Výrazně to komplikuje situaci rodičům, kteří třeba kvůli zaměstnání své děti ráno do školy vodit nestíhají.
„Postup školy i vedení Rájce-Jestřebí mi přijde nekorektní a diskriminační. Účelově brání malým dětem navštěvovat školu. Argumentují tím, že se děti z různých skupin nesmějí za žádných okolností potkat. Potom tedy nechápu, proč Jihomoravský kraj své školní spoje objednává. V nich se děti z různých skupin nepotkají?“ nechápe jeden z rodičů, který si nepřál zveřejnit své jméno.
Posílat děti do školy samotné je podle něj nebezpečné, protože ve městě chybí přechody a cestou do školy je i frekventovaný železniční přejezd.
„Ne všichni rodiče si můžou dovolit luxusu chodit do zaměstnání na osmou hodinu a v poledne odejít opět vyzvednout dítě ze školy,“ dodal rodič.
Ředitel rájecké základní školy Jiří Koumar argumentuje tím, že zajištění autobusu je v rozporu s manuálem ministerstva školství.
„Osobně z toho také nemám radost, takže pro jistotu jsem si vše telefonicky minulý týden ověřil přímo na ministerstvu. Odpověděli mi, že zajištění školního autobusu je v rozporu s manuálem,“ tvrdí ředitel.
Jenže ministerstvo školství možnost objednat pro děti školní autobus nikde ve svém manuálu nezakazuje.
„Podstatné je, aby školní skupiny byly dodrženy v průběhu aktivit ve škole. Platí, že při dopravě školním autobusem musí žáci nosit roušky a je vhodné také dodržet odstupy,“ reagovala na dotaz MF DNES mluvčí ministerstva Aneta Lednová.
Školy jsou moc opatrné, míní náměstek pro dopravu
Přesto podobný problém jako v Rájci nastane v pondělí také v Hustopečích na Břeclavsku.
„Autobus nevyjede, máme obavy, že v něm bude cestovat více dětí. Začneme až s novým školním rokem, ale už v jiném režimu. Ranní autobusová linka bude zařazena do jízdního řádu v systému IDS. Děti pojedou na permanentku, kterou z části zaplatí město,“ informovala starostka Hustopečí Hana Potměšilová (SN).
Vše je na bedrech ředitelů, otevírání škol nemá pravidla, vadí odborům |
Zato školní linky, které zřizuje Jihomoravský kraj, budou od pondělí ve standardním provozu. Podle náměstka pro dopravu Romana Hanáka (ČSSD) jsou někteří ředitelé škol příliš opatrní.
„Probíral jsem to i s krajskými hygieniky, kteří reagovali, že vyjet můžeme a dokonce nemáme řešit ani rozestupy, počty cestujících nebo zasedací pořádek. V silách řidičů totiž není všechno uhlídat. Navíc si myslím, že děti ze spádových oblastí pojedou do škol i našimi autobusy, takže se stejně potkají a ve skupinkách promíchají,“ poznamenal Hanák.
Rájecký ředitel Koumar ze svého postoje však uhnout nehodlá. Společně s vedením města chce však rodičům vyjít alespoň částečně vstříc.
„Od některých vím, že pošlou děti pěšky, proto se domlouváme s paní starostkou, že u přejezdu bude v dotčený čas strážník městské policie,“ navrhl Koumar.
Opatření na základních školách od 25. května
|