Roman Kraus vyhrál s mírnou převahou už první kolo a ve druhém svůj náskok ještě zvýraznil, když posbíral téměř 58 procent hlasů.
„Pocit mám samozřejmě skvělý, protože jsme tomu věnovali půl roku práce. Vítězství je hlavně oceněním mého týmu, protože byl úžasný,“ poznamenal Kraus, který ocenil i svou soupeřku. „Hlavně chci poděkovat paní Šabatové a jejímu týmu, že jsme kampaň z obou stran vedli korektně a bez podpásových úderů,“ prohlásil.
Zatímco volební účast v prvním kole, která přesahovala 47 procent, si pochvaloval, druhé kolo ho mrzelo. V jeho brněnském okrsku hlasovalo necelých 20 procent voličů.
„Nízká účast ve druhém kole se opakuje téměř vždy. Senát není na jedno použití a je potřeba osvětová činnost, že má smysl. Zabrání těm největším excesům, ať už by byly zprava, nebo zleva,“ zdůraznil Kraus.
Jako pro bývalého ředitele nemocnice je pro něj stěžejním tématem zdravotnictví. „Jelikož jsem celý život pracoval jako lékař, je pro mě primární zdravotní a sociální politika,“ uvedl.
Výsledky voleb v Brně-městě najdete zde |
Anně Šabatové, která kandidovala za Zelené, hnutí Senátor 21 a Idealisty, nepomohla ani podpora končícího senátora Zdeňka Papouška z KDU-ČSL či Piráta Jiřího Kadeřávka.
„Voliči rozhodli a já to respektuji. Byla bych ráda, kdyby se energie vložená do volební kampaně neztratila a přetavila se ve veřejnou či politickou akci, ale uvidíme, jak se to podaří,“ okomentovala výsledek bývalá ombudsmanka.
Potěšilo ji, že dokázala oslovit lidi napříč politickým spektrem. „Ti si uvědomili, že od určitého okamžiku jsou některé věci tak důležité, že je možné zapomenout na stranickou rozrůzněnost. Čtyřicet procent není málo, je to řada tisíc lidí, kteří považovali za důležité ty hodnoty, které jsem ve volební kampani předestřela,“ vyzdvihla Šabatová.
Zasypejme příkopy, vyzval poražený starosta Znojma
Vyhrocená atmosféra provázela starostovský duel na Znojemsku. První muž Moravského Krumlova Tomáš Třetina z TOP 09, jehož podpořili i ODS a STAN, udržel svou převahu z prvního kola nad znojemským starostou Janem Groisem, který místo domovské ČSSD kandidoval za Starosty a osobnosti pro Moravu.
„Jsem rád, že jsme vyhráli, že vyhrála slušnost, pokora, spolupráce a nabídka programu pro Znojemsko,“ sdělil Třetina, který předčil svého soka o zhruba deset procent.
Výsledky na Znojemsku najdete zde |
Kampaň, v níž jej Grois v uplynulém týdnu osočoval na sociálních sítích a jejíž součástí byly i hanlivé letáky ve schránkách voličů, komentovat nechtěl. „Jsem hrdý na svůj tým. Stáli za mnou kandidáti, kteří nepostoupili do druhého kola, a politické strany. To je pro mě neuvěřitelný závazek. Nevyhrál Třetina, ale Společně pro Znojemsko,“ prohlásil.
Grois na svém Facebooku uvedl, že vyhrál lepší a Třetinovi pogratuloval. „Pro mě je to signál, že musím pracovat pro město ještě lépe. Chtěl bych vyzvat, abychom zasypali příkopy, které vyhloubila tvrdá volební kampaň. Pokud to na někoho bylo příliš tvrdé, tak se omlouvám, ale taková je politika, rány občas přijímáte a také rozdáváte,“ napsal znojemský starosta.
„Budu velmi rád s novým senátorem spolupracovat na všech projektech, které posunou náš region dopředu,“ ujistil.
Infarktový duel na Vyškovsku
Nejvyrovnanější souboj v rámci celé republiky se odehrál ve vyškovském okrsku, do něhož spadá i část Brněnska. Karel Zitterbart ze STAN ve druhém kole získal 8 231 hlasů, zatímco Jaroslav Klaška z KDU-ČSL 8 204. Rozdíl tak činil pouhých 27 voličů.
„Bylo to infarktové. Do poslední chvíle nebylo jasno a drželi jsme si spolu s dobrovolníky palce,“ popsal Zitterbart, který dosud pracoval jako dětský lékař.
S Klaškou si před druhým kolem slíbili vzájemnou podporu proti dosavadnímu senátorovi Ivo Bárkovi z ČSSD. Ten však nečekaně vypadl už v prvním dějství. „Oba jsme středopraví kandidáti a oslovovali jsme velmi podobné voliče, takže se těsný výsledek dal předpokládat. Ale i kdyby vyhrál soupeř, pořád by to bylo vítězství pro demokracii. Chci mu poděkovat za čestný souboj,“ podotkl Zitterbart.
V Senátu se chce zaměřit na zlepšení dostupnosti zdravotní péče i v odlehlejších a menších obcích. „Navrhuji zřídit krajského zdravotního ombudsmana se silnými pravomocemi ve vztahu k pojišťovně. A případně se globálně snažit, jak třeba formou vratky na dani z příjmu ocenit, že se lidé chovají zdravě, tedy že například chodí na preventivní prohlídky,“ nastínil.
Výsledky voleb na Vyškovsku najdete zde |
Poražený Klaška se ještě poradí, zda bude požadovat přepočítání hlasů. „Sám za sebe bych o to asi neusiloval, ale ještě si to probereme v týmu a uvidíme,“ předestřel. „Hranice úspěchu a neúspěchu taková někdy je. Jak ve sportu někdy rozhodne jeden míček nebo setina vteřiny, tady rozhodlo 27 hlasů,“ konstatoval.
Že vyhrál v politice dosud méně známý kandidát, přičítá Klaška tématům, na která se oba zaměřili.
„Viděl jsem to jako střet toho, jestli v současné době lidé víc ocení zaměření na zdravotní péči, nebo snahu mít v pořádku i jiné věci, jako jsou doprava, bydlení a životní prostředí, na které jsem se zaměřil já. V dnešní covidové době se voliči víc přiklonili ke zdravotnictví,“ zhodnotil Klaška.