Nejstarší hudební klub baví půl století, hostil i Bohdalovou s Jiráskovou

  16:05aktualizováno  16:05
Patrně nejstarším hudebním klubem v Česku se může pochlubit Brno. Přesně 1. května to totiž bude padesát let od chvíle, kdy v roce 1969 zahájila svou činnost legendární Šelepka, dnes tedy oficiálně klub Šelepova No.1. Tehdy tu zahrála jako první brněnská kapela Progress Organization.

Snímek je z proslulé štědrodenní akce Tekutý kapřík, kterou vymyslel Franta Kocourek | foto: archiv V. Koudelky

Slavit se však toto výročí bude v parku před klubem už o den dřív – 30. dubna při slavnostním setkání Nebe plné hvězd. Už počtrnácté se tak v sadech Národního odboje připomene jak výročí osvobození Brna na konci druhé světové války, tak památka těch, kteří se jej nedožili.

Letos k tomu přibude i sté výročí vzniku Velkého Brna a 370 let od úmrtí duchovního obránce Brna před Švédy, pátera Martina Středy.

Fotogalerie

„Padesátiny klubu Šelepka připomene spoluzakladatel klubu Jiří Sedláček, který byl se zesnulým kolegou Milošem Bernátkem i po listopadu 1989 jedním z dnes už bývalých majitelů Šelepky, dále první dýdžejové v Brně Luboš Rettegy a Jindra Eliáš, kteří tu mívali slavné diskotéky, Pavel Váně, jenž hrál na onom úplně prvním večeru Šelepky, a mnozí další,“ zmiňuje osobnostní průřez historií klubu pořadatel oslavy Vladimír Koudelka.

„Historicky první diskotéku tu ovšem už 2. května 1969 provedl nynější světově uznávaný umělec, výtvarník a spisovatel Petr Sís, kterého na oslavě připomene jeho bratr, režisér David Sís,“ doplňuje Koudelka a připomíná i dalšího hosta, manželku nedávno zesnulého herce Jiřího Pechy Janu, s kterou zavzpomínají na Pecu coby legendárního „anděla Šelepky“.

„Ona se tady totiž natáčela i první televizní Noc s Andělem, kdy pražský štáb nemohl při pohledu na ten skromný baráček klubu uvěřit, že tohle je ta slavná Šelepka,“ usmívá se Koudelka a dodává, jak teprve po natáčení s Bolkovou jedenáctkou Pražáci pochopili, že kouzlo Šelepky spočívá v něčem docela jiném.

Přijely Světačky i Limonádový Joe

Pořadatel oslav vzpomíná na stovky dalších osobností, jak si o nich povídal s programovým guru klubu Milošem Bernátkem před jeho smrtí.

„Jenom kolik jich přijelo na náš Festival pohodových filmů,“ vyprávěl tehdy Bernátek. „Třikrát za sebou jsme třeba dávali Podskalského Světáky a na besedu před filmem postupně přijely všechny tři jeho hlavní hrdinky Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková a pak Iva Janžurová. Limonádový Joe Karel Fiala měl dokonce v parku nachystaného k projížďce živého koně,“ vzpomínal Bernátek.

Šelepka hostila spoustu muzikantů všech žánrů – od Evy Pilarové, která na oslavu také přijede, přes sourozence Ulrychovy až po bigbeatové kapely. Hrály tam i divadelní soubory včetně slavného Pitínského Ochotnického kroužku.

Zapomenout nelze na herce Divadla Husa na provázku včetně pověstných Tekutých kapříků, což byla štědrodenní recese siláka Franty Kocourka. Právě na něj zde po revoluci nejméně stokrát zavzpomínal Miroslav Donutil ve svých one-man show.

„Musel jsem Bernátkovi na smrtelné posteli slíbit, že se na památku klubu nevykašlu, a tak teď pro brněnské nakladatelství Jota připravuju publikaci Sešli jsme se na Šelepce, ve které se pokusím poctít těch minimálně 150 osobností  spjatých s tímto klubem,“ dodává Koudelka.

Nebe plné hvězd

Úterý 30. dubna

  • koncert k 74. výročí osvobození Brna, park Šelepova od 16.30. 

  • Vystoupí: kapela osobností jako Vincenc Kummer či Mojmír Bártek vedená Miroslavem Hanákem, Eva Pilarová, Tibor Lenský, Helena Blehárová, Jitka Zelenková, Martin Hrbáč a Horňácká kapela Petra Mičky, Pavel Váně, Pavel Pelc, Zdeněk Kluka, Roman Dragoun a další. 
  • Na počest 100. výročí Velkého Brna bude „v geometrickém středu Brna“ na Šelepce zasazena stovkou brněnských osobností „stoletá lípa“. To vše za zpěvu písně Lípa Petra Ulrycha v podání dětského sboru. V hantecu zazní i song Pro Šelepku složený Honzou Žankem Hlaváčkem a Liborem Machatou.  
  • Připomínka umučených a popravených během druhé světové války, po nichž jsou pojmenovány ulice Brna, i odbojářů, kteří se narodili nebo zemřeli v roce s devítkou na konci. Připomínka se uskuteční za přítomnosti našeho posledního žijícího letce RAF, generála Emila Bočka.

Středa 1. května

  • od 20 hodin koncert legend českého big beatu Synkop 61

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Další z rubriky

Zavřený Husovický tunel v Brně vyžene desetitisíce aut do okolních ulic

Husovický tunel v Brně

Husovický tunel v Brně se přesně za týden kvůli velkým opravám na dva měsíce zcela uzavře. Půjde o největší dopravní...

Žena se zřítila v lomu Hády, vynést ji musel vrtulník

Zraněnou ženu musel z brněnského lomu Hády transportovat vrtulník (23. 6. 2019).

Ke zraněné ženě vyjížděli v neděli dopoledne hasiči a záchranáři do brněnského lomu Hády. Vzhledem k tomu, že se...

Chybným měřením úřad mění pozemky o metry. Lidé se bojí, že o ně přijdou

Jan Zavrtálek ukazuje hranice pozemků zakreslené ve starých a nových...

Majitelé pozemků ve Skryjích na Tišnovsku bojují s pozemkovým úřadem. Mají obavu, že kvůli jeho chybám přijdou o...

Advantage Consulting, s.r.o.
Zkušený zámečník-vedoucí směny

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz