Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Kraj tíží hory odpadu, skládky nestačí a obce je potřebují rozšířit

  6:11
Už jen do příštího roku bude mít zhruba patnáct obcí z Hodonínska včetně samotného Hodonína kam svážet odpad. Skládka v Mutěnicích, která vznikla v roce 1996, je totiž na hranici kapacit. A odpadu v kraji je stále víc.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Mutěnice skládku potřebují rozšířit, aby prodloužily její životnost alespoň o šest let. Záměr je momentálně v procesu posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Co by se stalo, kdyby jím neprošel? 

„Bude nutné ukončit skládkovou činnost, a protože zřejmě nebude dostupný jiný způsob, bude odpad za podstatně vyšší zátěže životního prostředí s dopady na veřejné zdraví ukládán na jiné řízené skládce v regionu nebo v podobě ‚černých skládek‘ neřízeně odkládán v krajině,“ píše se v záměru zpracovaném odborníkem Ladislavem Vašíčkem.

Vzhledem k tomu, že v nejbližším okolí podobné zařízení není, obce by musely platit za svoz odpadu víc, což by se promítlo v poplatcích obyvatel. Pro obce je to za stávající ekonomické a sociální situace neúnosná varianta. 

„Tato skládka byla na samém počátku dělaná pro zajištění komunálního odpadu. V žádném případě neměla sloužit k tomu, abychom na ni ukládali odpad z firem. Jenže komerční firmy se obrovsky rozjely a také musí odpad někam dávat, takže se jim snažíme vyjít vstříc. Je to ale velký problém a málokdo se mu věnuje,“ říká starosta Mutěnic Dušan Horák (SNK).

Podle něj je odpadu ohromné množství, jen do Mutěnic jej ročně naváží 20 tisíc tun. „V Česku je blahobyt, lidé hodně nakupují, staví se domy, rekonstruují byty, daří se stavebnictví i průmyslu. To vše generuje spoustu materiálu, který končí na skládce,“ podotýká starosta.

Nejvíc na skládky „přispívají“ stavby

Jihomoravané jsou co do množství vyprodukovaného odpadu v celorepublikovém srovnání hodně vysoko a stále stoupají. Z poslední zveřejněné zprávy o životním prostředí Jihomoravského kraje vyplývá, že se zde celková produkce odpadu na obyvatele za deset let zvýšila o 73,6 procenta. 

„Nárůst je způsoben především zvyšováním produkce stavebního a demoličního odpadu,“ uvádí zpráva. Toho bylo enormní množství například kvůli výstavbě parkovišť či modernizaci dopravní infrastruktury včetně oprav dálnic D1 a D2.

O šest procent se však zvýšilo i množství toho, co lidé vyhodí do koše. A rostoucí tendenci popisuje i aktuálně vydaná statistická ročenka pro Jihomoravský kraj za rok 2020. Produkce komunálních odpadů v kraji za poslední dva roky vzrostla z 530 tisíc tun na 553 tisíc. Konkurenci mají Jihomoravané jen v Olomouckém či Moravskoslezském kraji, a to navzdory tomu, že jsou vzorní v třídění.

Odpadků jsou hory. Skládka v Mutěnicích zdaleka není jediná, která momentálně prochází procesem EIA, posuzována jsou i další místa, aktuálně na Břeclavsku a Hodonínsku. Plochy, kam ukládat odpad, totiž začínají chybět. Přitom v roce 2030 by skládkám mělo odzvonit, k čemuž se Česko zavázalo v rámci unijních dohod.

Pomůže spalovna i recyklace

Naděje starostů se nyní upínají k brněnské spalovně, zároveň se však obávají, jestli náporu po zákazu skládkování bude stačit. Takzvané ZEVO spalovny, které dovedou odpad přeměnit na teplo a elektřinu, jsou totiž v Česku pouze čtyři. Ta brněnská tak musí pokrýt nejen jižní Moravu, ale i část Vysočiny, severní a střední Moravu a východní Čechy. Pro srovnání – Švýcarsko má ZEVO spaloven zhruba sedmdesát.

V Brně se tak připravují, že budou muset pojmout mnohem víc odpadu než dosud. „Nejpozději v letech 2025 až 2026 budeme dostavovat třetí kotel, který kapacitu energetického využívání odpadů zvedne o třetinu,“ informuje mluvčí odpadové firmy SAKO Brno Michal Kačírek. 

Věří, že v ten okamžik bude spalovna na rok 2030 připravená. Nyní zpracovává zhruba 240 tisíc tun odpadu ročně, přičemž z Brna jich je dovezená asi třetina. Spalovna pokryje zhruba čtvrtinu spotřeby obyvatel Brna, a pokud mají teplárny odstávku, je hlavním zdrojem tepla a energie.

Kvůli zatížení skládek i spalovny se pozornost upírá na tříděný odpad, jehož se stále recykluje méně, než by bylo žádoucí. Problém je v dotřiďovacích linkách, kde se plast a papír přebírají ručně, což trvá dlouho a způsobuje chyby. 

Brno proto staví první strojní linku v Česku, která zvýší kapacitu dotřiďování minimálně o 15 tisíc tun za rok a dosáhne mnohem vyšší čistoty během třídění.

Dobrou zprávou je, že proti předpokladům se na odpadových datech příliš nepodepsala covidová karanténa. „Nenastal žádný dramatický nárůst produkce komunálních odpadů, naopak došlo k mírnému snížení,“ sdělil ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí Jan Maršák.

  • Nejčtenější

Fialův kabinet slíbil jižní Moravě více peněz, teď ze slov couvá

Už roky představitelé jižní Moravy upozorňují, že právě jejich region dostává v přepočtu na obyvatele nejmenší podíl...

Klenot v rukavicích. Chtěla do armády, je neporažená v MMA: Nepiju a miluju řád

Premium V patnácti chtěla do armády mezi výsadkáře. V posilovnách se předháněla s chlapy, kdo na bench zvedne víc. Klidně přes...

Českem se přehnala sněhová vichřice. Teď hrozí náledí a sněhové jazyky

Českem přechází studená fronta, kterou dopoledne místy provázelo intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se...

Nejužší hotel střední Evropy je oslavou funkcionalismu. Brzy znovu otevře

Brněnský hotel Avion získal zpět svou krásu z éry Bohuslava Fuchse. Brzy se zájemců nabídne ubytování v 37 pokojích,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Adamov je během výluky bez kolejí, tunely vyrazil čistit stroj Barbucha

Před šesti týdny zmizely ze železničního koridoru mezi Brnem a Blanskem vlaky, osiřelým místem však rozhodně není....

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Banální, kritizují experti sochu Hrachovina pro Mendlovo náměstí v Brně

Skupina umělců, akademiků a teoretiků výtvarného umění v otevřeném dopise kritizuje výsledek veřejné soutěže na sochu...

Jeskyně krasu zná nazpaměť. Brigáda se Hebelkovi protáhla na půl století

Už od patnácti let pracoval Jiří Hebelka ve Správě jeskyní Moravského krasu. Vozil lidi na loďkách, dostal na starost...

S úklidem Znojma pomáhají lidé bez domova. Za práci dostávají stravenky

Pomůžeš, zaženeš hlad. Tak ve zkratce vypadá projekt, jenž Znojmo ve spolupráci s charitou spustilo pro lidi bez...

CTP rozšiřuje svůj areál v Brně na dvojnásobek, pozemky koupil od Zetoru

Developerská společnost CTP rozšířila svůj areál v brněnské Líšni téměř na dvojnásobek. Od společnosti Zetor Tractors,...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...