Škromach a Juránek jdou dál z druhých míst, zabodoval ředitel hvězdárny

  20:44aktualizováno  20:44
V Brně nejvíc zabodovali zástupci hnutí ANO, v Hodoníně a Blansku posbírali nejvíc hlasů lidovci. První kolo senátních voleb na jižní Moravě tak svým výsledkem napodobilo volby krajské. Ze druhých míst postoupili dva zástupci ČSSD a po jednom z KDU-ČSL a ODS.

Zdeněk Škromach (ČSSD), který postoupil do druhého kola senátních voleb na Hodonínsku. | foto: MAFRA

Nejlepším výsledkem v prvním kole na jižní Moravě se může pochlubit ratíškovická starostka Anna Hubáčková (KDU-ČSL), která na Hodonínsku získala 28,30 procent hlasů a trumfla tak i „těžkou váhu“ v podobě úřadujícího senátora Zdeňka Škromacha (ČSSD).

Podrobné výsledky senátních voleb najdete zde

„Jsem nadšená. Samotnou mě tento výsledek překvapil, přece jen pan Škromach je silný soupeř. A stále jim zůstává,“ uvědomuje si Hubáčková. „Myslím, že přispěla moje volební kampaň, na kterou jsem měla velmi dobré ohlasy,“ dodala.

Favorizovaný Škromach postoupil s 24,26 procenty a o téměř sedm procent předčil známého cyklistu Josefa Zimovčáka kandidujícího za hnutí ANO. „Hlasů mohlo být víc,“ konstatoval místopředseda Senátu pro ČTK.

Svůj výsledek Škromach přičítá tomu, že jej média vykreslovala jako jistého vítěze, a tak někteří voliči pokládali svou účast za zbytečnou. Druhé místo nakonec může být výhodou, protože příznivce mobilizuje, doplnil.

Vypadám jako dealer kokainu, vtipkoval Dušek

Známá politická figura se musela spokojit se druhým místem také v jednom ze dvou obvodů Brno-město. Senátora Stanislava Juránka (KDU-ČSL) o víc než šest procent předstihl ředitel brněnské hvězdárny v barvách ANO Jiří Dušek, který posbíral 28,16 procent hlasů.

Fotogalerie

„Nečekal jsme to, protože všechny průzkumy favorizovaly pana Juránka a já jsme si dneska ráno říkal, že budu rád, když se dostanu jako druhý do druhého kola. Kdybych věděl ráno, jak to dopadne, vstávalo by se mi mnohem lépe, takhle jsem byl nervózní,“ uvedl Dušek.

„Uvidím, jak dopadne druhé kolo, ale fakt je, že jsem kampaň stavěl na tom, co jsem udělal pro město Brno a to lidé asi pochopili. Ocenili, že nejsem kavárenský tlachal,“ domnívá se Dušek.

Kampaň do druhého kola povede ve stejném duchu jako první část. „Stavěl jsme ji na tom, aby byla zábavná a aby se lidé něco dozvěděli. Teď chci, aby byla ještě zábavnější,“ oznámil Dušek, který při děkovačce zavtipkoval: „V minulých dnech jsem rozvezl tolik koblih, že moje auto vypadá, jako bych byl dealer kokainu.“

Favorizovaný Juránek bere svou pozici s nadhledem, třetí Jiří Čejka (ČSSD) za ním zůstal o skoro osm procent. „Výsledek mě velice potěšil, protože podle odhadů byli čtyři kandidáti, kteří mohli postoupit do druhého kola. Jsem velmi rád, že jsem se do něho dostal. V Brně je to mnohem obtížnější než v jiných částech Jihomoravského kraje,“ podotkl Juránek.

Mám proti sobě lékaře, a ty lidé volí rádi, oznamuje Staněk

I ve druhém brněnském obvodu oslovil nejvíc voličů zástupce ANO, brněnskému radnímu Pavlu Staňkovi dalo hlas 19,65 procent z nich. Zhruba o procento za ním skončil onkolog Jan Žaloudík z ČSSD, který za sebou těsně nechal Jiřího Ventrubu (ODS) a Michala Buriana (STAN).

„Výsledky jsme tak trochu očekávali, ale s tímhle jsme nepočítali. Je to vyrovnané, protože rozdíl mezi prvním a čtvrtým bylo necelého dvě a půl procenta. Kampaň je už připravená, konkrétní podobu si ale nechám zatím pro sebe,“ sdělil Staněk.

Ten připomněl, že stejně jako jeho stranický kolega Dušek má proti sobě soka z vládní koalice. „Ale já jsme na tom o něco hůř, protože mám proti sobě lékaře. A ty, jak se obecně píše, lidé volí rádi,“ poznamenal Staněk.

Druhého postupujícího Žaloudíka mrzela nízká volební účast. „Když mě bude ještě vlast potřebovat, tak budu fungovat. A když mě vlast uvolní, budu se věnovat soukromým zájmům,“ uvedl Žaloudík pro ČTK.

Rozhodlo, že jsem pomáhala lidem, míní Vítková

Pouze 330 hlasů chybělo k postupu na Blanensku starostovi právě Blanska Ivo Polákovi (ČSSD), neuspěl ani dosavadní senátor Jozef Regec. Za týden se utkají místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) s primářem gynekologicko-porodnického oddělení v Boskovicích Janem Machačem (ODS).

„Myslím si, že rozhodlo, že jsem se věnovala nejen kampani, ale také jsem pomáhala lidem. A to nejenom spolkům, ale i jednotlivcům. Přispělo také, že jsem byla čtyři roky krajskou zastupitelkou,“ míní Vítková. „Ke druhému kolu budu přistupovat stejně jako k prvnímu, tedy s pokorou,“ dodala.

Podle Machače voliči ocenili, že není politik, a pohlíželi na něj jako na místní osobnost. V regionu působí přes 40 let, porodil podle svých slov 25 tisíc dětí. V Senátu by se v případě zvolení zaměřil na zdravotnictví a boj proti byrokracii.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Muž v Brně nahlásil řádění výrostků, byly to ženy halící stromy do deček

Ženy v kapucích zahalovaly stromky do deček

K zahalené dvojici, která se podezřele pohybovala kolem mladých stromků na náměstí, vyráželi brněnští strážníci. Obavy...

Další z rubriky

Do kanálů v Brně ročně dávají tuny nástrah, počty hlodavců neklesají

Samičky potkana při porodu přivedou na svět okolo deseti mláďat, březí jsou...

Na jednoho Brňana připadají nejméně tři potkani. Boj s nimi město svádí dvakrát do roka. Deratizační služby si platí...

Snahou je, aby lékaři mohli operaci naplánovat v mobilu, říká biomechanik

Pětatřicetiletý Petr Marcián se biomechanikou na Fakultě strojního inženýrství...

Zkoumají lidské tělo, ale nejsou doktoři. Spíš strojaři, kteří pomocí výpočtového modelování tvoří detailní modely...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Najdete na iDNES.cz