Rachejtle ovládnou Brno. Záchranáři i policisté se už připravují

  8:59aktualizováno  8:59
Silvestrovská noc bude divoká, i kvůli povolenému odpalování rachejtlí patří mezi nejhlučnější a nejnebezpečnější v roce. Jihomoravští záchranáři se proto připravují na stovky výjezdů. Posílené budou i brněnské rozjezdy a dopravní podnik varuje před obtěžujícími opilci.

Silvestrovská půlnoc na náměstí Svobody v Brně. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Děkan Václav Slouk slouží půlnoční mši v kostele svatého Jakuba již patnáctým rokem. Letos se na ni opět těší, i když přehnané iluze o sváteční atmosféře si nedělá.

„Kostel je blízko Svoboďáku, takže věřící by měli počítat s tím, že možná špatně uslyší, protože venku to bude divoké. Mě ale ohňostroje při sloužení mše nevyruší. Nejhlučnější jsem zažil v roce 2000 a od té doby mi to vždy připadalo klidné. Kostelní zdi hluk naštěstí dost ztlumí,“ říká Slouk.

Do kostela svatého Jakuba se podle Slouka přijdou podívat i ti, kteří běžně na mše nechodí. A teď navíc budou mít na dlouhou dobu jednu z posledních možností. V polovině ledna se kostel nejméně na půl roku uzavře kvůli generální rekonstrukci interiéru.

Oslavy na náměstí Svobody patří v Brně k nejhlasitějším, rozjařenou společnost ale potkáte i kolem hlavního nádraží, a to zejména nad ránem, kdy se lidé vracejí domů.

Odpalování rachejtlí povoleno, rušení nočního klidu ne

Mluvčí Dopravního podniku města Brna Linda Hailichová potvrdila, že noční rozjezdy budou i letos jezdit už od osmé hodiny večer. V autobusech doporučuje připravit se na větší počet opilých cestujících, kteří mohou své okolí obtěžovat.

„Je to noc, kdy se dá očekávat více případů agresivních cestujících. Proto spolupracujeme s městskou policií,“ dodává Hailichová. Strážníci jsou na nápor „silvestrujících“ lidí připraveni.

„V době rozjezdů posílíme hlídky na hlavním nádraží kvůli kapsářům nebo výtržníkům. V tuto noc platí výjimka, která povoluje používání zábavní pyrotechniky, zároveň ale nepřestává platit vyhláška o nočním klidu, takže lidé by měli být ohleduplní vůči ostatním,“ doporučuje Michal Simandl z městské policie.

Policisté budou na Silvestra k narušitelům nočního klidu o něco shovívavější, varují ale, že zatímco lidé si hlasité oslavy užívají, pyrotechnika může vyděsit zvířata.

„Psi a jiná zvířata na takový hluk nejsou zvyklí. Mohou se leknout a zaběhnout. V Brně ale na Silvestra nemíváme zásadně větší počet zaběhlých zvířat než v jiné dny a díky čipům není těžké jejich domov dohledat. Majitelé by si přesto měli na mazlíčky dávat pozor,“ říká Simandl.

Silvestr na nemocničním lůžku? Záchranáři jsou v pohotovosti

Zvukem, který nikdo na Silvestra nechce slyšet, je houkání záchranky. Pro zdravotníky ze Záchranné služby Jihomoravského kraje jde o tradičně rizikové období.

„Každý rok máme jiný počet výjezdů, některé roky jsou klidné a jiné vůbec ne, proto je těžké odhadnout, kolik jich bude letos. Nezvykle velký nárůst nehod jsme zaznamenali během letošních Vánoc. Na Silvestra to bude ještě o něco horší. Nejčastěji řešíme úrazy způsobené nepozorností opilých nebo přímo otravu alkoholem,“ vyjmenovává mluvčí Zdravotnické záchranné služby Barbora Zuchová.

Brněnští záchranáři mohou podle ní za tuto noc vyjet k zásahům až 260krát.

Klid by měli mít alespoň maminky a novorozenci, kteří na Silvestra zůstanou v porodnici. Mluvčí fakultní nemocnice Anna Mrázová očekává, že noční směna zaměstnanců porodnice bude jako každá jiná.

„O Silvestru a na Nový rok fungují brněnské porodnice jako v běžný den, očekáváme kolem deseti až patnácti novorozenců za den. Minimální doba, kterou silvestrovské rodičky v porodnici stráví, je také standardní jako v jiné dny - alespoň 72 hodin,“ vysvětluje Mrázová.

Miminka narozená na Silvestra mohou podle Mrázové spokojeně spát. „V porodnici na Obilním trhu žádné větší problémy s hlukem nemáme. Všechny pokoje pro novorozence mají okna do vnitřního traktu. Miminka rachejtle téměř neuslyší,“ ujišťuje Mrázová.

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

VIDEO: U Svratky se našla další zakázaná past, byla v sudu u chaty

Pytlácká past v sudu u chatky na Brněnsku

V sudu u jedné z chat v rekreační oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na Brněnsku se objevila pytlácká...

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Brňané chtěli nový skatepark, radnice ho však postavila jinde a načerno

Skatepark za milion a čtvrt korun v brněnských Tuřanech vyrostl v těsném...

V brněnských Tuřanech vznikl z participativního rozpočtu nový skatepark. Jenže jinde, než lidé chtěli, a hlavně bez...

Najdete na iDNES.cz