Bystrc bude odříznutá od Brna, silničáři na pět měsíců zavřou most

  13:44aktualizováno  13:44
Téměř jako odstřižení od Brna si budou od soboty připadat řidiči z hustě obydlené části Bystrc na severozápadě města. Začíná pětiměsíční uzavírka klíčového mostu přes Žabovřeskou ulici na hlavní tepně.

Denně tudy projede zhruba 25 tisíc aut a nejméně polovina z nich se od soboty musí vydat po komplikovaných objízdných trasách.

Most, po němž jezdí auta ve směru z Pisárek do Bystrce a odtud zase do Králova Pole, musejí silničáři kompletně uzavřít. Není možné na něm pracovat po částech a provoz zachovat.

„Celý most kvůli výměně ložisek pod ním zvedneme, po opravě tak povede o několik centimetrů výš,“ vysvětlil ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Fiala. Silničáři most navíc částečně rozšíří a osadí ho protihlukovými stěnami.

Řidičům tak nezbývá nic jiného než jet jinudy. Připravené jsou tři oficiální objížďky (viz box), nicméně už teď je jisté, že řada šoférů si najde jiné trasy. Například po Veslařské ulici přes blízký Jundrov.

„Je dobře, že přes nás nevede žádná oficiální objížďka, ale řidiči se tudy nejspíš stejně vydají, ostatně tak je tomu už teď. Budeme to sledovat, a pokud doprava naroste, požádáme o semafor na křižovatce Veslařské s Optátovou. Jinak se auta z bočních ulic v Jundrově nedostanou,“ podotkla starostka této městské části Ivana Fajnorová (Zelená pro Náš Jundrov).

Problémy budou mít i trolejbusy a tramvaje

S tím počítá i policie, která vývoj dopravy hodlá sledovat zejména od pondělí - v první pracovní den uzavírky nasadí hlídky přímo do ulic. „S problémy a zpožděním musí počítat také obyvatelé Komína či Žabovřesk,“ poznamenal policejní mluvčí Pavel Šváb.

Fotogalerie

Jedním z kritických bodů objízdné trasy pro osobní auta z Bystrce do Králova Pole je kruhový objezd v ulici Hlavní v Komíně. Zpožďovat se kvůli tomu nejspíš budou i trolejbusové linky 30 a 36.

„Lidem můžeme doporučit, aby využili tramvajovou linku číslo 1, které se komplikace netýkají. Problém ale může být u tramvají číslo 3 a 11 kvůli individuální osobní dopravě,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. Trojka a jedenáctka totiž míří po úzké Horově ulici, kde auta jezdí v tramvajovém pásu, a teď tudy povede objížďka.

Náhradní trasa stejným směrem z Bystrce do Králova Pole bude složitější pro řidiče náklaďáků, kteří musejí vyrazit po Staré dálnici přes Kohoutovice.

„Bohužel to nešlo vyřešit jinak. Uvidíme, zda nezvolí cestu přímo na D1,“ popsal starosta Kohoutovic Petr Šafařík (ČSSD).

Chystá se i uzavírka sjezdu z Bystrce do Pisárek

Jenže i nejstarší českou dálnici plánuje ŘSD u Brna letos rozkopat, konkrétně v úseku od Bítešské po Vídeňskou ulici. Konkrétní termín však zatím jasný není.

Objízdné trasy kvůli opravě mostu přes Žabovřeskou

  • Z Bystrce do Králova Pole: Pro osobní auta je objízdná trasa vedena po Veslařské ulici na Hlavní v Komíně a poté po Štursově k Hradecké či Horově. Nákladní auta nad 6,5 tuny pojedou přes Bystrc, Starou dálnici a Kohoutovice do Pisárek, kde se napojí na Žabovřeskou ulici.
  • Z Králova Pole směr Bystrc: Bez komplikací pro všechna auta.
  • Z Pisárek směr Bystrc: Všechna auta minou odbočku na Bystrc, na kruhovém objezdu v Hradecké ulici se otočí a stejnou cestou pojedou zpět, kde odbočí do Bystrce.
  • Z Bystrce do Pisárek: Bez problémů, alespoň prozatím. Je totiž možné, že i tato odbočka se na prázdniny uzavře.

Už tak vytíženou dopravu u mostu přes Žabovřeskou navíc zhorší další omezení - uzavírka sjezdu z Bystrce do Pisárek.

„Má být o prázdninách, zatím se vyřizují nutná povolení,“ řekla koordinátorka dopravních staveb v Brně Vlasta Jágerová. Pak už by i oficiální objížďka vedla nejspíš přes Jundrov.

Rekonstrukce mostu, jež má být hotová na konci prázdnin, je součástí rozšíření Žabovřeské ulice za více než 400 milionů korun. Ta dnes tvoří dopravní špunt, protože auta se zde sjíždí ze tří pruhů do jednoho.

„Zatím jde vše podle harmonogramu,“ podotkl Fiala, přestože ŘSD stále čeká na poslední stavební povolení, které loni napadl spolek Voda z Tetčic.

Jakmile jej silničáři získají, hned se vrhnou na první etapu obří akce, což čekají ještě letos. Dopravu v Žabovřeské to však zatím neomezí.

Uzavírky dálnice zatíží i Vyškov

Most přes Žabovřeskou není jedinou významnou akcí ŘSD, která od soboty zkomplikuje dopravu na jihu Moravy. Silničáři naplánovali také zahájení opravy mostů na dálničním přivaděči Vyškov-západ.

První etapa počítá s tím, že zůstanou otevřené nájezdy a výjezdy, které nepoužívají most nad dálnicí. Ostatní budou uzavřené. Ve druhé etapě, jež začne v polovině května, to však bude horší.

Silničáři uzavřou celý západní přivaděč od silnice na Rousínov. Šoféři tak budou využívat sjezdy a nájezdy na dálnici právě u Rousínova nebo na východě Vyškova. Vedení radnice očekává, že množství aut město zatíží.

„Apelujeme na řidiče, aby byli při průjezdu Vyškovem opatrní,“ podotkl místostarosta Roman Celý (KDU-ČSL). Oprava u Vyškova má skončit 24. srpna.

Autor:

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Další z rubriky

Žena se zřítila v lomu Hády, vynést ji musel vrtulník

Zraněnou ženu musel z brněnského lomu Hády transportovat vrtulník (23. 6. 2019).

Ke zraněné ženě vyjížděli v neděli dopoledne hasiči a záchranáři do brněnského lomu Hády. Vzhledem k tomu, že se...

O provozování linky do Mnichova není zájem, dotovat ji hejtman nechce

Letecká společnost bmi regional představila letoun pro nově zřízenou linku Brno...

Vypršela lhůta, do které se mohli hlásit zájemci o provoz zrušené letecké linky z Brna do Mnichova. Radní o zahájení...

Vydavatelé Hitlerových projevů neporušili zákon, rozhodl definitivně soud

U brněnského městského soudu začal 2. června proces s vydavateli knihy Adolf...

Vydavatelé projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera jsou definitivně zproštěni obžaloby. Nejvyšší soud odmítl...

Najdete na iDNES.cz