků pocházejících z chudších rodin nižších společenských tříd,“ říkají inspektoři České školní inspekce (ČŠI). 

Naopak samotné město Brno má nadprůměrné zastoupení zajištěné střední třídy a kosmopolitní třídy, která je velmi vzdělaná a disponuje kulturním a sociálním kapitálem. Výsledky žáků v samotném Brně pak vytahují průměry za celý kraj nahoru.

Socioekonomický status dětí nelze krajskou politikou přímo ovlivnit, ČŠI ale mluví o nutnosti jej zohlednit. A nová krajská koalice to má v plánu. 

„Rozdíly uvnitř kraje jsou opravdu hodně opomíjené specifikum, máme malou ‚Prahu‘ a malé ‚Bruntály‘, kdy ujedete v rámci kraje 30 kilometrů a jste do značné míry v jiném světě. To si beru jako hodně velké téma, kterému se chci věnovat,“ avizuje náměstek hejtmana Jiří Nantl (ODS), který má na starost vzdělávání.

Rozdíly mezi žáky je třeba srazit, radí inspekce

Naději na řešení vidí Nantl ve „středním článku“, který má odpovídat za podporu školství na daném území, aktuálně se celorepublikově vedou diskuse, co nebo kdo jím má být. „Kloním se k tomu, že to má být svěřeno kraji,“ dodává náměstek. Onen „článek“ by se orientoval právě i na rozvoj škol napříč kraji.

Inspektoři také mluví o nutnosti podpořit osobní a profesní rozvoj učitelů a ředitelů, podpoře předškolního vzdělávání i profesí typu školní psycholog a asistent pedagoga. Nabízí se i přizpůsobení metody výuky pro třídy žáků s nízkým socioekonomickým statusem. 

„S tím vším souhlasím. Rozdíly jsou velmi dány inkluzí. Když máte ve třídě tři pomalejší děti, které se doma absolutně nepřipravují a rodiče to nezajímá, věnujete se horko těžko jim, aby nepropadaly. Zbylých pětadvacet dětí na to doplácí, to je prostě fakt,“ poznamenala učitelka ze Znojma, která si nepřála zveřejnit svoje jméno.

Učni bývají často demotivovaní a deprivovaní

Zásadní je i další tvrzení školní inspekce, které s tím prvním ale souvisí, že by se měl kraj zaměřit na zvýšení kvality učňovského školství – pro budoucnost ale není výhodné podporovat vyšší podíl žáků v nematuritních oborech. Školy souhlasí jen s první půlkou.

„Chápu, že i řemesla se neobejdou bez kvalifikovaných a schopných administrátorů. Nicméně nahradit znalosti a dovednosti získané po precizní a systematické profesní přípravě právě na učňovském školství dle mého názoru nelze,“ myslí si Soňa Řehůřková, ředitelka Odborného učiliště a praktické školy Brno.

Podle ředitele SOŠ a SOU Vyškov Petra Hájka je řemeslníků pořád málo a zájem o ně enormní. „Je pro mě absolutně nepochopitelné, proč omezovat učňovské obory na úkor studijních. Mají velice dobré uplatnění, žádný absolvent naší školy neskončí na úřadu práce – pokud chce pracovat, samozřejmě,“ diví se.

Podle náměstka ústředního školního inspektora ČŠI je potřeba myslet na to, že i řemeslníci mohou mít maturitu. „Problémem je, že do učebních oborů nenastupují pouze šikovní žáci se zájmem o řemeslo, ale často demotivovaní a deprivovaní žáci, často z rodin s nízkým socioekonomickým statusem, z rodin nefunkčních či rozpadlých, které ten obor vlastně ani nezajímá a je pro ně spíše jakousi poslední štací v jejich neuspokojivé vzdělávací dráze. Zvolený obor se pak stává z nouze ctností,“ líčí Ondřej Andrys.

I automechamik potřebuje maturitu, říká náměstek

I tohle chce nová koalice do budoucna koncepčně řešit. „Všichni potřebujeme kvalitní řemeslníky, ale možná cesta paradoxně je, že v učňovských oborech bude míň žáků, ale obory kvalitnější. Dnes mnoho z nich nejsou řemesla, ale zjednodušeně nepříliš kvalitní všeobecné obory,“ vysvětluje Nantl a poukazuje na celosvětový trend, kdy s rostoucí složitostí technologií se část těchto oborů posouvá do pomaturitního vzdělávání. 

„Automechanik před třiceti lety vlezl pod kapotu a tam něco klepal, a dnes je to vlastně IT inženýr zaměřený na auta. I opravit televizi je odlišný úkol než před pár desítkami let. Vyžaduje to jiné znalosti, fyzikální, matematické, IT,“ vysvětluje náměstek. 

Další prioritou pro kraj je zlepšování kvality managementu, chce víc pracovat s řediteli. „Do vybavení škol obecně investoval. Teď se musíme zaměřit na ‚software‘, na lidi. Aby byli dobří ředitelé a učitelé,“ uzavřel.

Co také konstatovali inspektoři

Existují školy v Brně a na Znojemsku, kde je vyšší podíl žáků nižší gramotnostní úrovně a podle ČŠI se jim má věnovat pozornost a asistence. Jde o žáky 2. stupně ZŠ a víceletá gymnázia. „Jejich zřizovatelé – obce o nich vědí a pracují s nimi. Z úrovně státu dostávají veškerou podporu, na kterou mají vzhledem ke speciálním vzdělávacím potřebám svých žáků nárok,“ tvrdí bývalá krajská radní pro školství Jana Pejchalová (ANO). 

V kraji je víc záškoláků. „O problému záškoláctví na některých školách víme. Mohou požádat o dotaci na projekt na prevenci rizikového chování. Zejména však spolupracují s OSPOD,“ říká Pejchalová. Problém s alkoholem a drogami je zde menší. 

Kraj dosahuje nadprůměrných výsledků napříč testováním v různých mezinárodních i domácích šetřeních, bývá i mezi třemi nejlepšími kraji. Platí to pro první i druhý stupeň ZŠ i víceletá gymnázia, přijímačky a SŠ i výsledky maturit. 

Jih Moravy má jeden z nejnižších podílů nekvalifikovaných učitelů.

  • Nejčtenější

Zdemolované Kladno čeká další baráž. Lídr otočil derby, Kometa je těsně čtvrtá

23. února 2024  17:20,  aktualizováno  22:58

Hokejová extraliga pokračovala pěti zápasy 48. kola. Páteční program definitivně rozhodl, že Kladno...

Brno se ve velkém zbavuje nepotřebného majetku, prodat chce i golfový areál

29. února 2024  5:42

Šest miliard korun na novou arénu, další odhadem dvě nebo tři na plánovaný koncertní sál a podobné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dřevěné rozhledny z dotací se rozpadají, zavřela už i ta na „moravském Řípu“

1. března 2024  10:38

Takřka dvacet let zdobila malá dřevěná rozhledna kopec Malý Chlum na Blanensku, pro který se v...

Tipy na výhodné jarní prázdniny: aquaparky, lanovky, ale i statek na jihu Moravy

24. února 2024

Jarní prázdniny jsou v plném proudu a pokračuje i seriál s tipy, kam vyrazit. Tentokrát jsme se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putin chtěl, aby Navalnyj žadonil o milost. Vraždou ukázal slabost, říká Zubov

26. února 2024  14:12

Premium Zpráva o skonu Alexeje Navalného v trestaneckém táboře na Sibiři jím silně otřásla. „Udělalo se mi...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Místo vzletu pád. Znojmo končí trudnou sezonu, budoucnost je nejistá

2. března 2024  13:55

Loni v lednu kosila orlí letka jednoho druholigového soupeře za druhým a majitel hokejového Znojma...

Zaťovič dosáhl mety 250 gólů, je v Klubu hokejových střelců. Obrovské číslo, říká

1. března 2024  22:07

V sedmé minutě strhující bitvy v Liberci otevřel skóre, a odstartoval tak desetigólovou přestřelku....

Kvůli Dukovanům obnovují v Brně na vysoké škole po 15 letech jaderný obor

1. března 2024  15:42

Na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně chtějí už od září otevřít nový obor specializovaný na...

Hasiči sundávali zlodějku ze střechy, ukrást stihla jen bankovky z roku 1968

1. března 2024  12:50

Pořádnou smůlu měla žena, která se vydala ve čtvrtek nad ránem krást do jednoho z rodinných domů v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...