SERIÁL: S nechtěnými kily pryč improvizací a smrští energie

  14:14aktualizováno  14:14
Hitem v oblasti udržování krásného těla se pomalu stává zumba. Že jste o ní ještě neslyšeli? Tak si vezměte pohodlné oblečení, dobré boty a připravte se na "skloubeninu" latinskoamerických tanců a aerobiku. Při na první pohled pohodové činnosti se ale pěkně zapotíte.

Zumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tanců | foto: Radek Miča, MAFRA

Není to ani stereotypní aerobik, ani horkokrevná latina. Pravda je někde mezi. Latinskoamerická hudba nabije tělo energií a rozvlní jej až s jakousi samozřejmostí. Kroky jsou ale volné, nenáročné a každý si je přizpůsobí podle sebe. Řeč je o zumbě.

"Zumba je v podstatě anarchie, nemá žádná pravidla. Nejde tu o naučení kroků. Člověk do toho dává svoje vlastní cítění, kus sebe. Připadáte si při ní jak na latinopárty, je to prostě něco úžasně a nepopsatelně energického," popsala zapálená břeclavská lektorka zumby Lucie Košťálová.

Zumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tancůZumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tanců

Hodiny tohoto relativně mladého sportu se liší trenér od trenéra. Každý je pojme trochu jinak. Kdo chce ale učit zumbu, musí absolvovat dvoudenní kurz a stát se členem mezinárodní sítě lektorů a nadále se vzdělávat.

"Ve světě zumba frčí už celkem dlouho, u nás se však objevila teprve loni. Teď už se ale školí i v Česku a na Slovensku," poznamenala lektorka.

Zumba přitom vznikla vlastně náhodou. Kolumbijský fitness instruktor Beto Perez si totiž jednou zapomněl na svoji hodinu přinést aerobikovou hudbu. Musel tak improvizovat na latinskoamerické písničky z cédéčka, které poslouchal v autě.

Zumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tanců

Odučit celou hodinu na salsu a merengue nebylo jednoduché. Cvičencům se však styl zalíbil natolik, že ho po něm začali vyžadovat. Po krátké době se stala jeho lekce v klubu ze všech nejoblíbenější. V roce 1999 pak vedl první hodiny ve Spojených státech. Netrvalo dlouho a vznikl celosvětově oblíbený fitness program.

Zumba je založená především na čtyřech stylech latinskoamerických tanců. Na merengue, který je jednoduchý a rychlejší, na rytmické cumbii, tvrdém a ztřeštěném regetonu a na rychlé, ale poměrně snadné salse.

"Kromě těchto latinskoamerických stylů sem tam přihodím i něco jiného. Třeba hiphop, rock&roll nebo jive. Snažím se být kreativní, aby si na hodině každý přišel na své," řekla lektorka Košťálová, která zumbu trénuje od loňského prosince.

Zumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tancůZumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tanců

Za jednu hodinu této energetické smrště se dá spálit až devět set kalorií, což je v přepočtu sto padesát gramů čokolády. Další velké plus je, že se při ní zapojuje střed těla a tím pádem posilují břišní a zádové svaly.

V průběhu lekce se střídá pomalejší a rychlejší tempo, takže tělo vydává velké množství energie a rychle hubne. Zumba přispívá také k pozitivnímu sebehodnocení a navíc je to sport, který může dělat skutečně každý bez ohledu na věk.

Zumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tancůZumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tancůZumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tanců

"Aerobik je v podstatě založený na sestavě a ta se celou hodinu učí. To u zumby není. Jednotlivé kroky se snadno pamatují, protože se tančí volně. Fyzicky je to ale opravdu náročné. Další rozdíl mezi zumbou a aerobikem je v hudbě. U aerobiku jsou písničky sestříhané, plynule na sebe navazují a všechny mají zhruba stejné tempo. U zumby jsou všechny písničky v originále, jdou celé po sobě, každá má jiný rytmus a je jinak rychlá," doplnila lektorka aerobiku Radka Střeštíková, která se nedávno nechala vyškolit i na trenérku zumby.

Novým trendům se přizpůsobují i na školách. "Tento semestr jsme zumbu zavedli, zatím máme však jen jednu seminární skupinu. Chystáme se ale kurz rozšiřovat na víc hodin. O všechno nové je vždycky velký zájem," uvedla Věra Večeřová z Fakulty sportovních studií při brněnské Masarykově univerzitě.

Dodává také, že každý rozvoj v oblasti sportu je přínosem. "Zaplať pánbůh za všechny novinky. Kde bychom byli zůstat dvacet let jen u aerobiku. Sice se k nám zumba dostala s malým zpožděním, ale aspoň už je všechno vychytané," dodala Večeřová.

Zumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tancůZumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tanců

I když je zumba velice taneční, na hodiny si najdou cestu i muži. "Ve světě na ni chodí muži úplně běžně. V Austrálii jich bývá dokonce často víc než žen," tvrdí Košťálová. V Česku se podle ní sportovci ukazují nepravidelně, ale rádi se vracejí: "Jednou jsem měla na hodině dokonce hned čtyři muže."

Instruktoři nosí speciální zumba oblečení. "Je moc pěkné, funkční, savé a navíc provedené ve veselých barvách. Jednou si třeba ženské vzaly na hodinu klasické obtažené legíny a necítily se moc dobře. Lepší je něco volnějšího. Je to sice celé byznys, ale nakonec si taky začaly přes internet objednávat speciální zumba kalhoty, které jsou volné a přizpůsobí se pohybu," dodala Košťálová.

Zumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tanců

Kam si jít zatančit zumbu

v Brně:
Wellness centrum, Masarykova 25, www.tae-bo-martina.com
Dance Institut Blanca, Moravské náměstí 13, www.blanca.cz
Sportpark Balkán, Jugoslávská 5, www.sportparkbalkan.cz
Aerobik centrum Brno, Merhautova 224, www.acbrno.cz
Taneční studio, Olomoucká 14, www.tanecnistudio.eu
Jetsaam Gym, Vinařská 965/6, www.jetsaamgym.com

na jižní Moravě:
Tělocvična gymnázia Břeclav, pátek 18.30
Tělocvična ZŠ Slovácká, Břeclav, úterý 17.30
Tělocvična ZŠ v Lednici, pondělí 20.00, sobota 18.00
ZŠ Nádražní, Hustopeče, pondělí 18.00
Tělocvična gymnázia Hustopeče, čtvrtek 19.00

Co si s sebou vzít na hodinu zumby?

Lektorky zumby nosí speciální barevné a pohodlné zumba oblečení. To však určitě není nezbytné. Důležité je obléci volné a pohodlné věci, ve kterých se člověk cítí dobře a uvolněně.

Základ jsou však kvalitní boty, které dobře drží kotník.
Na hodinu zumby je také nutné mít s sebou ručník a dostatek tekutin.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

Brno po třech letech přišlo o leteckou linku do Mnichova. Firma zkrachovala

Brněnské letiště.

Zrušení letecké linky mezi Brnem a Mnichovem s okamžitou platností. Tuhle zprávu oznámily v sobotu britské regionální...

Postavou jsem se musel stát, dnes herec zůstává sám sebou, srovnává Dušek

Jiří Dušek takřka celý svůj herecký život spojil s brněnským Divadlem bratří...

Československé první republice bylo pět let, když se v Cholině u Olomouce 14. února 1924 narodil „roduvěrný Hanák“ Jiří...

Vstupenky pověsili ve foyeru divadla, rozebraly si je děti z chudých rodin

„Padělání vstupenky je trestné. Budou-li předloženy při kontrole dvě vstupenky...

Více než devadesát vstupenek už zavěsili návštěvníci brněnského divadla Polárka ve foyeru. Udělali tak radost dětem z...

Najdete na iDNES.cz